מהו אבחון עסקי וכיצד הוא מסייע לעסק שלך?

אבחון עסקי זהו השלב ההתחלתי של תהליך ייעוץ עסקי ומטרתו לקבל תמונת מצב ברורה ומעודכנת אודות מצב העסק. האבחון העסקי בוחן את הפעילות העסקית מהבחינה הפיננסית, השיווקית, הארגונית והניהולית. לאחר אבחון העסק והבנת מצבו ניגשים לבניית תוכנית עסקית שמטרתה מתן מענה לפערים שזיהינו, לחסמים ולמוקדים שמצריכים שיפור בהתנהלות של העסק.

תוכן עניינים

מתי צריך אבחון עסקי

בעלי עסקים רבים הרוצים לשפר את ההתנהלות העסקית פונים לקבלת ייעוץ עסקי. הליך זה הוא בעל משמעות רבה עבור בית העסק, במסגרתו העסק עובר מספר שלבים עיקריים. אבחון עסקי צריך לפני ביצוע שלב כתיבת התוכנית העסקית ויישומה. בשלב המקדים לה, על היועץ העסקי לבצע אבחון לעסק שזהו השלב הבסיסי.

מהו אבחון עסקי?

אבחון לעסק הינו שלב בו היועץ העסקי בעצם מאבחן את העסק ודרכי הפעילות שלו. בין היתר, ייבחן היועץ אספקטים שונים בעסק, בהם הניהול הארגוני, התנהלות פיננסית, תמהיל ואפיקי שיווק וכו'.

למי כדאי לבצע אבחון של העסק?

כפי שצוין, האבחון העסקי הוא השלב בו ממפים את העסק, לשם הבנת צרכיו ובניית התוכנית העסקית, אשר תיושם בהמשך ההליך. משכך, אבחון עסקי יבוצע בעבור כל עסק המצוי בתקופה מורכבת ומאתגרת, בה ההכנסות ממעטות להגיע. כאן תוכלו לקרוא עוד על השאלה מתי כדאי לבצע אבחון עסקי

מה כולל תהליך האבחון?

כאמור, דשדוש כלכלי של בית העסק הוא אינו המקרה היחיד בו יבוצע אבחון לעסק. גם במקרים בהם מדובר על עסק משגשג, אשר מחפש להתייעל ולהשיא את רווחיו, ביצוע אבחון לעסק הוא שלב מחייב בהליך הייעוץ העסקי, שכן הדבר נדרש לשם איתור הנקודות אותן אפשר לשפר לשם מיצוי פוטנציאל העסק.

מעבר לכך, ההמלצה הכללית היא ביצוע אבחון עסקי גם בטרם נקיטת צעדים משמעותיים בחיי העסק או התאגיד, דוגמת מיזוגים, חתימת הסכם שותפות ועוד.

מה בודקים בתהליך אבחון העסק?

  • מחקר שוק – אחת ממטרות היועץ העסקי תהא לבחון את השוק בו העסק פועל. בין היתר, יבוצע מיפוי שוק בכללותו, ניתוח לקוחות, תמחור של מתחרים ואפיון המוצרים אותם הם מציעים. לאחר ביצוע המחקר האמור, תוכלו לדעת איפה אתם עומדים ביחס לשוק, ולתקן את פעולותיכם בהתאם. בנוסף, תחת מחקר השוק יבוצע אפיון של פעולות השיווק אותם אתם נוקטים, וייבחנו אפיקי שיפור אופציונליים, לרבות כניסה לעולם הדיגיטל, הפניית משאבים נכונה יותר ופעולות רבות שונות.
  • שיווק ומכירות – נבחן את פועלו של העסק בפן השיווק והמכירות. זהו שלב חשוב בתהליך של אבחון עסקי, במסגרתו נבדקת הפעילות השיווקית והמכירתית של העסק. תוך התמקדות בתהליכי מכירה, אחוז הסגירה, שגיאות בתהליך המכירה. בפן השיווקי המיקוד הוא על תהליכי פרסום יעילים, על כן נבחנת ההשקעה בשיווק למול מספר הלקוחות המגיעים והלקוחות המשלמים. כל זאת, במטרה להתייעל ולשפר תהליכים בעסק.
  • ניהול ארגוני – בעלי עסקים רבים לוקים בחוסר השקעה בניהול הארגון העומד לרשותם, מתוך התפישה שהדבר אינו שקול בחשיבותו לניהול השיווק, הפיננסים ועוד. משכך, בעת ביצוע אבחון לעסק, יבדוק היועץ העסקי את האופן בו אתם מנהלים את עסקיכם, ובפרט, ייבחן היועץ את היקף העובדים אותם אתם מעסיקים, הגדרות התפקיד של כל עובד, הליך הגיוס של עובדים חדשים ואף חלוקת המשמרות, מתוך ההבנה שכל אלו, יכולים להביא לפרודוקטיביות גבוהה יותר.
  • התנהלות פיננסית – ייתכן שאפיק הבדיקה החשוב ביותר בהליך האבחון. כאמור, על אף שפעמים רבות בעלי עסקים יטעו בנקודות לעיל, מרבית השגיאות מגיעות בנקודה זו, שכן לא פעם, מגיעים בעלי עסקים להתמודדות אל מול הבנקים, ללא כל ידע מקדים. משכך, תחת אפיק זה, ייבחנו אפיקי האשראי העומדים לעסק, תשלומי ריבית בגין הלוואות, תצורת ההתאגדות של העסק ונקודות רבות שונות, שיכולות לחסוך לכם לא מעט כסף.
  • הלוואות – נבחנת תמונת מצב ההלוואות בעסק: האם כל ההלוואות שישנן לעסק באמת נחוצות לשם פיתוח עסקי? האם תנאי ההלוואה הם בריביות טובות? האם ניתן לשפר את תנאי ההלוואות? למשל פניה להלוואות בערבות מדינה או/ו מתן תנאים טובים יותר מול סניף הבנק.
  • תהליך גבייה בעסק – בעסקים רבים נקודת התורפה היא בתהליך הגבייה. זה נפוץ בארץ שלקוחות מקבלים את השירות ומשלמים עליו בעתיד, לכן נוצרות בעיות בגבייה ולא פעם מה שכתוב זה איננו מה שקורה בפועל. ליקויים במערך הגבייה יוצרים בעיות של תזרים מזומנים, שכן כספים שאמורים היו להיכנס לא נכנסים. בעיות בתזרים, כידוע משפיעות על המצב הפיננסי של העסק.

אייל פז ייעוץ עסקי מומחה לאבחון העסק

כאמור, אבחון עסקי מהווה בסיס לבניית תוכנית עסקית שמטרתה לתת פתרונות לאתגרים שזיהינו בתהליך האבחון. ככל שאתם זקוקים לביצוע אבחון עסקי לבית העסק, בין אם אתם מצויים בתקופה מאתגרת ובין אם אתם לפני קפיצת הדרך המשמעותית קדימה, שימוש במומחים היא ההמלצה העיקרית שאנו ניתן לכם, ובכל הנוגע למקצוענות ומומחיות, אנחנו הפתרון עבורכם.

אייל פז, גדל לתוך העולם העסקי והיזמי מגיל צעיר, עוסק בתחום הייעוץ העסקי מעל 25 שנים, ומתמחה בתהליכי הבראה עסקים, תהליכי צמיחה, פיתוח עסקי והגדלת רווחיות העסק.

לקביעת פגישת אבחון עסקי עם אייל פז, חייגו אלינו עכשיו ונשמח לעזור.

אבחון עסקי – מידע נוסף

מתי כדאי לבצע אבחון עסקי