מכירות

קידום והגדלת המכירות

בעלי עסקים רבים נדרשים לעסוק במכירות חלק ניכר משעות היום וזאת לאחר המאמץ השיווקי שהביא את הלקוחות “עד החנות” מאמץ המכירות מתבצע “בתוך החנות”. לעתים ישנה רתיעה מלנסות למכור, ישנה תחושה של ירידה בביטחון העצמי ולחלק מבעלי העסקים קשה לגשת ללקוח ולהתחיל איתו בתהליך המכירה. לא משנה מה הסיבה, ישנן פעמים שבעלי עסקים ממש מעדיפים להתרחק מביצוע מכירות בעצמם. 

הצעד הראשון בשיפור תהליך המכירות ממש הולך להקל עליכם, מכיוון שמדובר במהלכים פחות אגרסיביים והרבה יותר עדינים המבוססים על 25 שנות הניסיון והמיומנות שצברתי בתחום המכירות. מתוך הניסיון שצמח מליווי תהליכי מכירה של מאות עסקים, שמתי לב לשגיאה נפוצה שבעלי עסקים רבים עושים בתהליך המכירה, רוב בעלי העסקים משקיעים אינסוף מאמצים בשכנוע הלקוחות הפוטנציאליים שהמוצר שלהם באמת טוב עבורם ומשמשים כאנשי המכירות של העסק במטרה ל”דחוף” ולנסות למכור ללקוחות. אבל, מטבענו כבני אדם, אנחנו נרתעים כאשר מנסים למכור לנו, כאשר מחליטים עבורנו, מה כדאי לנו, אנחנו רוצים להחליט בעצמנו ובאופן זה רבות מהעסקאות “נופלות”. 

כדי לבצע תהליך מכירה יעיל ואפקטיבי, כזה שבאמת יניב את התוצאה הרצויה ויגדיל את המכירות, עלינו לשמש כיועצים של הלקוחות ולהוביל אותם למסקנה שהם צריכים את המוצר או את השירות שיש לנו להציע. 

מכירות: איך להגדיל את המכירות בזמן קצר?

מכירות זהו תחום רחב מאד, זהו הלב הפועם של כל עסק, כי עסק בלי לקוחות לא יכול להמשיך ולהתקיים. מכירות הן תהליך מורכב הדורש הרבה ידע ומיומנות, אבל היתרון הוא שכל אחד יכול ללמוד את המיומנות הזו ולהגדיל את המכירות בעסק באופן משמעותי. לפניכם מספר תובנות משמעותיות, שכדאי שכל איש מכירות ו/או עובד בעסק ידע ויפנים, כחלק מהצלחתו בתהליך המכירה הבא.

מכירות: התובנה הראשונה שתגדיל לכם את המכירות

חשוב מאד להבין שלקוחות לא אוהבים שמוכרים להם אבל מאד אוהבים לקנות. ולכן, בתהליך המכירה, כדאי להיות על תקן היועץ של הלקוח ולא לנסות למכור לו, אלא לעשות איתו “בירור צרכים” ולשאול אותו “שאלות התעניינות” שמטרתן לגרום ללקוח להבין למה הוא זקוק למוצר או לשירות כך שהצורך יעלה לקנות יעלה מצידו של הלקוח. 

לדוגמה: כאשר לקוח נכנס לעסק שמוכר מוצרים לבית. ומעוניין לרכוש מתנה, לחברה, לחבר, למשפחה, בדרך כלל לקראת החגים כשמתארחים ולא רוצים להגיע בידיים ריקות. נכון שיש הבדל: האם זה מישהו שהוא לא מחויב לו אבל לא רוצה להגיע בידיים ריקות, או אם מדובר במשפחה או בחברים שהוא רוצה להעניק להם מתנה גדולה. נכון שיש הבדל במה שהלקוח רוצה לקנות? במה ירצה להשקיע את הכסף? רק כשנדע באמת מה צריך, מה הלקוח רוצה, נוכל להתאים לו את המוצר האידיאלי עבורו גם מבחינת הנראות וגם מבחינת המחיר והעיקר שיצא מרוצה.

