ניהול עסק

איך תקבל את ההחלטה הנכונה בעסק?

בכל פעם שהיו לי דילמות בנושאים הקשורים למהלכים פיננסים משמעותיים, אבי שיחיה, היה מספר לי את הסיפור על הבדואי והגמלים וזו הייתה תשובתו לדילמות שהיו ניצבות בפני. 

הבדואי והגמלים: 

איש אחד הלך במדבר עם הבן שלו, היה להם חם, קשה, רוחות, חול בעיניים… 
לפתע ראו מוכר גמלים צועק: “גמל בדינר, גמל בדינר…”
אמר הבן לאביו: “אבא, בוא נקנה גמל, זה עולה רק דינר, כך יהיה לנו קל לחצות את המדבר”.
ענה לו האב: “לא יא איבני, זה יקר”. הקשיב הבן לאביו והמשיך לצעוד איתו תחת השמש הקופחת..
באופן טבעי, הבדואים היו נודדים בכל תקופת זמן.. ובאמת עברה תקופה ושוב פעם חצו האב ובנו את המדבר, היה להם חם, קשה, רוחות, חול בעיניים… לפתע ראו מוכר גמלים צועק: “גמל באלף דינר, גמל באלף דינר…”
אמר האב לבנו: “קח כסף! לך תביא לי שני גמלים!”
הופתע הבן ושאל: “אני לא מבין אבא, כשהגמל עלה רק דינר לא קנית ועכשיו, כשהוא עולה אלף דינר, אתה רוצה שניים???”
ענה לו האב: “יא איבני, כשאין לך כסף גם דינר אחד זה יקר אבל כשיש לך כסף גם אלף דינר זה זול”.

ואיך זה קשור לעולם העסקים?
בעלי עסקים ניצבים לא פעם בפני אתגרים משמעותיים והמהלכים שייעשו הם אלו שיכריעו את עתידו של העסק, והאם הוא ינסוק או יתרסק, כגון: שיווק ופרסום, גיוס לקוחות, טיפול בגביה, גיוס אשראי, גיוס עובדים, טיפול בנושאים רגולטורים ועוד… ברוב רובם של המקרים בעל העסק אינו יכול להשקיע תקציב בלתי מוגבל כדי שהעסק יצליח – “מודל השמיכה הקצרה” אם נכסה את הראש יהיה לנו קר ברגליים.. ולכן יש לתכנן את השקעת הכספים, לנתב את התקציב וממש לברור את התחומים שבהם רוצים להשקיע. 

לקריאה נוספת: ייעוץ פיננסי
גיוס אשראי לעסקים

חשוב לציין את השגיאה שלעתים בעלי עסקים, מתפתים להוצאות שלדעתם חשובות, והם מונעים מכוח האינטואיציה ותחושות הבטן, כמו: לפרסם במקומות שאינם בהכרח נכונים או לקבל החלטות על בסיס הרגשה. הדבר שגוי, הן מבחינה תזרימית והן מבחינת היציבות העסקית. ולכן, בעל העסק, תמיד חייב להיות ‘עם היד על הדופק’, לבחון את עצמו בכל נקודת זמן, וממש לחשב את ההחזר על ההשקעה (ROI) כדי לבחון האם לאורך זמן ההשקעה משתלמת או שכדאי לשנות את טקטיקת הפעולה. 

לקריאה נוספת: כיצד בינה עסקית תסייע לך לייעל תהליכים בעסק?

מעבר לכך, נקודה קריטית נוספת היא חשיבות הניסיון. רוב בעלי העסקים הם בעלי מקצוע לפני שהם בעלי עסקים, צריך לשנות מימד כדי להיות גם בעל עסק בנוסף לבעל מקצוע. ישנה ישיבות יתרה לניהול העסק, לביצוע פעולות שיווקיות וכמובן, שלפני הכל ישנה חשיבות מכרעת לקביעת האסטרטגיה העסקית ומציאת נקודת הבידול. בכל מקרה, טרם ביצוע מהלך משמעותי, חשוב לשאול ולהתייעץ עם יועץ עסקי מקצועי ומנוסה שיכוון את בעל העסק ויסייע לו מתוך הידע שצבר.  

רוצה לקבל את ההחלטות הנכונות לעסק שלך? אני כאן בשבילך

שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
הקמת עסק
הקמת עסק

מתכננים שינוי בעסק? כך עושים זאת נכון. בעלי עסקים רבים, במיוחד בתקופה זו, נאלצים להתמודד עם אתגרים מורכבים. נתקלתי בבעלי עסקים רבים שחשבו על הקמת עסק או על ביצוע שינוי

קרא עוד »
ניהול עסקי במלחמה
ניהול עסק במלחמה

ניהול עסק במלחמה – כיצד עלינו להיערך למצב של לחימה? מה הן פעולות המנע שעלינו לבצע כדי לצאת בכמה שפחות נזק כלכלי לעסק ולמשפחה? המלצות וטיפים לניהול העסק לפני ותוך

קרא עוד »
ייעוץ פיננסי - קרן פנסיה
פנסיה במצב של חל”ת או פיטורין

מעל מיליון איש יצאו לחל”ת (חופשה ללא תשלום) או פוטרו בעקבות המשבר. ריכזתי במיוחד עבורכם מידע חשוב מאד אודות קרן הפנסיה ומרכיבי הביטוח. מומלץ לקרוא עד הסוף וליישם כמה שיותר

קרא עוד »
מה ההבדל בין יועץ עסקי למאמן עסקי
מה ההבדל בין יועץ עסקי למאמן?

בשנים האחרונות, עם הצפת השוק על-ידי יועצים ומאמנים העוסקים בתהליכי אימון אישי, קואצ’ינג, ייעוץ וכו’ ישנם בעלי עסקים הנוטים להתבלבל ולצרוך את שירותיו של יועץ מסוג שאולי פחות מתאים להם.

קרא עוד »

אייל פז |

אייל פז (50), יועץ עסקי בכיר בעל ניסיון של 25 שנה בתחום הייעוץ העסקי והפיננסי, מוביל בעלי עסקים להצלחות כלכליות, עסקיות ואישיות.
עד היום ליווה ואימן מאות עסקים והעניק להם מגוון פתרונות במעטפת הכוללת: שיווק, מכירות, ניהול ופיננסים.
לשעבר ממקימי היחידה לייעוץ פנסיוני ומנהל מחוז באחד הבנקים המובילים במדינה.
ניהל בעבר סוכנויות ביטוח גדולות, הכשיר סוכנים ויועצים פנסיוניים באקדמיה לפיננסים BDO.
בוגר תואר ראשון במדעי החברה, אונ’ בר-אילן. לימודי כלכלה וניהול לתואר B.A. האוניברסיטה הפתוחה.
יועץ פנסיוני, המכללה לביטוח. בוגר קורס דירקטורים, המרכז הישראלי לניהול.
קורסים מקצועיים: תקשורת הישגית .C.F.A, אימון לטרנספורמציה ארגונית COACHING, סופרוויזר – בהצטיינות יתרה, תקשורת אישית, ניהול והנעת אנשי מכירות.