הקמת עסק

כיועץ עסקי וותיק, נתקלתי בבעלי עסקים רבים שחשבו על הקמת עסק או על ביצוע שינוי ארגוני בעסק קיים, רק התלבטו איך לעשות את זה נכון ואיך להפוך את הרעיון שהיה להם בראש לכדי מימוש עסק רווחי ויציב.

מתכננים הקמת עסק או ביצוע שינוי ארגוני בעסק? כך עושים את זה נכון.

אז.. מה צריך לעשות בעל עסק, שרוצה לקדם את העסק שלו, להתפתח, לעשות שינוי ארגוני כמו להוסיף מחלקה בעסק, לעשות restart לעסק או לפתוח עסק חדש?

ברור שלכל שינוי מהותי או תכנית חדשה נדרש תכנון קפדני של: הגיית הרעיון ובחינת היתכנות, כתיבת תכנית עסקית ומציאת מקורות מימון, הפקת אישורים, רישיונות, רגולציה, הכנת התשתית הפיזית למיקום העסק וגיוס כוח אדם מתאים.

מאמר זה יתמקד בשלב שיבוץ בעלי תפקידים מתאימים בנקודות המפתח, מדובר באותם עובדים קריטיים שהמעסיק צריך כדי לאייש את התפקידים שיהוו מנוף להצלחת העסק. 

בעלי עסקים רבים, נתקלים לא פעם בקושי באיוש בעלי התפקידים הללו ובעצם זוהי החוליה החלשה בשרשרת. נתקלתי במצבים לא מעטים של קושי באיוש התפקידים בין אם העסק בהקמה או העסק משנה את צורתו ואופיו ובין אם מדובר בתפקידים שדורשים מאמץ כגון: נהגים, בעלי תפקידים הנדרשים לעבודה מאומצת סביב השעון וכן הלאה, במצבים אלו אנשים רבים נוטים לאי-יציבות מעצם כך שהם נוטים לעזוב את מקום העבודה לאחר תקופה קצרה או שבכלל לא מעוניינים לעבוד במידה ויש להם תנאים טובים יותר אצל המתחרים (בדרך כלל חברות גדולות שמחזיקות בנתח שוק משמעותי), וההשלכות שאותן צריך לספוג בעל העסק הן קשות ולעתים גם בלתי הפיכות.

דוגמה: ללקוח שלי, בעל חברה להובלה, נוצרה בעיה: הנהגים שהתייצבו אצלו לעבודה היו עוזבים אחרי תקופה קצרה (בעיה מוכרת בענף התובלה), למרות שהוא שילם להם שכר הוגן, כמקובל בשוק התובלה. הבעיה: הוא לא הצליח לייצב את העסק וכתוצאה מכך, הוא נאלץ לעבוד בעצמו כנהג משאית בנוסף לניהול העסק (גם זו בעיה מוכרת, עליה נידון במאמר נפרד) בכל אופן, כשבדקנו מדוע המצב הזה קורה, גילינו שלאותם נהגים ישנה אלטרנטיבה, והיא – לעבוד במקומות דומים ולעתים עם תנאים טובים יותר, למשל לנהוג במשאיות חדישות יותר ולכן העסק שלו נקלע לבעיה.

אז מה הפתרון? 

הפתרון שלי נקרא “מסקלי האבנים”, זהו שם קוד בדיוק לאותם העובדים הקריטיים שהמעסיק צריך בתחילת הדרך, תפקידם לעזור בייצוב העסק ובהעלאתו על המסלול הנכון שיקדם את שממנו העסק יהפוך לרווחי ויציב. ולכן, לאותם העובדים צריך לשלם יותר, הרבה יותר… אבל רק בשלב הראשוני, עד להתייצבות העסק, אבל ברגע שהמערכת מתייצבת, העובדים הנוספים שיגויסו לעבודה, יהיה ניתן להעסיק במחיר השוק מכיון שיש כבר עסק יציב שעובד והם ירצו להשתייך לעסק פעיל ורווחי שעובד חזק. 

קטע מהדרכה שהעברתי בנושא: הקמת עסק או שינוי ארגוני בעסק

דוגמה נוספת, ומבלי להתייחס להעדפותיי הספורטיביות בכלל ולכדורגל בפרט, גם אלונה ברקת השתמשה בפתרון הזה כשהחליטה לרכוש את הפועל באר שבע ולהפוך את הקבוצה למעצמת כדורגל. בשנים הראשונות היא לא הצליחה לגייס כדורגלנים ברמה גבוהה הם רצו להשתייך למועדון מפואר ומצד שני המועדון לא היה מפואר כי לא היו בו כדורגלנים מובילים ולכן אלונה שילמה הרבה יותר כסף לכדורגלנים “בסדר” כדבריה עד שהצליחה לייצב את המועדון בתחילת דרכו. היום הפועל ב”ש הפכה למעצמת כדורגל רק משום שאלונה פעלה בהתאם לתפיסה זו. 

מתכננים את המהלך העסקי הבא? אני כאן בשבילכם

שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
ניהול עסק
כל בחירה היא רצח של אלטרנטיבה

בעלי עסקים עומדים כל הזמן בפני מצבים מורכבים ומאתגרים שלהם הם נדרשים לקבל החלטות, בין אם מדובר בהחלטות ניהוליות, עסקיות, החלטות של כספים, מימון, שיווק, גיוס כוח אדם ועוד רבים…

קרא עוד »