ניהול עסק נכון: איך לשפר ניהול עסק עצמאי?

ניהול עסק מורכב מניהול פיננסי, ניהול השיווק, ושיפור מיומנויות המכירה. אך לא רק, הוא מושפע ישירות גם מהיכולת לנהל את הזמן, את הכסף ואת המשפחה. כבעלי עסקים נדרש מאתנו להיות מנהלים טובים מאד בכדי להשתלט על הכל ביד רמה, אבל איך מנהלים את העסק בצורה נכונה? מהו האתגר המרכזי בהתמודדות עם ניהול העסק? איך לשפר יכולות ניהול עסק עצמאי? ואיך לקבוע את סדרי העדיפויות בניהול העסק? על כך נפרט במאמר שלפניכם.

ניהול עסק עצמאי

המורכבות של ניהול עסק עצמאי מתחילה באותו אדם שנדרש לנהל את העסק, יש לו את החלום שלשמו הוא הקים את העסק. למשל:  מומחה למערכות מיזוג אוויר, וטרינר, מומחה ליבוא וייצוא מוצרים, בעלי מקצועות חופשיים..  בסופו של דבר, המומחיות שלהם היא במקצוע שבו הם בחרו לעסוק. 
זה בדיוק העניין של להיות בעל עיסוק: המומחיות היא בתחום שלשמו העסק הוקם.

אולם, בעלי עסקים רבים מגלים שהידע שיש להם בתחום עיסוקם, אינו משרת אותם מספיק בכדי להתמודד עם המורכבות שבדבר.
במיוחד אם מדובר באירוע פתע, שלא נערכו אליו מראש, כמו ניהול עסק במלחמה או באירוע בטחוני.

מהו האתגר המרכזי בהתמודדות עם ניהול עסק? 

מה האתגר המרכזי בהתמודדות עם ניהול של עסק? הרי בסופו של דבר, אדם שמנהל עסק, יש לו את החלום שלשמו הוא הקים את העסק מומחה באדריכלות, בעריכת דין, מומחה בקנייה ומכירה של דברים, אולי הוא נגר, רפלקסולוג, בעל מקצוע חופשי אבל בסופו של דבר, המומחיות שלו היא במקצוע שלו.
זה בדיוק העניין של להיות בעל עיסוק: שאנחנו מומחים בתחום שלשמו הקמנו את העסק.
איפה הבעיה המרכזית? 
שבעצם כשמקימים עסק אז צריך לטפל בניהול של עוד הרבה מאד תחומים למשל: מכירות, שיווק גבייה, ניהול, כח אדם, פיננסים לפעמים מתעסקים גם ברגולציה
והחלטות של השלטון המקומי או השלטון המרכזי בסופו של דבר, הבעיה המרכזית היא שבנאדם היה לו חלום להקים עסק ולעסוק בתחום שהוא אוהב, אבל זה לא הכל.
כשאתה עושה את זה כעסק ולא כעיסוק שבו אתה רק מטפל באנשים כפרילנס או כשכיר אצל מישהו, אז אותו בעל עסק צריך לטפל בהרבה מאד תחומים. 
כמו שאנחנו הרבה פעמים רואים, התחומים שבהם אנחנו נוגעים הם רבים מאד והפעילות העסקית או המקצועית שאותו אדם צריך לעשות הופכת להיות דווקא חלק קטן בתוך המערך הזה או המארג שנקרא עסק.
אז איך מתמודדים עם זה?
כי בסוף אותו בעל עסק יודע שהוא הכי מקצוען בתחום שלו הוא אלוף, בידע, ביכולת, בניסיון שלו
והרבה פעמים הוא כנראה פחות סומך או לא מוצא אנשי מקצוע נוספים שיהיו איתו יחד בעסק
ויעשו את הפעילות שהוא יודע לעשות ואז הוא מעמיס על עצמו עוד דברים
ועוד תחומי אחריות וזה מה שגורם לו לעבוד מצאת החמה עד צאת הנשמה, כמו שאומרים.
הוא עובד מאד מאד קשה, אבל לפעמים זה לא מצדיק את רמת הרווחיות של העסק. 
הרבה פעמים בעלי עסקים אומרים לי:
"העסק שלי מרוויח, אבל איפה הכסף? אני כבעל העסק נמצא בחובות העובדים קיבלו את הכסף,
הספקים קיבלו את הכסף הלקוחות קיבלו את המוצרים או את השירות, אבל מה איתי, בעל העסק?"

כשמקימים עסק צריך לנהל ולטפל בהרבה מאד תחומים: מכירות, שיווק, גבייה, ניהול, גיוס כח אדם, פיננסים, לפעמים גם ברגולציה.

האתגר המרכזי הוא שבנאדם שהיה לו חלום להקים עסק ולעסוק בתחום שהוא אוהב, מגלה שזה ממש לא הכל כי צריך לטפל בהרבה מאד תחומים נוספים שהידע המקצועי הקיים, פשוט לא מספיק.

