איך בוחרים יועץ עסקי

יועץ עסקי הוא כמו 'אולר': צריך שיהיה לו 'סט' יכולות מרשים, שיהיה לידך כשתצטרך אותו, שיהיה בעל זמינות גבוהה, ולא פחות חשוב – שיהיה אמין, זמין וחד.

במאמר זה נעניק לבעלי עסקים את המידע הדרוש להם לשם בחירת יועץ עסקי שילווה אותם בתהליך הייעוץ העסקי, במטרה להגדיל את הרווחים של העסק ולסייע להם להפחית את העומס המוטל על כתפיהם, באמצעות ביצוע תהליכים נכונים יותר, יעילים ואפקטיביים יותר. בדרך למימוש החזון, המטרות והיעדים העסקיים.
חברים, אפשר גם אחרת! על כך במאמר שלפניכם.

איך בוחרים יועץ עסקי 

מאמר זה מסייע לבחון עם איזה יועץ עסקי תרצו לעבוד, מה 'סט' היכולות שכדאי שיהיה לו וכיצד הוא יכול להטיס לכם את העסק לגבהים חדשים. 

מדוע צריך ייעוץ עסקי? 

המציאות העסקית הדינמית טופחת על פנינו חדשות לבקרים, המציאות משתנה, גמישה, יש לה קצב משלה ואנחנו כבעלי עסקים נדרשים להתאים את עצמינו לסביבה ייחודית, שעוברת מטמורפוזה באופן קבוע, המצב הנתון משתנה באופן יום-יומי, מה שמביא לשינויים בזירה העסקית. 

עם השינויים, שחלקם הגדול בלתי מתוכנן, בעלי עסקים רבים נאלצים להתמודד ולתת מענה למצב נתון שנכפה עליהם לאור האילוצים והגורמים המשפיעים בחיים ובעסקים.

ישנם מקרים לא מעטים שבעלי העסקים מתקשים להתמודד עם עומס המשימות שבדרך כלל נופל על כתפיהם, כי הם מכירים הכי טוב את העסק, כי אף אחד לא עושה את העבודה יותר טוב מהם ועוד ועוד סיבות. מה שמביא למצב של "בדידות", כשחושבים על זה, בעלי עסקים הם בודדים, נאלצים להתמודד עם כל כובד העסק בעצמם.

מהם תפקידיו של היועץ העסקי? 

1. להכיר היטב את עולם העסקים ורצוי שיהיה לו ניסיון שטח עשיר. *יתרון לבאים מבית של עצמאים, שראו וחוו בעצמם את הקשיים שבניהול עסק.
2. לדעת היטב את החוקים והגורמים המשפיעים על עולם העסקים (כגון: רגולציה).
3. לדעת תחומים משיקים לתחום העסקים (כגון: מיסוי, פיננסים ובנקאות, פנסיה).
4. לדעת לנהל תזרים מזומנים.
5. לדעת לקרוא ולהבין דו"חות רווח והפסד.
6. לדעת את תחום השיווק ולהתאים את המהלכים השיווקיים לעסק עצמו.
7. להיות בעל ידע נרחב בתחום המכירותטקטיקות המכירה, הנעה לפעולה וטיפול בהתנגדויות.
8. לדעת לגייס כוח אדם איכותי שיהווה כוח עזר לבעל העסק.
9. להיות בעל יכולת להבנות אסטרטגיה עסקית ו'ראיית העתיד', באופן שיאיר לבעל העסק את הדרך להצלחה.
10. שהיה בעל מעוף ויצירתיות, בעל יכולות פיתוח, כגון: הבניית תוכנית המו"פ (מחקר ופיתוח) של העסק.
11. שיהיו לו יכולות ניהול גבוהות, שידע לכוון את בעל העסק לפעולות הנדרשות לשם ניהול נכון של העסק.
12. שיהיה סמכותי, שיהיה מנהיג, שידע לסחוף אחריו.
13. שידע להקנות לבעל העסק כלים מדידים, כך שכל שכל הצלחה תהייה מדידה (כגון שימוש בבינה עסקית).
14. על היועץ העסקי להיות בעל יכולת "לתרגם" לבעל העסק את התובנות לכדי מעשים.

