ייעוץ כלכלי

לכל עסק כדאי לקבל ייעוץ כלכלי, כי מאד קשה לנו לשלוט בהוצאות ובהכנסות של העסק ולראות את תמונת המצב הכלכלית המלאה. הרי איך נדע למשל, האם עדיף לרכוש ציוד נוסף ולמנף את העסק במטרה להגדיל את ההכנסה או שאולי זה בעצם יכניס אותנו למינוס? לעתים קשה להבין מה מצבו הכלכלי של העסק ולכן מומלץ להיעזר ביועץ כלכלי.

לבעלי עסקים רבים ישנו פער של ידע בתחום הכלכלי, הם לא כלכלנים מומחים, הם פתחו את העסק כי הם מקצוענים בתחומם. הקושי בשליטה בניהול התקציב מחייב קבלת סיוע מכלכלן, בעל וותק וניסיון. כי במבחן התוצאה השקעה בייעוץ כלכלי, אומנם עולה כסף, אבל זה יחסוך לכם הרבה יותר! באילו מצבים צריך ייעוץ כלכלי? מה התוצר של תהליך ליווי כלכלי? ומה הוא העיתוי הנכון להתמודד עם האתגרים הכלכליים? 

מתי עסק צריך ייעוץ כלכלי?

מטרתו של כל ייעוץ כלכלי הוא הקניית הרגלים פיננסיים נכונים, שליטה במצב הקיים, מתן כלים פרקטיים לניהול העסק, בחינת מצבים ומתן תחזית להיתכנות של תרחישים שבעל העסק מעוניין לבחון. בנוסף, ייעוץ כלכלי עוזר לדעת בדיוק כמה הכנסות וכמה הוצאות יש לעסק וכמובן מסייע לבנות את המפה הפיננסית לטווח המידי והעתידי.

ייעוץ לפני פתיחת עסק

לפני פתיחת או רכישת עסק ישנם נושאים כלכליים רבים לבחינה. אלו יכריעו האם באמת כדאי לפתוח את העסק או לרכוש עסק קיים או שממש לא. לכל בעלי העסקים שמתלבטים האם הצעד הבא שלהם בעולם העסקים הוא אכן צעד פיננסי נכון, מומלץ לקבל את ההחלטה לאחר בחינת המספרים ולא לפי תחושת בטן או אהבה למקצוע. 

לפני פתיחת עסק יש תמיד פרפרים בבטן, תחושת הביטחון מתעתעת, תחושת הנחישות וההתלהבות עוטפת אותנו. יחד עם זאת, חייבים לציין שרוב העסקים נסגרים תוך זמן קצר מכל מיני סיבות, חלק מהן בגלל התחייבויות כלכליות שבעל העסק לקח על עצמו ובפועל לא הייתה יכולת החזר. לכן הקמת עסק כרוכה בסיכון כלכלי משמעותי.

פתיחת עסק מחייב ליווי כלכלי ועסקי. ייעוץ כלכלי הכולל: 

  1. בדיקת רווחיות העסק.
  2. בדיקת עלויות ההקמה.
  3. הערכת עלויות קבועות ומשתנות.
  4. הצגת התכנות כלכלית ומקורות מימון.
  5. בחינת יכולת החזר ההלוואות.
  6. גיבוש אסטרטגיה עסקית.
  7. תכנון המודל העסקי.
  8. בניית מודל תמחור. 
  9. בניית תכנית עסקית.

ייעוץ כלכלי לעסקים קיימים  

העסק רווחי, אבל איפה הכסף? תחושה זו מלווה בעלי עסקים רבים שמנהלים עסק רווחי. ייעוץ כלכלי הוא פתרון מעולה לבעלי עסקים שמרגישים ויודעים שהעסק שלהם רווחי, שרואים שבדו"ח רווח והפסד שהעסק שלהם רווחי, אבל הם לא באמת רואים את הכסף. 

