לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו

בינה עסקית

בינה עסקית (Business Intelligence) – כל מה שכדאי לדעת

בינה עסקית היא אוסף של כלים וטכנולוגיות שעוזרים לעסקים לקבל החלטות טובות יותר, מושכלות יותר ומבוססות נתונים. בינה עסקית מנתחת נתונים היסטוריים כדי לזהות דפוסים ולחזות אירועים עתידיים. עסקים משתמשים בבינה עסקית כאשר יש להם הרבה מוצרים ו/או הרבה לקוחות, בתחומים שונים כגון שיווק, פיננסים, בריאות וקמעונאותהמטרה של בינה עסקית היא לזהות מגמות על מנת לקבל החלטות נכונות ורווחיות יותר לטובת העסק. במאמר תוכלו לקרוא על: מה יתרונות השימוש בבינה עסקית? ואילו נתונים חשובים אפשר לקבל מדוחות ניתוח המידע שמאפשרת לנו מערכת הבינה העסקית? ולמה כל עסק חייב בינה עסקית?

תוכן עניינים

איך בינה עסקית יכולה להיות כלי מכפיל כוח לעסק שלך?

כאמור, בינה עסקית היא תהליך של איסוף, ניתוח, פרשנות ודיווח של נתונים כדי לקבל החלטות. בכל עסק מצטברים נתונים רבים במערכות המידע (כמו בקופה של העסק), אבל ברוב הפעמים לא נעשה שימוש במידע הזה. ייעוץ עסקי המסתמך על ניתוח נתונים באמצעות בינה עסקית (BI), מחזיר אליכם את השליטה בניהול ותפעול העסק בזמן אמת. מטרתו לגלות ולזהות בעיות מעצם העיון במאגר הנתונים של העסק, בעזרת דוחות ממערכת הבינה העסקית. דוחות אלו מאפשרים ניתוח נתונים וקבלת מידע חשוב ומשמעותי על מצב העסק.

למה צריך בינה עסקית?

בינה עסקית היא כלי עזר מכריע שכל בעל עסק חייב. החיתוכים השונים הופכים את המידע לידע ו'מתרגמים' לבעל העסק את המספרים לתובנות מנצחות ולצעדים ברורים לביצוע, התוצאה מדהימה – המכירות גדלות ואיתם גם הרווחים. 

הבינה העסקית היא כלי אסטרטגי מעולה לביצוע שינויים טקטיים ומידיים בעסק, בעיקר לבעלי עסקים שרוצים לדעת איזה מוצר הכי רווחי, ואיזה סתם תופס לכם מקום במדפים ובמלאי? אילו לקוחות הכי רווחיים ואילו לקוחות מבזבזים לכם את הזמן? באילו מוצרים ישנה בעיית תמחור? בינה עסקית תסייע לכם בכך.

מה מפסיד עסק שלא משתמש בבינה עסקית?

במצב הקיים שבו עסק אינו משתמש בבינה עסקית, בעל העסק לרוב מקבל החלטות על בסיס אינטואיציה ותחושות בטן. ללא ניתוח מידע, פוטנציאל הרווחיות לא ממומש, אם ישנן בעיות במאגר הנתונים או בתיעוד המידע העסק לא ידע על כך (למשל אם מוצר משויך לשתי מחלקות שונות או שאינו מוגדר במחלקה או בעיות עם מק”טים וכו'). כמו כן, בעל העסק לא יודע פרטים חשובים ומהותיים שניתן להפיק מהדוחות.

מה היתרונות של בינה עסקית?

בינה עסקית משתמשת בניתוח נתונים, המאפשרים לדעת במדויק מהן נקודות החוזק והתורפה של העסק וניתן לפיהם למקד את הפעילות העסקית, השיווקית, המכירתית וגם את הפעילות הפיננסית, כדי לממש את פוטנציאל הרווחיות של העסק.

ייעוץ עסקי בינה עסקית
השוואה בין שימוש בבינה עסקית לחוסר ניתוח מידע

דוח בינה עסקית חושף את נקודות החוזק והתורפה

השימוש במידע העולה מדוחות הבינה העסקית חושף את נקודות החוזק והתורפה של העסק. כך בעל העסק יודע למקד את פעילותו העסקית והפיננסית במדדי הביצוע העיקריים שגורמים להגדלת הרווחיות. כמו כן, בינה עסקית עוזרת וגורמת לשיפור הבקרה בתחומים הנבחרים וגם מגלה דגשים חדשים לשיפור הניהול.

