הקמת תוכנית עסקית

אם הגעתם לשלב שברצונכם לבנות תוכנית עסקית כנראה שעלה במוחכם רעיון להקמת עסק, לביצוע שינוי בעסק או רעיון מבריק שיתכן ויאפשר לכם להגיע לפריצת דרך עסקית. אולם בין הרעיון המבריק ובין הרצון לחולל שינוי מפריד תהום. אם אין לכם מושג מאיפה להתחיל, נוכל בהחלט לסייע לכם לממש את הרעיון ולהפוך אותו לתוכנית עסקית מקצועית למטרת גיוס כסף מהבנק, גיוס משקיעים למיזם, פיתוח עסקי, ביצוע רה-ארגון בעסק ושינוי המודל העסקי. איך כותבים תוכנית עסקית מקצועית? ומהם הכללים שיהפכו כל תוכנית עסקית ליציבה ומשכנעת? 

ניווט מהיר

מה מטרתה של תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית הינה תוכנית המאפשרת “מבט על” על העסק, ממש סקירה של העסק ממעוף הציפור המתמקדת במוצר או בשירות המוצע, חזוי הביקוש בשוק והתחזיות הפיננסיות. אותה סקירה של העסק צריכה לכלול תמונת מצב עתידית של העסק או המיזם מכל ההיבטים – חזון, יעדים, מודל עסקי, שיווק, צפי מכירות, נכסים, טכנולוגיה, תפעול, תחזית פיננסית ועוד (בהתאם לסוג העסק). ניתוח יסודי זה, מאפשר למעשה לפנות לגופים מסוימים למטרת גיוס הון, שיתוף פעולה, בדיקת כדאיות, מינוף, הקמת עסק, שינוי אסטרטגיה עסקית לעסק. 

בתור יועץ עסקי בעל ניסיון כלכלי ופיננסי אוכל לעזור בתהליך גיבוש תוכנית עסקית שתפיק עבורכם את המקסימום שאליו אתם מייחלים, תוך דגש על נקודות התורפה ועל הנושאים שמעניינים כל משקיע, בין אם מדובר בבנק או במשקיע פרטי.   

המבנה המקצועי של תוכנית עסקית

תוכנית עסקית חיונית בכדי להבין ראשית כל האם הרעיון, המיזם, השינוי הוא משתלם, האם הוא כלכלי. מתי נתקלים בצורך שכזה? כאשר רוצים להקים עסק חדש, כאשר יש בראש רעיון בהתהוות ורוצים לבחון האם הוא רעיון טוב או פחות טוב, אבל דרך המספרים. כדי לבדוק האם הרעיון יעמוד במבחן המציאות או כדאי בכלל שלא להתחיל. 

למה זה חשוב? כי הרבה פעמים אנחנו מאוהבים ברעיון שלנו, בטוחים שיצליח בגדול, חושבים שאם אנחנו אוהבים את הרעיון, אז יהיו עוד הרבה כמונו. אבל מה לעשות שברוב הפעמים המציאות שונה, צצים כל מני דברים שאפילו לא חשבנו עליהם.. לכן חשוב לגשת ולהתייעץ עם יועץ עסקי מקצועי בעל ניסיון שטח, שייעץ למאות עסקים בעבר ויש לו ידע וניסיון כלכלי ופיננסי. 

למשל פנה אלי בעל עסק שהיה לו רעיון מבריק, הרעיון עדין היה גולמי והוא רצה להתייעץ עם יועץ עסקי ופיננסי שייתן לו את ה’אינפוט’ שלו ויגיד את דעתו על הרעיון, מה שנקרא באופן אובייקטיבי, אפילו לפני שהוא ניגש לכתיבת תוכנית עסקית מסודרת. 

מפגישת הייעוץ שלנו עלו עוד הרבה נושאים שהוא אפילו לא חשב עליהם וכאשר התחלנו לסקור את המוצר ואת השוק ולחזות את הביקושים ולהסתכל יותר לעומק על הנתונים, פתאום הוא הבין שעליו לשנות את המוצר או בכלל לצאת איתו לשוק באסטרטגיה שונה לחלוטין מזו שהוא חשב עליה.

