ניהול סיכונים בעסק

קרה לך פעם שעפה לך החופה באמצע הטיסה? 
שהרגשת שקרה לך הדבר הכי בלתי צפוי? 
כזה שממש לא היית ערוך אליו? 

כמו שקרה (7/1/2019) לשני טייסי חיל האויר האמיצים
פשוט לא להאמין, התרחיש האחרון שהיה אפשר לצפות לו… 

איך להתמודד עם מצבי קיצון בעסק?

במהלך טיסה בגובה רב, פתאום, ללא הכנה מוקדמת,
עפה לטייסי חיל האויר שלנו החופה של המטוס והם מצאו עצמם בסיטואציה בלתי צפויה ומורכבת מאד
בה הם צריכים להמשיך לטוס, למרות השינוי הקיצוני בתנאים:
בגובה רב, וללא חופה, כאשר הם חשופים לחלוטין לרוח איומה ולקור מקפיא של מינוס 45 מעלות,
יחד עם זאת, טייסי חיל האויר תפקדו לעילא ולעילא תחת המצב המפתיע
ובזכות תושייתם והחוסן המנטלי שהוטמע בהם, הצליחו להינצל ממצב כה מורכב בו היו חייהם בסכנה ממשית. 

איך לגרום לעסק לצאת מהסחרור? 

טייסי חיל האויר הצליחו להתמודד עם הסיטואציה בזכות שילוב של מספר גורמים: 

  1. לטייסי חיל האויר יש מנטליות של מנצחים, הם מיד הבינו את שאירע והתעשתו על עצמם. כאשר היה להם ברור מנטלית וביצועית שלא משנה מה, מהסיטואציה המורכבת הזו הם הולכים להיחלץ.
  2. הטייסים מיד ניתחו את המצב והחלו מיד בניהול האירוע, בהקלטה (מצורפת מטה) ניתן לשמוע את הטייס עולה מול מגדל הפיקוח ומבקש לנחות בבסיס הקרוב ביותר ואף נותן רשימת משימות שצוות הקרקע נדרש להכין לקראת נחיתת החירום.
  3. שיתוף פעולה ותיאום מדהים בין הטייסים עצמם וגם בין הטייסים למגדל הפיקוח, שסיפק להם מענה מידי.
  4. מהצד הפיזי, הטייסים ניצלו בזכות מסיכת החמצן שהייתה עליהם, אחרת בגובה זה החמצן כלכך דליל שסביר להניח שהמצב היה כנראה, בלתי הפיך אלמלא מסיכת החמצן שבזכותה שרדו. 

 ——————

מה ניתן ללמוד מכך על העסק שלנו?

במהלך 25 שנותיי כיועץ אסטרטגי לעסקים, נתקלתי במצבים מורכבים רבים, כגון אלו, מצבים קיצוניים שמפתיעים, ללא כל הכנה מוקדמת.
הנה מספר תובנות מעניינות שניתן ללמוד מאירוע זה ולהשליך על עולם העסקים:

  1. מנטליות של מנצחיםבחיים ובעסקים. להיות בעל עסק בישראל זהו דבר מאתגר ביותר מכיוון שכבעל עסק לעתים נוצרת לא פעם תחושה של בדידות וחוסר אונים, לא סתם ישנם המתארים את עיסוקם כ”זאב בודד”, מכאן הדרך לשחיקה, עייפות, אי יכולת לצפות לעתיד ובעצם יאוש, כבר סלולה, כאשר תוך כדי מאבדים את שמחת החיים, את חדוות היצירה ואת הרעיון המקורי לשמו הוקם העסק. דווקא במצבים אלו צריך למצוא מחולל פנימי שיעניק ‘מנטליות של מנצחים’ ויפיח מחדש את הרוח במפרשים, כי בעיקר בזכות השילוב בין ההתמדה ולחוסן הנפשי מגיעה ההצלחה.
  2. השתלטות מידית על האירוע – במצבי קיצון חשובה ההתעשתות וההשתלטות המידית על האירוע, כאילו שלא מדובר בעסק שלך. על אף הקושי הרב, להתמודד מתוך ההפתעה וחוסר האונים, חשוב לעמוד מיד על הרגליים, לנסות ‘לנתק’ כמה שיותר את השפעת הרגש על העסק ולעסוק בפעולות שירימו שוב את בעל העסק ואת העסק עצמו על הרגליים. כן… זה נשמע קלישאתי, אבל זוהי הדרך הנכונה להתמודד עם מצבי קיצון בלתי ידועים. כבעל עסק, המצב הנכון למצבים אלו הוא לשים את הסביבה על “השתק” (ממש כמו  הלחצן הזה בשלט הטלוויזיה mute שמשתיק את הקול). חשוב להיות מרוכז במטרה, לקבוע את היעדים, ולהיעזר במכשירים ובמומחים הנכונים שיביאו אותך אל היעד בהצלחה.
  3. שיתוף פעולה בתוך העסק, עם הגורמים השונים, עם קולגות ואפילו עם גורמים חיצוניים הוא חשוב ביותר. חשוב להקפיד על שיתוף פעולה מלא וקשר טוב, גם אם העסק עכשיו בצמיחה כלכלית מטורפת וכבר נמצא על דרך המלך. סבתי, עליה השלום, נהגה לומר: “אלף ידידים ולא שונא אחד” שכן אם חס וחלילה יקרה מצב קיצוני של הזדקקות לסיוע, הגורמים הללו יהיו שם בשביל בעל העסק והוא יוכל להיעזר בהם.
  4. חמצן כאמצעי להגנה פיננסית – אני מייעץ לכל בעל עסק, בלי יוצא מן הכלל, ולא משנה עד כמה העסק שלו מצליח לשמור לעצמו חמצן, לשמור בצד כסף למחייה לתקופת זמן של חצי שנה לפחות. למצבים בלתי צפויים, כאלו שמגיעים משום מקום, ממש כמו המקרה הזה. כך שלא משנה מה יקרה, גם אם לא יכנס אפילו לקוח חדש במשך 6 חודשים, תהיה לו הגנה פיננסית, כזו שגם במצב של מעידה או במצב מסוכן העסק לא יתרסק, ויותר חשוב מהעסק, שמשפחתו לא תתרסק. 