דוח בינה עסקית עולה על תקלות תמחור

דוח של בינה עסקית עולה בשתי לחיצות כפתור על תקלות תמחור של מוצרים. דוגמה מעסק קמעונאי שהענקנו לו שירותי בינה עסקית, מוצר שנקנה מהספק ב-62 ש”ח ותומחר ללקוח ב- 60 ש”ח ללקוח, כלומר מלכתחילה יש פה תקלה של תמחור,  זהו דוח שמראה היכן הסכום שנגבה מהלקוחות קטן מהעלות של המוצר שנרכש מהספק ומראה את המחירים בחיתוך לפי מוצר (מחיר קניה, מחיר מכירה והנחה שניתנה).

דוח לקוחות

דוח שמופק מתוך מערכת הבינה העסקית ומאפשר לדעת מה היה מספר הלקוחות בתקופה הנבדקת ומה הייתה המגמה, זיהוי עליה וירידה במספר הלקוחות ובכמות הסליקות. את מספר הלקוחות בדוח הזה אפשר לדעת מזיהוי הרכישות, כמה לקוחות חדשים, כמה לקוחות חוזרים, האם הייתה ירידה בעלות הקנייה, כמה הכנסה חודשית הייתה מהלקוחות והאם היה גידול או קיטון במספר הלקוחות.

דוח לקוחות נוטשים

מספר הלקוחות שלא חזרו במשך התקופה הנמדדת וכמה העסק הפסיד בעקבות הנטישה של הלקוחות הללו.

דוח ערך לקוח

דוח ערך לקוח מצביע על הלקוחות הטובים, לפי מספר הקניות וסכום ההוצאה לתקופה. לקוח שקנה לאחרונה / קונה הרבה / מוציא הרבה / גם וגם. למה המידע הזה חשוב? כי לקוח כזה שקונה בעסק שלנו הרבה, יש סיכוי גבוה שייענה למבצעים שמופנים אליו.

דוח פרטו – ניתוח לקוחות ביחס לאחוזים מההכנסה

דוח פרטו נותן את כמות ואחוז הלקוחות למול ההכנסות שהם מייצרים לעסק. זהו דוח חשוב מאד שמראה כמה לקוחות לגידול בהכנסה של העסק (באחוזים). מחלקים את הלקוחות לשלושה חלקים:

  1. קבוצה A – מראה כמה לקוחות יצרו לעסק שלי 70% מההכנסה.
  2. קבוצה B – מראה כמה לקוחות יצרו לעסק שלי 20% מההכנסה.
  3. קבוצה C – מראה כמה לקוחות יצרו לעסק שלי 10% מההכנסה.

לדוגמה:  70% מההכנסה של העסק הייתה מלקוחות A, זאת אומרת ש-70% מההכנסות בעסק הם בזכות 20% מהלקוחות. 
10% מההכנסות של העסק הייתה מלקוחות C, זאת אומרת ש 10% מההכנסות היו מ 52% מהלקוחות. כלומר חצי מהלקוחות בעסק מכניסים בסך הכל רק 10% מההכנסות.

אם היינו יכולים להפוך לקוחות מזדמנים ללקוחות חוזרים וקבועים, היינו מגדילים את ההכנסות באופן משמעותי.

אפשר ללמוד שאם 52% בקבוצה C אנחנו מבינים שהעסק משקיע המון כסף בשיווק – אולי הפרסום מביא לקוחות לא רלוונטיים? אולי הפרסום מבוצע במקום לא נכון? אילו פעולות מכירה מבוצעות בתוך העסק, אולי הן לא נכונות? האם העסק עוסק בשימור לקוחות? האם יש לעסק מועדון לקוחות? ויש עוד המון פעולות שאפשר לעשות כדי לשפר את רווחיות העסק. בשום מקום לא ניתן לראות את הנתונים הללו, רק בדוחות בינה עסקית.

דוח רווחיות

דוח רווחיות מאפשר לקבל רשימה ופילוח של מוצרים לפי מדד הרווחיות שלהם.