מה כוללת תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית טובה, היא כזו שמקיפה את כל הערוצים של העסק – החל מערוצים פיננסיים – הוצאות, הכנסות, מקורות מימון וכו’. תוכנית זו מחייבת להתחבר למספרים ולבחון הכל דרך המספרים ולא דרך האינטואיציה.  כי כאשר מבינים את העלויות, את צפי ההוצאות העתידיות, את הצרכים והאילוצים המחייבים, את התמחור וכמובן את האסטרטגיה העסקית המתוכננת, נקודת הפתיחה הופכת להיות רלוונטית ומאפשרת קבלת החלטות עסקיות נכונות וחכמות יותר. 

יש מצבים שבהם התוכנית העסקית צריכה לכלול יותר מניתוח פיננסי והיתכנות כלכלית למול מקורות מימון צפויים. לפעמים יש צורך בכתיבת תוכנית עסקית המגלמת בתוכה גם ניתוח שוק, ניתוח מתחרים, חוזקות וחולשות (SWOT), הזדמנויות ואיומים, שיווק, מכירות וכן הלאה, אבל לא בכל תוכנית ישנו הצורך לגלם את כל אלו, תלוי בגורם שפונים אליו לגיוס המימון. 

להלן הפורמט הבסיסי שמרכיב את רוב התוכניות העסקיות, כמובן שכאמור, מבנה של תוכנית עסקית עשוי להשתנות בהתאם לתחום העיסוק ולגורם שאליו ניגשים לצורך גיוס התקציב. בכל מקרה, לפניכם דגשים שיסייעו לכם להפוך כל תוכנית עסקית לכלי לגיוס כספים למימוש הרעיון העסקי

א). תקציר מנהלים (Executive Summary)

למרות שזהו הסעיף הראשון בתוכנית העסקית, זהו הסעיף שאותו כותבים אחרון, מאחר והוא מתמצת את כל התוכנית עבור הקורא. בסעיף זה מציגים לקורא סיכום על העסק, על הסיבות שבגינן הוא עשוי להצליח לדעתכם, באיזה מוצר או שירות מדובר, מיהו קהל היעד, מהו המבנה הארגוני של העסק, מהן תחזיות הצמיחה הכלכלית ואילו תקציבים קיימים היום ברשותו של העסק, בסעיף זה רצוי לציין אם תרצו לממש הלוואה או מימון ממשקיע או משותף עסקי. 

ב). המוצרים / השירותים שהעסק מציע

איזה מוצר/שירות העסק מציע, איזה בעיה הוא פותר ללקוח, תועלות המוצר ויתרונותיו ביחס למתחרים, בסעיף זה מגלמים גם את השיווק ואת הביקוש החזוי.  

כדאי גם לגלם תחת סעיף זה גם את צפי עלויות הייצור והפיתוח, עלויות המיתוג ועלויות השיווק המשוערות, כולל כמובן שיווק דיגיטלי, עלויות אריזה ואחסון, הובלה, הפצה,  וגם פטנט ו/או מוניטין כדאי לגלם, מאחר ויש להם ערך כלכלי. 

בנוסף, תחת סעיף זה יש להתייחס למי הם הלקוחות הפוטנציאליים ומה הם המאפיינים שלהם. 

ג). המבנה הארגוני של העסק

בסעיף זה נפרט את המבנה הארגוני של העסק ואת המודל העסקי שלפיו העסק מתוכנן לפעול. מה היא צורת ההתאגדות – האם מדובר בעוסק מורשה או בחברה בע”מ, האם מדובר בשותפות? מה עתיד להיות מבנה כוח האדם בשדרת הפיקוד על העסק ומה יהיה מבנה העובדים בו? האם העסק מתוכנן להתבסס על פרילנסרים, על עובדים שכירים או על תמהיל של שני הסוגים? מה תהיינה הגדרות התפקידים בעסק? האם ישנה כוונה להוסיף עובדים נוספים ובאיזה שלב? 

כאשר המטרה היא להסביר מה הקיבולת של כל בעל תפקיד בעסק מבחינת נפח הפעילות, סוג הפעילות וכיצד הוא תורם לרווחיות החזויה, למול השכר המשולם לו. 

