ליווי פיננסי

מי מנהל עבורכם את הפיננסים בעסק? בעלי עסקים לפעמים מתמודדים בעצמם עם האתגרים הכלכליים ונוטים לחשוב שליווי פיננסי הכרחי רק לעסקים במשבר או לעסקים בחובות. זוהי שגיאה רווחת, מעסקים קטנים ועד חברות ענק פונים לקבלת ליווי פיננסי. רוב הבעיות בעסק נובעות מהיעדר ניהול כספי או קשיים שנובעים מניהול פיננסי שגוי. חשוב להבין מדוע ייעוץ פיננסי הכרחי כמעט לכל עסק. במאמר זה נתמקד במה זה ליווי פיננסי? מה הוא כולל ומה חשיבותו לעסק? ונדון בסוגיה האם ליווי פיננסי הוא חובה או מותרות?

מה זה ליווי פיננסי?

נתייחס למונח ליווי פיננסי בהקשרו לבעלי עסקים (הקשר המונח "ליווי" מתייחס גם לחברה, לנדל"ן ולבנקים שמספקים מימון, לא נדון בכך). מה זה ליווי פיננסי? תהליך בו מלווה היועץ הפיננסי עסק / חברה, יחידת רווח והפסד. במסגרת תהליך הליווי היועץ הכלכלי מאתר את ההיבטים הפיננסיים ומתאים עבורו כלים, מודלים ותבניות מתאימות במטרה לשפר את פעילותו העסקית ולהגדיל את הרווחיות. כמו כן, מתמקד הליווי הפיננסי במתן כלים לשיפור ניהול תזרים המזומנים, הגדרת מסגרת התקציב, שליטה ובקרה תקציבית, ניהול ותכנון הלוואות לעסקים, החזרים חודשיים לבנק ובכלל, היועץ הפיננסי עוזר לנתח את הפעילות הפיננסית של החברה.

מה תפקידו של היועץ הפיננסי בתהליך הליווי? 

יועץ פיננסי מלווה את העסק ועוזר לו לעשות סדר, לשלוט ולנהל את התקציב העסקי. כדאי שהליווי הפיננסי יעשה על-ידי יועץ עסקי פיננסי כך שיינתן מענה גם לפעילות העסקית ולפיתוח העסקי במקביל לניהול פיננסי נכון. השילוב של אלו ירכזו מאמץ ויעזרו לעסק להרוויח יותר כסף. להלן תפקידו של היועץ הפיננסי בתהליך:

 1. יועץ פיננסי יעשה לכם סדר במספרים, ימקד אתכם בדוח רווח והפסד, דוח תזרים מזומנים ובמצבו הפיננסי של העסק.
 2. מלווה עסקי ייתן לכם כלים פשוטים ויעילים לניהול פיננסי תקין של העסק, כך שתדעו לנהל אותו בעצמכם.
 3. ניהול פיננסי מתמקד בבחינת ההוצאות העסקיות, בהקטנת ההוצאות הקבועות, לטובת הוצאות משתנות.
 4. ליווי פיננסי מסייע באיתור נקודת האיזון של העסק.
 5. רצוי שהיועץ הפיננסי המלווה את בעל העסק יהיה גם יועץ עסקי בעל ידע רב, בקיאות וניסיון שטח בשיפור הפעילות העסקית.

מה כולל הליווי הפיננסי?

מעבר לשיפור ניהול העסק, הליווי הפיננסי כולל טיפול מקצועי ויעיל בפן הכלכלי. כאשר התחום הפיננסי מנוהל ומתופעל היטב, לבעל העסק יש פניות לעסוק בתהליכים עסקיים, בהתאם לתחום העיסוק שלו. בהמשך לאמור לעיל, יועץ כלכלי טוב ישיג עבורכם הצלחות גם בנושאים הבאים:

 1. איתור הבעיות בניהול הפיננסי הקיים ומתן כלים פרקטיים לשיפור.
 2. סיוע בהתמודדות עם משברים פיננסיים (שינוי בשוק, מתחרים, הלוואות, פריסת תשלומים, תזרים שלילי).
 3. שיפור הפעילות העסקית ושילובה בנורמות ניהול הכספים בעסק.
 4. הטמעת תוכנית עבודה שוטפת לניהול פיננסי נכון.
 5. התאמת הפעילות העסקית למאפייני העסק, תוכנית שיווק, תיעדוף בקבלת החלטות, פיתוח עסקי.
 6. תכנון אסטרטגי ובניית תוכנית פיננסית.
 7. איתור הסיכונים ובניית תוכנית להקטנת הסיכונים הפיננסיים.

ליווי פיננסי – חובה או מותרות? 

אין ספק שליווי פיננסי הוא חובה לכל עסק שרוצה להצליח ולהמשיך להגדיל את הרווחיות. לאורך תהליכי הליווי שביצענו למאות עסקים ראינו שניהול לא מקצועי של המשאבים הפיננסיים של העסק יכול להפיל את העסק כולו. בעל עסק שלא משקיע בבניית תוכנית פיננסית ולא מנהל את התקציב שלו, מסתכן באי הבנה כלכלית ובקבלת החלטות על בסיס פיננסי שגוי. בכדי לקבל החלטות נכונות ומושכלות ואיתור הזדמנויות עסקיות צריך להבין את המשמעות הכלכלית שעוזרת ב"הישענות" על נתונים נכונים ו"אמתיים" וגם בתכנון קדימה לטווח הקצר והארוך (ייעוץ כלכלי).

לאור האמור לעיל, יתרונות הליווי העסקי הפיננסי עולים על כל אפשרות אחרת של השלמה עם המצב הקיים. אין ספק שההשקעה בגיבוי ותכנון פיננסי עולה פי כמה רמות, על עלות השירות הזה. כמובן, שכל בעל עסק יבחר לעצמו במה הוא משקיע את המשאבים, אבל כאמירה כללית ולאחר הצגת התמורות שבקבלת ליווי פיננסי לעסק, יתרונותיו מובהקים.

אייל פז מומחה לליווי פיננסי של בעלי עסקים. הוא בעל ידע רב בתחום הפיננסי, בנקאי לשעבר ומנהל מחוז באחד הבנקים המובילים במדינה. זאת בנוסף על היותו יועץ עסקי וותיק ומיומן בעל ניסיון שטח שאין ספק שיעשה לך סדר ויעזור לך בכל הקשור בניהול הפיננסי וכתוצאה מכך בהגדלת הרווחיות.

לקביעת פגישה לצורך ליווי פיננסי ושיפור יכולות ניהול פיננסי של העסק, מוזמנים לחייג אלינו למספר המופיע בראש העמוד.