ייעוץ כלכלי

למה חשוב לקבל ייעוץ כלכלי?

כמעט חובה בכל עסק ייעוץ כלכלי. למה? כי מאד קשה לנו לשלוט בהוצאות שלנו, כי אנחנו לא יודעים אם עדיף לנו לרכוש ציוד נוסף ולמנף את העסק במטרה להגדיל את ההכנסה או שאולי זה בעצם יכניס אותנו למינוס? קשה לנו להבין מי נגד מי ויש הרבה דברים שלא תמיד ברורים. 

בגלל פער הידע ובגלל הקושי בשליטה בניהול התקציב כדאי כמעט לכל בעל עסק לקחת לעצמו יועץ כלכלי, כזה שמומחה בתחום, בעל וותק וניסיון. כי במבחן התוצאה השקעה בייעוץ כלכלי, אומנם עולה כסף, אבל היא תחסוך לכם הרבה יותר! אז באילו מצבים צריך ייעוץ כזה? מה התוצר של תהליך ליווי כלכלי? ומה הוא העיתוי הנכון להתמודד עם הבעיות הכלכליות?

7 טיפים כלכליים שכדאי לכל בעל עסק לממש במהלך שנת המס

טיפים חשובים לניהול העסק

מתי עסק צריך ייעוץ כלכלי?

מטרתו של כל ייעוץ כלכלי הוא הקניית הרגלים פיננסיים נכונים, שליטה במצב הקיים, מתן כלים פרקטיים לניהול העסק, בחינת מצבים ומתן תחזית להיתכנות של תרחישים שבעל העסק מעוניין לבחון. בנוסף, ייעוץ זה עוזר לדעת בדיוק כמה הכנסות וכמה הוצאות יש לעסק וכמובן מסייע לבנות את המפה הפיננסית לטווח המידי והעתידי.

ייעוץ לפני פתיחת עסק

 לפני פתיחת או רכישת עסק ישנם נושאים כלכליים רבים לבחינה. אלו יכריעו האם באמת כדאי לפתוח את העסק או לרכוש עסק קיים או שממש לא. לכל בעלי העסקים שמתלבטים האם הצעד הבא שלהם בעולם העסקים הוא אכן צעד פיננסי נכון, מומלץ לקבל את ההחלטה לאחר בחינת המספרים ולא לפי תחושת בטן או אהבה למקצוע. 
 

לפני פתיחת עסק יש תמיד פרפרים בבטן, תחושת הביטחון מתעתעת, תחושת הנחישות וההתלהבות עוטפת אותנו. יחד עם זאת, חייבים לציין שרוב העסקים נסגרים תוך זמן קצר מכל מיני סיבות, חלק מהן בגלל התחייבויות כלכליות שבעל העסק לקח על עצמו ובפועל לא הייתה יכולת החזר. לכן הקמת עסק כרוכה בסיכון כלכלי משמעותי.

מאמר מסקלי האבנים 

פתיחת עסק מחייב ליווי כלכלי ועסקי. ייעוץ כלכלי הכולל: 

  1. בחינת רווחיות העסק.
  2. בדיקת עלויות ההקמה.
  3. הערכת עלויות קבועות ומשתנות.
  4. הצגת התכנות כלכלית ומקורות מימון.
  5. בחינת יכולת החזר ההלוואות.
  6. גיבוש אסטרטגיה עסקית.
  7. תכנון המודל העסקי.
  8. בניית מודל תמחור. 
  9. בניית תוכנית עסקית.

ייעוץ כלכלי לעסקים קיימים  

העסק רווחי, אבל איפה הכסף? תחושה זו מלווה בעלי עסקים רבים שמנהלים עסק רווחי. ייעוץ כלכלי הוא פתרון מעולה לבעלי עסקים שמרגישים ויודעים שהעסק שלהם רווחי, אבל הם לא באמת רואים את הכסף. 

ישנם המון עסקים מעולים, שעובדים מצוין, אבל בכל זאת הרווחיות שלהם נפגעת. יכולות להיות לכך מספר סיבות: מודל תמחור שגוי, רמת הוצאות גבוהה מדי, החזרי הלוואות ותשלומי מיסים שחונקים את העסק, כוח אדם שלא מספק את התוצרת הרצויה, בעיות בגביית חובות, מלאים גדולים מדי, הוצאות קבועות שממשיכות לרדת כל חודש מבלי שממש יודעים למה ועוד סיבות רבות.

יועץ כלכלי לומד את העסק, מבין את המצב הקיים ואת ההתנהלות ומיד מזהה את מקור הבעיה, נותן כלים פרקטיים לבעל העסק, כאלו שיעזרו לו להתמצא במרחב ולהבין בדיוק את המצב הכספי של העסק, דו”ח ניהול תזרים מזומנים הוא אחד מהם, הדוח מסייע להבין מה ההכנסות ומה ההוצאות ברמה היומית, השבועית והחודשית. 