ד). ניתוח שוק ומחקר מתחרים

סעיף זה מתייחס למפה העסקית כולה. תחת סעיף זה נדרש לבצע מחקר מתחרים קיימים ועתידיים, ולמעשה לתת תמונת מצב של השוק שבו אתם מתכננים לעסוק. במסגרת מחקר המתחרים תצטרכו לשים דגש גם על החוזקות ועל החולשות של המתחרים, מבחינה אובייקטיבית ולהשתדל שלא להיות מושפעים מבחינת התאהבות במוצר או בשירות שלכם. 

תחת סעיף זה תדרשו להציג מהם הגורמים שבזכותם המתחרים בשוק מצליחים? מה עובד להם ומה לא? היכן אתם מתכננים להתברג בשוק? והאם אסטרטגיית החדירה והפעולה תצליח להדביק את הפער ולגרום לכם לבלוט בין המתחרים שעומדים מולכם? 

מבחינה פיננסית, זה הזמן ממש לפרט את האסטרטגיה העסקית ואת ההשלכות התקציביות שלה, לדוגמה: לפתוח רשת, למקם את העסק במרכז מסחרי וכדומה.  

ה). שיווק ומכירות

בבניית תוכנית עסקית זהו אחד הנדבכים החשובים ביותר, שכן אם יתבצע תכנון נכון, העסק באמת יהיה מושתת עליו ויהיה לו בסיס איתן להצלחה, אבל אם חלק זה לא ימולא בדיוק הנדרש, כל התוכנית העסקית פשוט תהיה לא רלוונטית. 

חלק זה מתמקד בסוג הקהל שאליו אתם מתכוונים לפנות, האם מדובר ביחסים מסוג B2B או ביחסים מסוג B2C ואיזו בעיה הוא פותר להם או במילים אחרות אילו פתרונות העסק צפוי לפתור להם. בנוסף לזאת ציינו את היתרונות היחסיים שלכם – מה מייחד אתכם והיכן הבידול שלכם ביחס למתחרים

בנוסף, יש להתייחס לכל הנושא  של אסטרטגיה שיווקית ולפרט איך אתם מתכוונים לגייס לקוחות לעסק שלכם וכיצד עתיד להתבצע תהליך שימור הלקוחות? 

מה היא טקטיקת הפעולה בכל הקשור ליצירת מכירות ולהגדלת מכירות בעסק.

מבחינת פיננסית, חלק זה יכלול את צפי ההכנסות מהיעדים השיווקיים ויעדי המכירות ומן הצד השני את צפי ההוצאות – השקעה בפרסום, שיווק ומיתוג. 

ו). מקורות מימון

בחינת צרכי אשראי

לאחר שהבנו מה המצב התקציבי של העסק ולאחר שלב בניית תזרים המזומנים, אפשר לדעת מה הם צורכי האשראי של העסק, כלומר: כמה כסף העסק באמת צריך. לאחר שהבנו כמה כסף העסק צריך כדי להתנהל, מגיע שלב שבו מבצעים תהליך של גיוס אשראי, זהו השלב שבו נדרש לגייס את הכסף בפועל באמצעות ליווי וייצוג מול הבנקים. 

דו"ח מעקב חודשי

לאחר גיוס האשראי לעסק, נדרש להקים דו”ח תזרים מזומנים, זהו דו”ח מעקב ובקרה חודשי שמטרתו שליטה בתזרים המזומנים של העסק. מנגנון מעקב זה הנו הכרחי מאחר והוא נותן תמונת מצב אמתית, בכל רגע בחיי העסק ודרכו ניתן לגלות נקודות תורפה משמעותיות שעם תכנון נכון אפשר להימנע מהן.

פגישות הייעוץ הפיננסי מתבצעות תוך מתן יחס אישי, חם ומתחשב לבחירתו של הלקוח, בביתו, בעסק או בכל מקום שיבחר. בעלי העסקים שאתם אני נפגש זוכים ליחס VIP, ישיר, מהיר, בגובה העיניים ובניסיון שטח עשיר שמסייע להם להטיס את העסק קדימה ולהגדיל את הרווחים תוך זמן קצר.

רוצה לבנות תוכנית עסקית? אני בהחלט יכול לעזור לך