תזרים מזומנים

הקמתם את העסק, חלום חייכם, אך במקום להשקיע בהגדלתו ובמתן שירות איכותי ללקוחות אתם מוצאים את עצמכם במרדף אחר הניהול הפיננסי: חריגות בחשבון, צ’קים שעלולים לחזור, ספקים שמחכים לקבל מכם תשלום.. ואיפה הלקוחות? שמשלמים לכם שוטף + 30, שוטף + 60 ושוטף נשטף? הלחץ הולך וגובר ואתם נמצאים בסחרור שאינכם יודעים איך לצאת ממנו…

לעתים בעלי עסקים נוטים שלא להתעסק עם כל הנושא של תזרים המזומנים אצלם בעסק ומשאירים את ה”כאב ראש” הזה לרו”ח שלהם. אבל, הם לא לוקחים בחשבון שרו”ח מסתכל רק על המצב התקציבי, על ההתנהלות מול הרשויות וכדומה ואינו רואה את התמונה השלמה, למעשה אין לו יד ורגל בעסק והוא אינו מעורה בחייו השוטפים של העסק, כך שהוא כלל אינו רואה את תמונת המצב הפיננסית של העסק. 

תזרים מזומנים הוא כלי חיוני לכל בעל עסק ולא משנה מה היא דרגת בשלותו של העסק, בין אם מדובר בעסק וותיק או בעסק חדש, אם מדובר בעסק רווחי או לא. זהו כלי הכרחי לכל בעל עסק באשר הוא, כי התזרים עוזר להתמצא בתוך ‘הערפל’ של העסק. מה זה תזרים מזומנים? מה היא חשיבותו? וכיצד דו”ח תזרים מזומנים יכול לסייע לכם?

ניווט מהיר

מה זה תזרים מזומנים?

בחיי פגשתי מאות עסקים, חייב לשתף אתכם ולומר שהעסקים ברובם היו רווחיים, עסקים מעולים, מוצרים טובים, מכירות בשמיים, לקוחות נאמנים… אבל מה? העסקים היו רגע אחד לפני התרסקות! ולמה? בגלל ניהול שגוי של תזרים המזומנים. ללמדנו שניהול שגוי של תזרים מזומנים יכול להפיל עסק בקלות ולמעשה רוב העסקים הרווחיים נופלים בגלל ניהול תזרים לקוי או חוסר בניהולו. 

ככל שעסק גדל הוא צורך יותר אשראי, למה? כי העסקים עושים עכשיו את העבודה ללקוחותיהם, אבל את הכסף הם יראו רק בעוד מספר חודשים (שוטף +). הפרדוקס הוא שככל שהעסקים צומחים ומוכיחים רווחיות, כך התזרים חונק אותם, כי הם צריכים לממן עכשיו את ההוצאות, אבל ההכנסות עתידיות. 

תזרים מזומנים זהו דו”ח שמתייחס לכל התנועות של הכסף בעסק, ומשקף את כל ההכנסות וההוצאות של העסק באופן יומי לתקופה של כחצי שנה – שנה קדימה. הדו”ח למעשה מאפשר לקבל תמונה תקציבית יומית של המצב הפיננסי של העסק. 

זהו כלי מאד חשוב שכדאי שכל בעל עסק יעבוד לפיו מאחר ודו”ח תזרים המזומנים מאפשר לבעל העסק שליטה על כל התקציב בעסק ומשמש לתכנון תקציבי יומי נוכחי ועתידי, תכנון מהלכים עתידיים, ניהוליים, כלי לחישובי רווחיות ועוד.

מה חשיבותו של תזרים המזומנים?

תזרים מזומנים מאפשר לחזות את תמונת המצב התקציבית בעסק לתקופת זמן של החצי שנה הקרובה (לעתים גם שנה קדימה). ניהול לא נכון או שגוי של תזרים מזומנים יוצר מחסור בכסף נזיל ויכול לגרום לעסק רווחי להגיע לפשיטת רגל, ממש כמו בקריסה של מגדל קלפים. 

ניהול נכון של תזרים מזומנים כולל גם תחזית לתקופה הקרובה – בדרך כלל בין חצי שנה לשנה קדימה ומאפשר לבעל העסק לתכנן את תנועותיו הכספיות ולהימנע ממצב שבו, למרות שהעסק רווחי, אין בעסק מספיק כסף בכדי לאפשר את קיומו.

