עסק במשבר 3 צעדים להתמודד עם המציאות העסקית החדשה

המשבר הפוקד אותנו בימים אלו הפתיע את כולנו בעצמתו. התחושה היא כאילו ש”כוח עליון” שמט את השטיח מתחת לרגלינו ואנחנו התרסקנו מטה.
בעלי העסקים שנשמעו לעצות מהמאמרים הקודמים, אכן צברו לעצמם חצי שנה של אוויר בדיוק לשם התמודדות עם מצב בדיוק כמו המשבר הנוכחי. הנטייה הרווחת של “לי זה לא יקרה” הוכיחה את עצמה כשגויה וכנראה שהתכנון הקפדני וראיית “צל הרים כהרים” הייתה במקום.   

עסק במשבר: 3 צעדים להתמודד עם המציאות העסקית החדשה

אנו בעיצומה של מציאות חדשה, מציאות של משבר. כבעלי עסקים, אנחנו בעצם יזמים בתהליכים שלנו. מה זה אומר? שהגיע הזמן לחשוב צעד קדימה. לא להסתכל רגע על השוטף: מאיפה נשלם? מה יהיה עם לקוחות חדשים?

הגיע הזמן להסתכל חצי שנה קדימה, שנה קדימה. הרי בסוף התקופה הזאת תעבור: שם המשחק זה איך נהיה אז? איך נהיה ממוצבים אז, בעיניים של הלקוחות שלנו? בעיני הקבוצה שממנה אנחנו רוצים להתפרנס.

1 – אל תסתכלו על הרגע, אלא על חצי שנה – שנה קדימה

דבר ראשון: הביטו קדימה, אל עבר העתיד, כאשר כל התקופה הזו תהיה מאחורינו ואז נגזור את כל הפעולות שהיינו רוצים לעשות אז ונתחיל ברוורס להביא אותן לכאן ועכשיו, נבצע מעין “היוון” של הפעולות העסקיות. 

יש הרבה מאד אנשים והרבה מאד בעלי עסקים שזקוקים לשירות שלנו (חלקם אולי לא יכולים לשלם על זה ברגע זה), אבל בוודאות ירצו את השירות שלנו כאשר יוכלו לשלם: היום או בעתיד.

זה בדיוק הזמן שבו נוכל לעזור לכמה שיותר אנשים מבחינת הידע, הערך והשירות: קוראים לזה “פרו בונו” – שירות שנותן ערך לציבור. 

בנוסף, בוודאות שיש מוצרים או שירותים שלקוחות עדין חייבים אותם, צריכים אותם וזה בדיוק הזמן מבחינתנו לספר מה אנחנו יכולים להעניק במחיר מסוים, בשינוי, במוצר אולי רזה יותר, בשירות רחב יותר. זאת אומרת, עלינו לגלות גמישות ולהתאים את עצמנו למציאות המשתנה.

מתוך ההבנה שיש הרבה מאד לקוחות שעדין זקוקים לשירות שלנו – בואו נעזור להם, בואו ניתן להם את מה שאנחנו רוצים ויודעים לתת. אם אנחנו באמת כאלה מקצוענים, עכשיו זה הזמן להראות את זה.

2 – וותרו על ההוצאות הלא ממש חשובות

דבר שני: נוכל לוותר על ההוצאות הלא ממש חשובות, הלא ממש הכרחיות. זהו אינו זמן למותרות והאמת שגם אין כל כך איפה לבזבז את הכסף ובכל זאת חשוב להישאר מאופקים בצד המנטלי וגם הכלכלי.
 
עדין זה אומר שאנחנו לא מפסיקים את כל ההוצאות, בוודאי יש דברים שנצטרך להוציא אותם, יחד עם זאת עלינו להקצות תשומת לב יתרה לנושא.
 
