ניהול עסקי במלחמה

ניהול עסק במלחמה – כיצד עלינו להיערך למצב של לחימה? מה הן פעולות המנע שעלינו לבצע כדי לצאת בכמה שפחות נזק כלכלי לעסק ולמשפחה? המלצות וטיפים לניהול העסק לפני ותוך כדי אירוע בטחוני מתמשך.

ניהול העסק במלחמה

מדינת ישראל נתונה לאירועים בטחונים שמשפיעים על המדינה כולה וגם על העסק שלנו. תמיד מדברים איתנו על ההשלכות של האירועים הבטחוניים הללו, על המצב המידי ועל המצב המתמשך, אבל אף אחד לא מדבר איתנו על מה שאנחנו אמורים לעשות בעסק שלנו. 

כיצד לנהל את העסק בזמן מלחמה? כיצד להתכונן למצב של לחימה מתמשכת כאשר המשק בבלימה? לפניכם המלצות וטיפים להתנהלות לפני ואחרי אירועי בטחוני. הטיפים מתאימים לכל סוג עסק, תפקידם לעזור לכם להיערך ולהכין את העסק למצב של אירוע בלתי מתוכנן ולהימנע ממצבים של קריסת העסק. 

ניהול עסק במלחמה – רקע

כל מצב של לחימה מלווה בחוסר וודאות, לאף אחד אין באמת מושג כמה זמן המצב יימשך, מה יהיו ההשלכות שלו? והאם העסק שלנו ישרוד את המצב? ובכל זאת נדרש מאיתנו להמשיך ולנהל את העסק. 

בארה”ב עשו מחקר וגילו שמעל 60% מהאוכלוסייה נמצאת במרחק של שני קליקים ממרחק של פשיטת רגל, זאת אומרת שמספיק ששתי משכורות לא יכנסו והמשפחה כולה נכנסת לתהליך של קריסה. 

בישראל לרוב בעלי העסקים יש בעיה חמורה, מכיוון שאדם שכיר במקרה שהוא מפוטר, הוא זכאי לקבל חצי שנה של דמי אבטלה. אדם עצמאי, למרות השינוי בחוק, נכון לשעה זו אינו יכול לקבל דמי אבטלה במקרה שיש בעיה בעסק. 

ולכן עצמאי חייב להיערך למציאות הכלכלית, לא רק בשוטף, אלא גם למקרה של אירוע בטחוני, דבר שמשפיע על מספר ימים, שבועות או אפילו יותר למקרה של אי כניסת לקוחות חדשים/וותיקים וירידה משמעותית במכירות.

איך להתכונן למצב של ניהול העסק לפני, בזמן ולאחר מלחמה?

איך אפשר לנהל את העסק לפני, בזמן ולאחר מלחמה ולצמצם את הפגיעה הכלכלית? וגם לאחר שהאירוע חלף, ישנה ירידה משמעותית בהכנסות, יש “אפטר-אפקט” מאד ארוך ומי שחווה את זה כשהיה בעל עסק במבצעים הקודמים או במלחמה האחרונה, יודע בדיוק למה הכוונה.

טיפ 1: עברו כל כל ההוצאות הקבועות והמשתנות של העסק

חלק חשוב מאד בניהול תקציב העסק הוא צמצום ההוצאות הקבועות ומעבר לכמה שיותר הוצאות משתנות. 
מכיוון שההוצאות משתנות מושפעות באופן ישיר מכמות הייצור – נייצר הרבה, נמכור הרבה, ההכנסה תגדל, נרכוש תקורות נוספות שישרתו את צמיחת העסק. לעומת זאת, הוצאות קבועות – אנחנו בכל מקרה צריכים לשלם, לא תלוי ברמת ההכנסה שלנו. 

בלחימה, מצד אחד נדרש מבעל העסק להחזיק את העסק “חי”, זאת אומרת להמשיך לשלם את עלות ההוצאות הקבועות – משכורות לעובדים, שכירות וכו’. בשעה שישנה, בדרך כלל ירידה משמעותית בהכנסות. 

לכן, כדי לנהל נכון את תקציב העסק במצב של אירוע בלתי מתוכנן, נתחו את כל ההוצאות של העסק ותקטינו כמה שיותר את ההוצאות הקבועות. הישענו עד כמה שניתן על הוצאות משתנות. ואם כבר המציאות טפחה על פנינו ואנחנו נמצאים עכשיו במצב של לחימה, עשו זאת באופן מיידי. 

טיפ 2: הכינו לעצמכם בצד תקציב של חצי שנה אוויר

עצמאי חייב להכין לעצמו לפחות חצי שנה של הכנסות, בכדי שיהיה לו אוויר להתמודד עם אירועים בלתי צפויים מסוג זה. ברור שזה נשמע כמו חלום טוב מדי או שאיפה מוגזמת. אבל הטיפ הזה יכול להוות עבורכם ההבדל בין עסק שנשבר ונסגר, לבין עסק ששורד את המצב וחוזר לעמוד על הרגליים כמו גדול.