 ——————

לסיכום, הגנות אלו נועדו בכדי להימנע ממצב חד-חד ערכי של קורבן למצב של צל”ש או טר”ש. 

הרי בסוף, מאחורי כל בעל עסק יש משפחה שבמידה זו או אחרת תלויה בהצלחתו. 
בשורות טובות באויר, בים ועל הקרקע, בחיים ובעסקים.


האזינו לקולות הקשר מטיסת האימון הלילית שבמהלכה התנתקה חופת המטוס.

רוצה עסק רווחי ויציב? אני כאן בשבילך

שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
האם כדאי לוותר על העסק? יועץ עסקי מסביר
האם כדאי לוותר על העסק?

המשבר שאנו חווים מייצר קשיים רבים, עבור רבים מהעסקים. בתקופה זו, בעלי עסקים פונים אלי בבקשה לקבל ממני ייעוץ עסקי בנוגע לשאלת הקיום של העסק שלהם.  מה היה על הפרק? “הסבה”

קרא עוד »
אופטימיות בעסקים
כל בעיה היא הזדמנות

אופטימיות בעסקים כל בעיה היא הזדמנות שני דברים מגיעים בהפתעה: צרות והזדמנויות, אי אפשר להתכונן אליהם או לחזותם מראש, מה שמזכיר לי שפעם שמעתי שביפנית סיכון וסיכוי כותבים אותו הדבר.

קרא עוד »
מכירות
איך מתמודדים עם ירידה במכירות?

מהו המכשול המרכזי שבעלי עסקים צריכים להיזהר מפניו? לאילו נושאים חשוב לשים לב?ומה השאלה שכל בעל עסק צריך לשאול את עצמו בכל יום? איך מתמודדים עם ירידה במכירות? בעיה מרכזית

קרא עוד »
איך מגבשים אסטרטגיה עסקית
איך מגבשים אסטרטגיה עסקית

בין אם מדובר ביזמים המתכננים להקים מיזם חדש או אם מדובר בעסק שזה עתה מתוכנן לצאת לאוויר העולם ואפילו אם מדובר בשינוי ארגוני, ליין חדש של מוצרים או “מטה-מורפוזה” שהעסק

קרא עוד »

אייל פז |

אייל פז (50), יועץ עסקי בכיר בעל ניסיון של 25 שנה בתחום הייעוץ העסקי והפיננסי, מוביל בעלי עסקים להצלחות כלכליות, עסקיות ואישיות.
עד היום ליווה ואימן מאות עסקים והעניק להם מגוון פתרונות במעטפת הכוללת: שיווק, מכירות, ניהול ופיננסים.
לשעבר ממקימי היחידה לייעוץ פנסיוני ומנהל מחוז באחד הבנקים המובילים במדינה.
ניהל בעבר סוכנויות ביטוח גדולות, הכשיר סוכנים ויועצים פנסיוניים באקדמיה לפיננסים BDO.
בוגר תואר ראשון במדעי החברה, אונ’ בר-אילן. לימודי כלכלה וניהול לתואר B.A. האוניברסיטה הפתוחה.
יועץ פנסיוני, המכללה לביטוח. בוגר קורס דירקטורים, המרכז הישראלי לניהול.
קורסים מקצועיים: תקשורת הישגית .C.F.A, אימון לטרנספורמציה ארגונית COACHING, סופרוויזר – בהצטיינות יתרה, תקשורת אישית, ניהול והנעת אנשי מכירות.