מכירות: התובנה השנייה שתגדיל לכם את המכירות

סטטיסטית רוב האנשים שנפגוש לא יקנו אצלנו, זו עובדה. ולמרות זאת, בעלי העסקים ממשיכים וממשיכים לנסות למכור למי שלא יקנה אצלם. משקיעים הרבה מאד זמן, כסף ומאמצים באוכלוסייה שלא תביא תוצאה. אני סבור שכדי לא לבזבז זמן, כסף ומאמצים יקרים ומיותרים. תפקידו של בעל העסק הוא לזהות מיהו הלקוח הפוטנציאלי שגם יהיה מוכן לשלם? ובכן, הדרך לזיהוי היא קשה, כי הוא מהווה רק חלק מהאוכלוסייה, אז אם כך, מה יותר קל למצוא: את אלה שרוצים לקנות או את אלה שלא רוצים? נכון! את אלה שלא רוצים לקנות. אותם קל מאד למצוא, מהם ניפרד לשלום כמה שיותר מהר וממילא נישאר עם הקבוצה המצומצמת שיש סיכוי גבוה יותר שיקנו. לדוגמה בעסק שליוויתי היו מספר לקוחות שנכנסים כל יום ושואלים בלי סוף שאלות על מוצרים שונים, הם לא קנו, רק העסיקו את בעל העסק ואת המוכרים, ובינתיים בזמן שהם קיבלו תשובות רציניות ומקצועיות שאר הלקוחות עמדו וחיכו. ברור לכולנו שהדבר גרם לפחות מכירות ללקוחות הפוטנציאליים. ולכן, אנחנו צריכים כל הזמן לחפש את אלה שהם לא רלוונטיים או לא יקנו מאתנו סחורה. אני קורא לזה לחפש את ה’לא’ ואז ממילא יגיע ה’כן’.

מכירות: התובנה השלישית שתגדיל לכם את המכירות

הקשבה – מסתבר שכל אדם רוצה שיקשיבו לו. אבל משום מה לעתים אנחנו שוכחים שגם זה משהו שעלינו לעשות. אז מה זה להקשיב בעצם? זה להנהן עם הראש? לחייך? להגיד כן? קודם כל להקשיב זה לא להיות במצב שנקרא WTT – Waiting to talk הכוונה שהאדם יחכה שהשני יעצור רגע בשביל לקחת אויר בין מילה למילה כדי שהוא עצמו יוכל לדבר. זו טעות להיות במצב זה. הקשבה משמעה להיות קשוב בצורה מלאה לצד השני, זוהי אומנות מעבר לסבלנות ולסובלנות שהיא דורשת, חשוב להקשיב באופן שאינו שיפוטי. אלא הקשבה נטו. לעיתים היא דורשת הבהרות: “למה בדיוק התכוונת?” לעתים שיקוף “האם התכוונת ל…?”. כשמקשיבים מקבלים הרבה מאד מידע מהלקוח, וכך נוכל לעזור לו במתן מענה מהיר לצרכיו המדויקים, מה שיגרום לו לצאת מרוצה.

מכירות: התובנה הרביעית שתגדיל לכם את המכירות

להעניק ללקוח משהו בנוסף – לאחר סיום תהליך המכירה, חשוב להעניק ללקוח משהו בנוסף. כולנו אוהבים לקבל מתנות, אנחנו אוהבים לקבל משהו נוסף מבלי ששילמנו עליו. אין מדובר במתנה גדולה, אלא בדבר פעוט, ‘אקסטרה’ שהלקוח יקבל מבלי שישלם עליו. הדבר יגרום ללקוח להיות מרוצה, להבין שממך הוא קיבל יותר מאשר היה מקבל במקום אחר, זה יגרום לו להגיע אליך שוב וגם להמליץ עליך ללקוחות אחרים.

לדוגמה, אחת החברות שמוכרת ריבות פעלה לפי אסטרטגיה שיווקית לפיה: היא החברה שמתחייבת להעניק יותר ריבה ממה שכתוב על האריזה. כל אנשים יודעים שהחברה הזו מעניקה יותר ממה שרשום על הצנצנת ולכן יש לה יתרון רב בשוק. איך לדעתכם מרגיש לקוח שקיבל יותר ממה שהוא שילם בעבורו?

לקריאה נוספת:
איך אפשר להגדיל את המכירות מבלי להוציא הרבה כסף על פרסום?

לקריאת המאמר: מי הם אנשי המכירות שלך?

רוצה להגדיל את המכירות אצלך בעסק? השאר פרטיך