בעלי עסקים חייבים להיות אנשי שיווק מעולים, אנשי מכירות מקצוענים, לנהל במדויק את הכספים ולשלוט על כל דבר בעסק. כך שהפעילות העסקית או המקצועית שאותו אדם צריך לעשות, הופכת להיות דווקא חלק קטן בתוך המערך הזה או המארג שנקרא עסק. מה שמזכיר לי את המאמר שעוסק בשאלה: מה הדמיון שבין ניהול עסק לקובייה הונגרית (ומסתבר שיש קווי דמיון רבים).

טיפים לניהול עסק

בעל עסק יודע שהוא הכי מקצוען בתחום שלו הוא אלוף, בידע, ביכולת ובניסיון. הרבה פעמים הוא כנראה פחות סומך או לא מוצא אנשי מקצוע נוספים שיהיו אתו יחד בעסק ויעשו את הפעילות שהוא יודע לעשות ואז הוא מעמיס על עצמו עוד ועוד תחומי אחריות. זה מה שגורם לו לעבוד מצאת החמה עד צאת הנשמה, כמו שאומרים הוא עובד מאד מאד קשה, אבל לפעמים זה לא מצדיק את רמת הרווחיות של העסק. כנסו וקראו 7 טיפים חשובים שיסייעו לכם בניהול העסק.

כמו כן, ישנם פעמים שקבלת ההחלטות בניהול העסק היא שגויה ומבוססת על דעה מוקדמת או תפישה נהוגה בתחום. אלו משפיעים רבות, כדאי לקרוא את המאמר העוסק באילו שיחות אסור לך לנהל עם עצמך

ניהול עסקים קטנים

במקרים של ניהול עסקים קטנים, הרבה פעמים אמרו לי: "העסק שלי מרוויח, אבל אני כבל העסק נמצא בחובות, העובדים קיבלו את הכסף, הספקים קיבלו את הכסף, הלקוחות קיבלו את מבוקשם, אבל מה איתי?"

זו נקודה מעניינת, איך יכול להיות שהעסק מוכר ברווחיות טובה וזה עדין לא מעיד על רווחיות העסק? התפקיד של בעל העסק הוא לראות את המערכת השלמה.

זה אומר שכשמנהלים את הפעילות, מבינים מה הוא עסק ואיך הופכים את העיסוק שלנו, את התחום המקצועי שלנו לעסק של ממש. רוב הפעילות דורשת הרבה מאד נושאים אחרים שלא תמיד אנחנו מומחים בהם, למשל: ניהול פיננסי, ניהול השיווק ושיפור מיומנויות המכירה וגם עלינו לעסוק בשיפור ניהול העסק באמצעות קבלת החלטות נכונה במצבים מורכבים ומאתגרים.

ניהול כספים בעסק

בבסיסו של כל ניהול עסקי שליטה במצבו הכלכלי הפיננסי של העסק. קודם כל לדעת איפה העסק עומד מבחינה תקציבית, כך אפשר לקבל החלטות, כי ניהול פיננסי מאפשר הבנת תמונת המצב של איפה עומד העסק בכל זמן נתון.

ניהול כספים בעסק מתמקד בהבנת המצב הכלכלי של העסק: בדיקת רווחיות העסק, מה מצב תזרים המזומנים ומה הצפי לחודשים הקרובים. אז מה צריך לעשות כדי לשפר את הניהול הפיננסי?  

ניהול דו"ח רווח והפסד חודשי מאפשר לדעת כמה העסק הרוויח או הפסיד באותו חודש. כדאי לא להסתמך על הדו"חות של רואה החשבון בלבד, אלא להשתמש בדו"ח רווח והפסד שדרכו אפשר להבין בדיוק מה המצב הכלכלי של העסק. את דו"ח הרווח והפסד בודקים מול התוכנית העסקית ותוכנית העבודה למדידת הביצוע למול התכנון.

ניהול דו"ח תזרים מזומנים יומי מסייע לשלוט על ההכנסות של העסק למול ההוצאות ולחזות את תמונת המצב התקציבית של העסק בחתך יומי.

איך הדו"ח מסייע לניהול נכון של העסק? דו"ח תזרים מזומנים זהו כלי המאפשר קבלת החלטות: האם העסק החודש יהיה רווחי או גרעוני, האם להגדיל את תקציב השיווק, האם לגייס עובדים נוספים, האם כדאי לגייס כסף נוסף כי צפויה חריגה.

בדיקת חשבון הבנק על בסיס יומי מומלץ בכל פתיחת יום להיכנס לחשבון הבנק ולדעת בדיוק מה מצב החשבון, אילו תשלומים ירדו ואילו כספים נכנסו.

איך זה עוזר לניהול נכון של העסק? בדיקת חשבון הבנק מאמתת את תזרים המזומנים, מגדילה את הוודאות ומשקפת לעסק את המציאות האמתית.