החשיבות שבמדידת הישגי היועץ העסקי

קודם לכן דיברנו על הסיבות שבזכותן כדאי שיהיה לעסק יועץ עסקי ועל תפקידיו של היועץ העסקי. כעת חשוב להתמקד במדידת הישגיו של היועץ העסקי, אין מדובר כמובן בהישגים אישיים, אלא בהישגים שאליהם הוא מביא בעלי עסקים שעבדו איתו בעבר. כן חברים, להמלצות יש כוח פלא, יש כוח שמעבר, כי ככל שתרבה להגיד על עצמך כמה אתה טוב וכמה אתה תותח, זה בערך נכנס מאוזן אחת ויוצא מהאוזן השנייה, אבל אם בעלי עסקים שעבדת איתם יגידו את זה עליך, זה כבר סיפור אחר ולכן חשוב מאד שמאחורי כל יועץ עסקי יהיה 'ארסנל' של בעלי עסקים שממליצים עליו, מתוך תהליכי ייעוץ עסקי שעברו.

לאחר שסיימנו לדון בהישגיו של היועץ העסקי, כעת נעביר את המיקוד להישגים של העסקים שאיתם עבד היועץ. לפני שמתחילים לעבוד עם יועץ עסקי חשוב להסתכל על הדו"חות הכספיים שלוש שנים אחורה, לראות מה היה ממוצע ההכנסות ולבדוק את הדו"ח לאחר תקופה של שלושה חודשי ליווי, תקופה זו בוודאי תיתן אינדיקציה על יכולותיו של היועץ העסקי להביא לתוצאות ולהגדיל את הרווחים של העסקים שאיתם הוא עבד.

ולמה אני מספר לכם את זה? כי לעיתים פונים אלי בעלי עסקים שעבדו תקופה עם יועץ עסקי, אבל לא ראו תוצאות בפועל, לא הייתה עלייה ברווחים.

עסקים שהיה להם בעבר יועץ עסקי מספרים על חוויותיהם 

"מפגישה לפגישה הייתי צריך להכין דו"חות אקסל, אני בכלל לא מבין בזה. חוץ מדו"חות במחשב, תוצאות לא היו." או "הרגשתי שאני מבזבז את זמני, היינו נפגשים, משוחחים קצת, שותים קפה, אבל הדברים לא היו זזים." או "הרגשתי שמחזיקים לי את היד, אבל שום דבר לא זז בארנק, המינוס רק הלך ותפח." 

כדי למנוע מצבים אלו, חשוב שכל תהליך הליווי העסקי יהיה מדיד, קחו דוגמה: 

דוגמה נוספת: רופא בעל קליניקה פרטית, הגדיל את המחזור שלו ב-26% והקטין באופן משמעותי את כמות שעות העבודה שלו בקליניקה, מה שגרם לו להקים מחלקה נוספת ולהרחיב באופן משמעותי את סל המוצרים והשירותים ללקוחות, מה שבימים אלה מביא לגידול משמעותי נוסף במחזור שלו. 

וישנם עוד עסקים רבים שיכולים להעיד על שיפור משמעותי – לצפייה בבעלי עסקים אומרים זאת בעצמם. יחד עם זאת חברים, חשוב לציין, שאין פתרונות קסם ואני לא הודיני. על כך אני אומר: "אין כדור שלוקחים אותו בערב ועד הבוקר יורדים 50 קילו". אלא מדובר בתהליך, תהליך ממוקד, מתוכנן היטב ומאד דומה בטקטיקת הפעולה ללוחמת גרילה, עושים מהפיכה שקטה בעלת יעדים ברורים ומטרה מובהקת. 