חשבו כמה העסק “עולה” לכם בחודש, כלומר כמה הוצאות יש לכם עליו, ולאחר שגילמתם את ההכנסות שאתם צריכים מהעסק, תוכלו לדעת כמה כסף אתם צריכים לחודש כדי להחזיק את העסק ואת המשפחה. עכשיו תכפילו את הסכום שיצא לכם ב-6 חודשים. זהו הסכום שאתם צריכים לשים בצד כדי להתכונן למצב בלתי מתוכנן שבו העסק כמעט ולא יתפקד. 

סכום הכסף שתשימו בצד, ייתן לכם אוויר לנשימה שיעזור לכם לחצות את התהום, את המשבר ולחזור לעמוד על הרגליים חזקים.  ברור שהלחימה לא תימשך חצי שנה, אבל כפי שאמרנו קודם, לכל לחימה או לכל מבצע רחב היקף יש את “האפטר-אפקט” שמשפיע על המשק כולו גם בחודשים שלאחר מכן, לוקח למשק זמן לחזור לסדרו.

טיפ 3: בזמן מלחמה, תכננו לטווח הזמן הקצר

קבלו החלטות לטווח הזמן המידי והקצר, גלו גמישות מחשבתית ותפעולית. אל תיקחו סיכונים גדולים מדי, כמו: הלוואות גדולות או משיכת יתר מהבנק. גם אם גיבשתם תכנית אסטרטגית ארוכת טווח, המתינו עם זה, אין לדעת מה ילד יום. 

במלחמה לא רק חיילים קמים ונופלים, אלא גם רעיונות. תתפלאו עד כמה שהמוח שלכם יחשוב ויחשוב ויחשוב ותפתיעו את עצמכם במיטב הרעיונות ממוחכם הקודח. כי כשיש זמן לחשוב, לא מהסיבות הנכונות במקרה הזה, אז מתגלים גם כל הרעיונות העסקיים הכי טובים. לא סתם ישנן חברות גדולות שמאפשרות לעובדים שלהן זמן חשיבה כחלק אינטגרלי ומובנה בלוחות הזמנים שלהם.

———————

לסיכום, בדרך כלל רוב העסקים מושתתים על היכולות של בעל העסק עצמו, אין יציבות בעסק, העסק מאד תנודתי, יכולים להיות חודשים עם הכנסה מאד גבוהה וחודשים שבהם ההכנסה בקושי מכסה את ההוצאות. 

מטרת העל של כל בעל עסק היא ללמוד באופן תהליכי איך יוצרים מצב שבו העסק הופך להיות יותר יציב, איך מייצרים לעצמנו הכנסות שאינן תלויות בכל מיני אירועים בלתי מתוכננים ואיך יוצרים מצב של הכנסות בלתי תלויות. בכל אופן, קיבלתם כמה טיפים שבוודאי יעזרו לכם להתמודד עם הלחימה הבאה. 

רוצה לנהל את העסק שלך טוב יותר? צריך לעשות קצת סדר בתקציבים של העסק? אני כאן בשבילך
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
מכירות
איך מתמודדים עם ירידה במכירות?

מהו המכשול המרכזי שבעלי עסקים צריכים להיזהר מפניו? לאילו נושאים חשוב לשים לב?ומה השאלה שכל בעל עסק צריך לשאול את עצמו בכל יום? איך מתמודדים עם ירידה במכירות? בעיה מרכזית

קרא עוד »
ייעוץ עסקי לחברות
מה עשו שונה החברות המצליחות?

ייעוץ עסקי לחברות: מה עשו שונה החברות המצליחות? אמץ את אסטרטגית הייעוץ העסקי שגרמה לצמיחה מואצת בקרב החברות המצליחות במסגרת המאמר מובאות 5 תובנות מרכזיות מעולם הייעוץ העסקי לחברות, תובנות

קרא עוד »
יועץ עסקי - איך מזהים
איך מזהים יועץ עסקי מתאים?

מכירים את זה שאתם מרגישים שהייתם רוצים לקבל עזרה בניהול העסק? עזרה עם הפן הכלכלי והפיננסי של העסק? וגם קצת דחיפה קדימה, הגברת מוטיבציה, דרבון… הלכתם לגוגל, חיפשתם, אבל איך

קרא עוד »

אייל פז |

אייל פז (50), יועץ עסקי בכיר בעל ניסיון של 25 שנה בתחום הייעוץ העסקי והפיננסי, מוביל בעלי עסקים להצלחות כלכליות, עסקיות ואישיות.
עד היום ליווה ואימן מאות עסקים והעניק להם מגוון פתרונות במעטפת הכוללת: שיווק, מכירות, ניהול ופיננסים.
לשעבר ממקימי היחידה לייעוץ פנסיוני ומנהל מחוז באחד הבנקים המובילים במדינה.
ניהל בעבר סוכנויות ביטוח גדולות, הכשיר סוכנים ויועצים פנסיוניים באקדמיה לפיננסים BDO.
בוגר תואר ראשון במדעי החברה, אונ’ בר-אילן. לימודי כלכלה וניהול לתואר B.A. האוניברסיטה הפתוחה.
יועץ פנסיוני, המכללה לביטוח. בוגר קורס דירקטורים, המרכז הישראלי לניהול.
קורסים מקצועיים: תקשורת הישגית .C.F.A, אימון לטרנספורמציה ארגונית COACHING, סופרוויזר – בהצטיינות יתרה, תקשורת אישית, ניהול והנעת אנשי מכירות.