לעתים יש פתרון מיידי כמו שינוי דרך הפעולה ולעתים מדובר בפתרון מורכב יותר שמצריך מספר מהלכים. כך או כך, רק עם תכנון מקצועי, אפשר לבצע מהלכים כלכליים מוצלחים עם סיכון נמוך. 

ייעוץ לעסק בצמיחה

העסק בצמיחה? הרווחים גדלים בקצב טוב? אבל כדי לספק את הסחורה חייבים לקנות עוד ציוד, לרכוש עוד מלאי, לקנות עוד מכונות. אבל מה קודם למה? הביצה או התרנגולת? מצד אחד הביקוש ההולך וגובר מצריך מענה מתאים ומהצד השני איך אפשר להשקיע את כל הכספים שיעזרו לבצע את קפיצת המדרגה? האמת, כל עסק נתקל בשאלה הזו בנקודה מסוימת במהלך מחזור החיים שלו. 

כדי לא ליפול לאותו ‘בור’ שנוצר, חייבים להשאיר בצד לפחות חצי שנה של אוויר. איך מחשבית כמה אוויר צריך? בודקים מה הן ההוצאות הממוצעות לחודש, מכפילים במקדם ביטחון עבור אירועים בלתי צפויים, מכפילים ב- 6 חודשים וזה הכסף שצריך להשאיר בצד. 

דבר חשוב נוסף, במידה והעסק שלכם רווחי, אבל אתם לא יודעים כמה כדאי להשקיע בו חזרה – יש כלל פשוט שעוזר לקבל את ההחלטה הזו: השקיעו לפחות שליש מיתרת הרווח בחזרה בעסק. 

יתרה מכך, במידה וברצונכם להרחיב את הפעילות העסקית ולבצע מהלכים, כגון: הקמת מחלקה חדשה בעסק, הכנסת שירות נוסף, כניסת שותף, מיזוג עסק נוסף לתוך הקיים. בכל עניין הקשור להתרחבות העסק יש צורך בבדיקת כדאיות כלכלית ובניית תוכנית עסקית. אלו יסייעו לבדוק האם המהלך משתלם ותוך כמה זמן אפשר להחזיר את ההשקעה.  

ייעוץ לפני מכירת עסק

במצבים שבהם מעוניינים למכור את העסק, ישנו תהליך מסודר של היערכות וכחלק מהכנת העסק למכירה. אחד מהתהליכים הוא ביצוע הערכת שווי, הייתי עד למקרים בהם בעלי עסקים ביקשו על העסק שלהם סכומים מסוימים כי זה מה שהם רוצים לקבל, אבל כששאלתי איך הגיעו למספרים האלו קיבלתי תשובה שאינה מבוססת. 

כחלק מתהליך מכירה של כל עסק ישנם מספר שלבים מומלצים לביצוע, בכללם: השבחת העסק כחלק מתהליך המכירה, ליווי עסקי ופיננסי שיסייע לעסק להיות בשיא שלו, תכנון מהלכי כח אדם תומכים וכמובן הערכת שווי.

מתכננים למכור את העסק או להכניס שותף? המאמר הזה בשבילכם

מה היתרון של ייעוץ עסקי משולב עם ייעוץ כלכלי?

ייעוץ כלכלי המוענק על-ידי יועץ עסקי בכיר ומומחה בתחום יזניק את העסק שלך בכמה רמות. בכובע של הייעוץ העסקי היועץ רואה את התמונה כולה, יודע לנתח את המצב, לזהות את החסמים ואת נקודות החולשה, יודע לאתר צווארי בקבוק וצמתים בעייתיים. יועץ שיש לו בנוסף גם ידע כלכלי, ניסיון, קשרים וותק עסקי זה מכפיל כוח. 

ולכן עדיף לקחת את שרותיו של יועץ עסקי ופיננסי בעל ניסיון בנקאי, יועץ כלכלי שבעברו ניהל מרחב בבנק ושיש לו קשרים אישיים עם המחלקה העסקית בבנקים מובילים בארץ. ידע כלכלי אקדמאי אינו מספיק למקרים מורכבים שבהם נדרש להתמודד עם מצבים שבהם נדרש לחזק את ניהול העסק, לבצע שיווק נכון ולהשקיע במכירות במקביל לשיפור מצבו הכלכלי של העסק. אלו שני ווקטורים שצריך לפעול בהם במקביל. 

התובנות והמהלכים המשולבים שאפשר לבצע באמצעות שילוב הידע העסקי, האסטרטגי, המקצועי לבין הידע, הניסיון והקשרים הכלכליים הוא פנומנלי ומוכיח את עצמו כל פעם מחדש.

איך בוחרים יועץ עסקי?