ניהול השיווק ושיפור מיומנויות מכירה

הרבה בעלי עסקים אומרים:  "אני לא אוהב למכור, מי שרוצה שיבוא אלי" והקטע הזה של מי שרוצה שיבוא אלי זה טוב לימים עברו… לימים שבו באיזשהו כפר בעיירה נידחת היה אופה אחד וחלבן אחד ונגר אחד ובית דפוס אחד…וחנות אחת לבגדים.. זה היה מצוין לימים עברו, כשהיה בעל מקצוע אחד מכל סוג, אבל היום, רמת התחרות מאד גבוהה.

כל אחד יכול להיכנס לאינטרנט ולעשות השוואת מחירים, להזמין ואפילו לקבל את המוצר תוך זמן יחסית קצר במקום לקנות מאותו עסק שנמצא קרוב פיזית.

איך שיפור השיווק והמכירה עוזרים לניהול נכון? הדרך להתמודד עם זה היא קודם כל להבין שעסק מבוסס לא רק על היכולת המקצועית שלנו, אלא מכיל הרבה מאד רבדים.

אם נחלק את העסק לאותם רבדים, נבין שיש את הצד השיווקי שתפקידו להביא את האנשים עד לעסק שלנו ואת הצד המכירתי, שבו אנחנו צריכים לגרום ללקוחות לקנות מהעסק שלנו.

כשאני אומר 'אנחנו' לא תמיד הכוונה שאנחנו כבעלי העסקים נבצע את זה, אלא אנחנו יכולים להביא מישהו שימכור בעבורנו. אנחנו יכולים לרכוש את שירותיו של גורם אחר שיבצע את המכירה עבורנו מחוץ לעסק (בעולם הדיגיטל קוראים לזה "אפיליאיט"). כך גם בעולם של עסקים פיזיים יש אפשרויות לרכוש מגופים המספקים את השירות הזה של מכירה או של שיווק.

ניהול זמן

כמנהלים עלינו לנהל את הזמן שלנו בצורה נכונה ופרודוקטיבית, אם לא ההכנסה תיפגע. ניהול נכון הוא לאתר את "גזלני הזמן", אותם גורמים שרק מבזבזים אנרגיה, מבלי לייצר תפוקה.

כאשר ליוויתי בעלת חברה לניהול פיננסי וראיית חשבון, ביצענו מיפוי של הלקוחות וחשפנו את אותם לקוחות שבעיקר גרמו להשקעת זמן, מבלי לקבל מהם תשלום עבור הזמן הזה. הם רק שאלו שאלה.. ניהול נכון הוא לטפל בחשוב ולא בדחוף, הכרתי לא מעט בעלי עסקים שקפצו ממשימה למשימה, כיבו שריפות, אבל בפועל לא תכננו את הזמן.

יש בעלי עסקים שמעדיפים לישון פחות, ולעבוד על חשבון זמן השינה. על הנזקים שבחוסר שעות שינה, הפגיעה הקוגניטיבית והעצבים במהלך שעות היום, במאמר אחר..

ייעוץ לניהול עסק

ייעוץ לניהול עסק, מאפשר להצליח להשיג את התוצאות העסקיות ואת הפנאי להיות עם בני המשפחה ולא רק לעבוד מהבוקר עד הלילה. אם נראה את כל החלקים של התמונה, של העסק ונקדיש זמן ניהולי זה מה שיאפשר להבדיל בין להיות בעל עיסוק, לבעל עסק.

כשנבין שיש לנו עסק ואנחנו רוצים לנהל אותו, צריכים לנהל אותו, מעוניינים לנהל אותו, רוצים להשיג את החופש הכלכלי, את החופש לשלוט במה שאנחנו רוצים לעשות. כמו כן, זה הרבה פעמים נופל על הכתפיים הרחבות של בעל העסק, הוא לבד צריך לקבל החלטות ולבצע מהלכים כבדי משקל. מומלץ לקרוא: מה באמת משאיר את המנכ"ל ער בלילה? כיצד להימנע מ-5 השגיאות הנפוצות.

לקיחת יועץ עסקי כשותף להחלטות, יכול להאיר את הדרך ולהימנע משגיאות, להיות שותף חושב, מישהו להתייעץ אתו בכדי להתמודד עם האתגר של ניהול עסק נכון. 
לקביעת פגישת ייעוץ עסקי ללא התחייבות, התקשרו ונשמח לעזור.

ניהול עסק - מידע מקצועי

מנהל קבל 13 טיפים לניהול זמן בעסק
איך לנהל נכון את העסק
אילו משימות ניהול כדאי שבעל העסק יעשה בעצמו
איך לגייס עובדים איכותיים לעסק
ניהול עסק במלחמה
ניהול עסק: 7 טיפים חשובים
ניהול עסק: כל בחירה היא רצח של אלטרנטיבה
ניהול עסק: אילו שיחות אסור לך לנהל עם עצמך
ניהול עסק: הדמיון שבין ניהול עסק לקובייה הונגרית
ניהול עסק: הימנעו מחמש השגיאות הנפוצות בניהול עסק
ניהול עסק: איך תקבל את ההחלטה הנכונה בעסק?