ישנם המון עסקים מעולים, שעובדים מצוין, אבל בכל זאת הרווחיות שלהם נפגעת. יכולות להיות לכך מספר סיבות: מודל תמחור שגוי, רמת הוצאות גבוהה מדי, החזרי הלוואות ותשלומי מיסים שחונקים את העסק, כוח אדם שלא מספק את התוצרת הרצויה, בעיות בגביית חובות, מלאים גדולים מדי, הוצאות קבועות שממשיכות לרדת כל חודש מבלי שממש יודעים למה ועוד סיבות רבות.

יועץ כלכלי לומד את העסק, מבין את המצב הקיים ואת ההתנהלות ומיד מזהה את מקור הבעיה, נותן כלים פרקטיים לבעל העסק, כאלו שיעזרו לו להתמצא במרחב ולהבין בדיוק את המצב הכספי של העסק, דו"ח ניהול תזרים מזומנים הוא אחד מהם, הדוח מסייע להבין מה ההכנסות ומה ההוצאות ברמה היומית, השבועית והחודשית. 

לעתים יש פתרון מיידי כמו שינוי דרך הפעולה ולעתים מדובר בפתרון מורכב יותר שמצריך מספר מהלכים. כך או כך, רק עם תכנון מקצועי, אפשר לבצע מהלכים כלכליים מוצלחים עם סיכון נמוך. 

ייעוץ לעסק בצמיחה

העסק בצמיחה? הרווחים גדלים בקצב טוב? אבל כדי לספק את הסחורה חייבים לקנות עוד ציוד, לרכוש עוד מלאי, לקנות עוד מכונות. אבל מה קודם למה? הביצה או התרנגולת? מצד אחד הביקוש ההולך וגובר מצריך מענה מתאים ומהצד השני איך אפשר להשקיע את כל הכספים שיעזרו לבצע את קפיצת המדרגה? ואיך בכלל איך כדאי לתכנן את האופרציה של ניהול העסק? האמת, כל עסק נתקל בשאלה הזו בנקודה מסוימת במהלך מחזור החיים שלו. 

כדי לא ליפול לאותו 'בור' שנוצר, חייבים להשאיר בצד לפחות חצי שנה של אוויר. איך מחשבים כמה אוויר צריך? בודקים מה הן ההוצאות הממוצעות לחודש, מכפילים במקדם ביטחון עבור אירועים בלתי צפויים, מכפילים ב- 6 חודשים וזה סכום הכסף שכדאי להשאיר בצד. 

דבר חשוב נוסף, במידה והעסק שלכם רווחי, אבל אתם לא יודעים כמה כדאי להשקיע בו חזרה כדי למנף ולפתח אותו – יש כלל פשוט שעוזר לקבל את ההחלטה הזו: השקיעו לפחות שליש מיתרת הרווח בחזרה בעסק. 

יתרה מכך, במידה וברצונכם להרחיב את הפעילות העסקית ולבצע מהלכים, כגון: הקמת מחלקה חדשה בעסק, הכנסת שירות נוסף, כניסת שותף, מיזוג עסק נוסף לתוך הקיים. בכל עניין הקשור להתרחבות העסק יש צורך בבדיקת כדאיות כלכלית ובניית תכנית עסקית. אלו יסייעו לבדוק האם המהלך משתלם ותוך כמה זמן אפשר להחזיר את ההשקעה.  

ייעוץ לפני מכירת עסק

במצבים שבהם מעוניינים למכור את העסק, ישנו תהליך מסודר של היערכות וכחלק מהכנת העסק למכירה. אחד מהתהליכים הוא ביצוע הערכת שווי, הייתי עד למקרים בהם בעלי עסקים ביקשו על העסק שלהם סכומים מסוימים כי זה מה שהם רוצים לקבל, אבל כששאלתי איך הגיעו למספרים האלו קיבלתי תשובה שאינה מבוססת, כמו: "זה הכסף שאני צריך לפנסיה."