ניתוח הכנסות לפי קבוצות מוצרים

אפשר לנתח את ההכנסות לפי קבוצת מוצרים, אפשר לדעת כמה פריטים נמכרו מכל מוצר וכמה הכנסה אותם המוצרים ייצרו לעסק שלנו. אפשר לקבל דוח לפי מחלקות ולפי תחומים של מוצרים וגם לפי חודשים, כמה כל חודש כל מחלקה ייצרה לעסק שלנו בכסף. אפשר למדוד רווחיות של מחלקות בעסק וכו'. איזו קבוצת מוצרים וכמה כסף היא מכניסה בכל חודש וכן הלאה.

דוח השוואה לתקופה קודמת

דוח שעורך השוואה בין תקופות, לפי אותו מדד. לדוגמה: השוואת ביצועי הרבעון הנוכחי לעומת אותו הרבעון בשנה הקודמת וכו'.

דוגמה קטנה לדוחות שאפשר להפיק ממערכת בינה עסקית

עד כה זו רק טעימה קטנה מהדוחות שאפשר להפיק ממערכות בינה עסקית. קיימים עוד ועוד דוחות ומידע שאפשר להפיק רק מתוך המידע שכבר יושב לכם בעסק ואתם לא משתמשים בו. מה שנותר לכם זה רק להרים את הכסף מרצפה באמצעות פעולות יזומות שאפשר לעשות. השילוב של יועץ עסקי יחד עם דוח בינה עסקית יכול להניב לעסק גידול ברווחים במספר פעולות מידיות, ידועות ומדודות.

בינה עסקית – סיכום והמלצות

שימוש בכלי בינה עסקית יעניקו לכם שליטה מלאה בעסק, מה שיוביל לניהול ותפעול העסק באופן רווחי ומושכל יותר בהתבסס על ניתוח נתוני העבר. תהיה לכם יכולת גבוהה מאד של קבלת החלטות נכונות לעסק. מערכת בינה עסקית תסייע לכם לשפר את הביצועים ולבצע מעקב מול יעדים עסקיים, שיווקיים ופיננסיים שהחברה שלכם שואפת אליהם. בנוסף, בינה עסקית מאפשרת סיכומים השוואתיים בין תקופות, מידע חשוב שיכול לעזור מאד ללמידת ההתנהלות העסקית. לפיכך, היא עוזרת מאד באיתור דפוסים משמעותיים ובהפקת תובנות חשובות מאד שעוזרות בהגדלת רווחיות העסק.

בינה עסקית עושים רק עם אייל פז

אז אם אתם עובדים קשה, אבל מרוויחים מעט? החברה שלנו מעניקה שירותי בינה עסקית (BI) לעסקים, חברות וארגונים שמעוניינים לממש את פוטנציאל הרווחיות שלהם. הבינה העסקית מספקת מודיעין טקטי לפעילות השוטפת ומעניקה מידע על המצב הנוכחי של העסק במטרה לשפר את התנהלותו. אצלנו בחברת אייל פז ייעוץ עסקי תוכלו לקבל שירותי בינה עסקית, נוכל להפיק עבורכם את כל הדוחות המספקים מידע חשוב על העסק (חלק ממנו פרטנו מעלה), אולם יש דוחות רבים נוספים שמספקים חיתוכים שעולה מהם מידע חשוב מאד לכל עסק, אז אל תבזבזו אפילו דקה נוספת, יש שינויים מידיים שאפשר לעשות שיגדילו לעסק שלכם את ההכנסות במספר פעולות פשוטות.

לקביעת פגישה בנושא בינה עסקית, חייגו אלינו עכשיו למספר המופיע בראש העמוד.

תחומי העיסוק שלנו

מהן 12 הפעולות שהמנהלים המצליחים בעולם עושים כדי להיות יעילים יותר? (סדרת סרטונים – בחינם לנרשמים עכשיו) 

תודה על הרשמתך, הסרטון הראשון בדרך לתיבת המייל שלך. ב-12 הימים הקרובים (למעט שבתות וחגים), אשלח אליך בכל יום סרטון.
הדברים החמים באמת עולים קודם לרשתות החברתיות
ייעוץ עסקי לפי תחום

מהן 12 הפעולות שהמנהלים המצליחים בעולם עושים כדי להיות יעילים יותר? (סדרת סרטונים – בחינם לנרשמים עכשיו) 

תודה על הרשמתך, הסרטון הראשון בדרך לתיבת המייל שלך. ב-12 הימים הקרובים (למעט שבתות וחגים), אשלח אליך בכל יום סרטון.
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 246 ביקורות
js_loader
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 246 ביקורות
×
js_loader
גלילה לראש העמוד