לקריאה נוספת: איך עושים תהליך נכון של ייעוץ עסקי? 

בחירת יועץ עסקי בעל אמינות ומקצועיות

קריטריון נוסף וחשוב בבחירת יועץ עסקי הוא שכבעלי עסקים תוכלו לסמוך עליו על כך שיהיה בעל נאמנות גבוהה, שתמיד יהיה לצידכם, על כך שישאיר את המידע אצלו ולא יעביר אותו הלאה ולכן חשוב לחתום על הסכם סודיות טרם תחילת העבודה המשותפת וכמובן שחשובה מאד המקצועיות שלו, בכללה שנות הוותק בתחום הייעוץ העסקי, כמה שנות ניסיון שטח בפועל עם עסקים יש ליועץ העסקי. 

איך לבחור יועץ עסקי סיכום

המאמר עוסק באיך כדאי לבחור יועץ עסקי ובקריטריונים שכדאי לבחון לפני שניגשים לבחור יועץ עסקי. אם נסכם את הדברים: חשוב לשים לב לרמת הידע המקצועי שלו, לכמות ואיכות הניסיון שלו ואין מדובר לניסיון של הקשבה בכיתה, אלא לניסיון שטח מליווי של עסקים אחרים, חשוב מאד לדעת מה אחרים אמרו עליו, לצפות בהמלצות וכמובן לוודא שהיועץ העסקי אמין, נאמן, מקצוען ושיש ביניכם כימיה טובה, שאתם סומכים עליו. 

אהבתם את המאמר: איך בוחרים יועץ עסקי? מוזמנים לכתוב לי
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
ניהול עסק: כל בחירה היא רצח של אלטרנטיבה
כל בחירה היא רצח של אלטרנטיבה

בעלי עסקים עומדים כל הזמן בפני מצבים מורכבים ומאתגרים שלהם הם נדרשים לקבל החלטות, בין אם מדובר בהחלטות ניהוליות, עסקיות, החלטות של כספים, מימון, שיווק, גיוס כוח אדם ועוד רבים…

קרא עוד »
סודות לעסק מצליח
3 הסודות לעסק מצליח

כל עסק מצליח מהראש. כל עסק יכול להצליח בזכות הכוונה מקצועית וליווי מיועץ עסקי מיומן ובעל ניסיון שטח. ייעוץ עסקי מקצועי הרבה פעמים עושה את ההבדל בין עסק מצליח לעסק

קרא עוד »
מרעיון גדול לעסק גדול - 2
הקמת עסק: מרעיון גדול לעסק גדול

בין אם מדובר ברעיון אישי, בהשראה שקיבלתם מהגורו, בחלום חייכם או שבמקרה זיהיתם הזדמנות שנקרתה בדרככם, תסכימו איתי שבין הרעיון לביצוע מפריד תהום ענק. שינויים בעסק: מרעיון גדול לעסק גדול

קרא עוד »

אייל פז |

אייל פז, יועץ עסקי בכיר, יועץ פיננסי והבעלים של חברת "אייל פז ייעוץ עסקי ופיננסי".
בעל ניסיון שטח עשיר (25 שנה) בתחום העסקי. משתף מידע מקצועי בנושאים של ייעוץ עסקי, כלכלי ופיננסי.
ממקימי היחידה לייעוץ פנסיוני ומנהל מחוז באחד הבנקים המובילים במדינה.
בוגר תואר ראשון במדעי החברה, אונ’ בר-אילן. לימודי כלכלה וניהול לתואר B.A. האוניברסיטה הפתוחה.
יועץ פנסיוני, המכללה לביטוח. בוגר קורס דירקטורים.
קורסים מקצועיים: תקשורת הישגית .C.F.A, אימון לטרנספורמציה ארגונית COACHING, סופרוויזר – בהצטיינות יתרה, תקשורת אישית, ניהול והנעת אנשי מכירות.
אייל ליווה בהצלחה מאות בעלי עסקים בארץ ובחו"ל.