כחלק מתהליך מכירה עסק ישנם מספר שלבים מומלצים לביצוע, בכללם: השבחת העסק כחלק מתהליך המכירה, ליווי עסקי ופיננסי שיסייע לעסק להיות בשיא שלו, תכנון מהלכי כח אדם תומכים וכמובן הערכת שווי.

מדוע חשוב לקבל ייעוץ כלכלי?

ישנן פעולות נוספות וחשובות שכדאי שכל בעל עסק יעשה מבחינה כלכלית. אין ספק שכל בעל עסק חייב לעצמו ייעוץ כלכלי מיועץ חיצוני שידע לשקף לו את הדברים, "לתרגם" אותם עבורו ולהסביר לו בשפת העם למה הכוונה באותיות הקטנות ומה הן הפעולות שכדאי לו לבצע, מבחינת הדו"חות של העסק, מבחינת מצב חשבון הבנק, ההלוואות, הביטוח, הפנסיה/ביטוח מנהלים, קרן השתלמות, התנהלות עם העובדים מבחינה כלכלית, חובות, זכויות ועוד רבים שכדאי לשים לב אליהם ולטפל בהם בכובד ראש. 

למשל, לפני ששנת המס מסתיימת, הרבה פעמים בעלי עסקים כלל לא מודעים לפעולות הללו שעליהם לבצע בשנת העבודה הנוכחית. לכן כדאי להשקיע זמן ולהקשיב להדרכה בנוגע לטיפים הכלכליים שכדאי שכל בעל עסק יבצע לפני סיום שנת המס

דבר נוסף, בעלי עסקים רבים נוטים להתבלבל ולשכור את שירותיו או להתייעץ עם רואה החשבון או עם יועץ המס שלהם בנוגע לקידום העסק, הם עושים חשבון שהוא גם ככה שולט בדוחות של העסק, אז הוא גם ידע להעניק ייעוץ בתחום העסקי. זוהי שגיאה רווחת שכן יש הבדל גדול בין רואה חשבון ליועץ עסקי

מה היתרון של ייעוץ עסקי משולב עם ייעוץ כלכלי?

ייעוץ כלכלי המוענק על-ידי יועץ עסקי בכיר ומומחה בתחום יזניק את העסק שלך בכמה רמות. בכובע של הייעוץ העסקי היועץ רואה את התמונה כולה, יודע לנתח את המצב, לזהות את החסמים ואת נקודות החולשה, יודע לאתר צווארי בקבוק וצמתים בעייתיים. יועץ שיש לו בנוסף גם ידע כלכלי, ניסיון, קשרים וותק עסקי זה מכפיל כוח. 

ולכן עדיף לקחת את שרותיו של יועץ עסקי ופיננסי בעל ניסיון בנקאי, יועץ כלכלי שבעברו ניהל מרחב בבנק ושיש לו קשרים אישיים עם המחלקה העסקית בבנקים מובילים בארץ. ידע כלכלי אקדמאי אינו מספיק למקרים מורכבים שבהם נדרש להתמודד עם מצבים שבהם נדרש לחזק את ניהול העסק, לבצע שיווק נכון ולהשקיע במכירות במקביל לשיפור מצבו הכלכלי של העסק. אלו שני ווקטורים שצריך לפעול בהם במקביל. 

התובנות והמהלכים המשולבים שאפשר לבצע באמצעות שילוב הידע העסקי, האסטרטגי, המקצועי לבין הידע, הניסיון והקשרים הכלכליים הוא פנומנלי ומוכיח את עצמו כל פעם מחדש.

לקביעת פגישה בנושא ייעוץ כלכלי, חייגו למספר שמופיע בראש העמוד.

ייעוץ כלכלי – מידע מקצועי

איך לבצע בחינת היתכנות כלכלית לעסק
ניהול כלכלי לעסק
רווח גולמי רווח תפעולי מה ההבדל
הצלה מהוירוס הכלכלי
טיפים כלכליים לפני שמסתיימת שנת המס