 3 – שימו זכוכית מגדלת על תזרים המזומנים

הדבר השלישי: חייבים להסתכל על תזרים המזומנים שלנו ולשלוט בו. כמו בכל עסק, זה הדבר שצריכים לעשות אותו כל יום, בטח ובטח במצב רגיש שכזה. ניהול של תזרים המזומנים כולל שליטה מלאה בכספים שעתידים לצאת, לעומת הכספים שעתידים להיכנס.

בתקופה רגישה זו מבחינה מנטלית, כספית ועסקית חשוב שכל אחד מאיתנו יתעודד ויראה את פסגת ההר ולא את תחתית התהום. רק פוקוס ומיקוד בפעולות החשובות יביא לנו את הישועה. 

צפו בסרטון: 3 צעדים להתמודד עם ניהול עסק בתקופה הזו

לשיחת ייעוץ והכוונה מלא/י פרטיך
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
הצלה מהוירוס הכלכלי
הצלה מהוירוס הכלכלי

בימים אלו המשק עובר משבר שנובע מן הוירוס שהשתלט לנו על החיים ועל העסק. הוא השפיע על כל אדם ועל כל בעל עסק במדינה. לאור זאת הממשלה אישרה מספר צעדים

קרא עוד »
איך לאהוב מכירות, לסגור יותר עסקאות ולהרוויח יותר כסף?​
הגדלת מכירות – הדרכה בתשלום

איך לאהוב מכירות, לסגור עסקאות ולהרוויח יותר כסף? איך לגרום ללקוחות להוציא את הארנק ולשלם דווקא אצלכם בעסק? רוצים למכור יותר? רוצים להבין מה היא הנוסחה לסגירת העסקה הקרובה? רוצים

קרא עוד »
מכירות
איך מתמודדים עם ירידה במכירות?

מהו המכשול המרכזי שבעלי עסקים צריכים להיזהר מפניו? לאילו נושאים חשוב לשים לב?ומה השאלה שכל בעל עסק צריך לשאול את עצמו בכל יום? איך מתמודדים עם ירידה במכירות? בעיה מרכזית

קרא עוד »
הקמת עסק
הקמת עסק

מתכננים שינוי בעסק? כך עושים זאת נכון. בעלי עסקים רבים, במיוחד בתקופה זו, נאלצים להתמודד עם אתגרים מורכבים. נתקלתי בבעלי עסקים רבים שחשבו על הקמת עסק או על ביצוע שינוי

קרא עוד »
אופטימיות בעסקים
איך לבצע שינויים בעסק?

אחד האתגרים של בעלי עסקים הוא לבצע מהלכים של שינויים בעסק: כיצד יש לבצע את השינוי? באיזה עיתוי? ואיך?. שאלות חשובות מאד שישפיעו רבות על עתידו של העסק. עסקים רבים

קרא עוד »

אייל פז |

אייל פז (50), יועץ עסקי בכיר בעל ניסיון של 25 שנה בתחום הייעוץ העסקי והפיננסי, מוביל בעלי עסקים להצלחות כלכליות, עסקיות ואישיות.
עד היום ליווה ואימן מאות עסקים והעניק להם מגוון פתרונות במעטפת הכוללת: שיווק, מכירות, ניהול ופיננסים.
לשעבר ממקימי היחידה לייעוץ פנסיוני ומנהל מחוז באחד הבנקים המובילים במדינה.
ניהל בעבר סוכנויות ביטוח גדולות, הכשיר סוכנים ויועצים פנסיוניים באקדמיה לפיננסים BDO.
בוגר תואר ראשון במדעי החברה, אונ’ בר-אילן. לימודי כלכלה וניהול לתואר B.A. האוניברסיטה הפתוחה.
יועץ פנסיוני, המכללה לביטוח. בוגר קורס דירקטורים, המרכז הישראלי לניהול.
קורסים מקצועיים: תקשורת הישגית .C.F.A, אימון לטרנספורמציה ארגונית COACHING, סופרוויזר – בהצטיינות יתרה, תקשורת אישית, ניהול והנעת אנשי מכירות.