באמצעות ניהול נכון של תזרים מזומנים, ניתן להיערך מראש למצבים שבהם ישנו מחסור צפוי בתקציב וניתן לגשר על הפערים הללו באמצעות מענה פיננסי כגון: הגדלת מסגרת האשראי, דחיית תשלומים, גיוס הלוואות וכדומה. כשמתקשרים לבנק מראש ומודיעים על חריגה עתידית צפויה על בסיס דו”ח תזרים מזומנים אז גם המענה הוא הרבה יותר מאיר פנים. כלומר, הרבה יותר קל לגייס כסף כאשר ישנו תזרים מזומנים חזוי ומספיק זמן מראש, מאשר לגייס כסף שכבר מתעורר המחסור והגירעון בעיצומו. הבנקים, בואו נאמר, לא כלכך נדיבים לעסקים בקשיים.

כיצד דו"ח תזרים מזומנים יכול לסייע?

כאמור, תזרים המזומנים מאפשר לנו להיערך מראש למצבים שבהם צפוי גירעון בעוד מספר חודשים ולכן הוא מהווה כלי חשוב להיערכות. למה הכוונה? אם ידוע שהולך להיות גרעון צפוי, אפשר למשל לנקוט במהלכים שיווקיים מסוימים שבעזרתם ניתן יהיה לגייס לקוחות נוספים לעסק ובכך להגדיל את ההכנסות של העסק או לחלופין ניתן להגדיל את המכירות ולתת להם דחיפה, בכל מיני דרכים, שמטרתן להגדיל את ההכנסות של העסק. 

מכאן ישנה חשיבות עליונה שהייעוץ הפיננסי יינתן על-ידי יועץ פיננסי שיש לו ניסיון רב גם בתחום הייעוץ העסקי עם מומחיות בתחום השיווק והמכירות. כך ניתן להוביל למהלכים פיננסיים ועסקיים משולבים, השילוב של השניים יגרמו להיחלצות מהמצב הגרעוני הצפוי.

נוסף לכך, כאשר בתזרים רואים שצפוי גרעון עתידי, ניתן לדחות את ההוצאות, אם למשל מתוכננת השקעה לעוד שלושה חודשים ורואים בניתוח דו”ח תזרים המזומנים שהולך להיות גרעון, אז דוחים את ההשקעה או את ההוצאה עד למועד שבו התזרים מאפשר ביצוע ההוצאה, מבלי לחרוג ממסגרת התקציב.

לתיאום פגישת ייעוץ פיננסי השאירו פרטים

דגשים לבניית תזרים מזומנים

דו”ח תזרים המזומנים צריך להיבנות בצורה מקצועית, כזו שגם תוכלו להבין את המצב התקציבי העתידי של העסק שלכם וגם לאפשר לעצמכם מרווח נשימה. תזרים המזומנים יכול להיות מנוהל באמצעות תוכנה ייעודית לנושא (כפי שניתן למצוא באמצעות חיפוש בגוגל) או באמצעות דו”ח אקסל פשוט שכל אחד יכול למלא בפשטות ובקלות. 

חשוב לציין שישנו הבדל בין דו”ח תזרים מזומנים לדו”ח רווח והפסד, למשל: בניגוד לדו”ח רווח והפסד, בדו”ח תזרים המזומנים כל המחירים כוללים מע”מ וזאת כדי לייצר עבורנו את תמונת המצב הנכונה והמציאותית לעסק שלנו. הדו”ח מורכב מצידו האחר מהוצאות קבועות ומשתנות, הוצאות בכרטיס אשראי, צ’קים עתידיים, תשלומים לרשויות (ביטוח לאומי, מע”מ , מס הכנסה) ותשלומים נוספים שעתידים להינתן מתקציבו של העסק ומצידו השני של הדו”ח מופיע הכסף שנכנס לעסק, על צורותיו השונות: מזומן, צ’קים, כרטיס אשראי וכו’.  

התחזיות הן החלק הקשה, אך גם החשוב ביותר בתזרים המזומנים, קשה לביצוע ונתון לשינויים עקב האילוצים הרבים. בהמשך לכך חשוב לעדכן את הדו”ח באופן יומי. רוב העסקים, גם אלו שמתבססים על דו”ח התזרים אינם מעדכנים אותו באופן יומ-יומי ולכן הם נתונים למצבי בלבול, חוסר ידיעה וחוסר אונים מהבחינה הזו של ניהול התקציב. 

למידע נוסף על ייעוץ פיננסי ולקביעת פגישה ללא התחייבות, השאירו הודעה בטופס שמופיע מטה ונשמח לעזור. 

לתיאום פגישת ייעוץ השאירו פרטים