כמה כסף למשוך מהעסק

כל בעל עסק מתמודד עם השאלה כמה כסף למשוך מהעסק כשכר חודשי לעצמו. על פניו, נראה שאי אפשר לענות חד משמעית על השאלה מה גובה המשכורת שכדאי לבעל העסק למשוך. כל בעל עסק קובע זאת לפי צרכיו האישיים ובהתאם למצבו של העסק עצמו, ואין מי שיודע יותר טוב מהי תמונת המצב מבעל העסק. ובכל זאת, בעלי עסקים רבים עושים טעויות במשיכת משכורות אשר פוגעות בעסק.

משיכת יתר או משיכת חסר עלולות לעוות את תמונת המצב הכלכלית של העסק, שכן בשל המשיכות אין שיקוף מדויק של מצבו העצמאי של העסק, תוך הצגת מצג שווא של תזרים המזומנים. ייעוץ עסקי עשוי לסייע רבות בשאלת משיכת הרווחים מן העסק באופן הנכון ביותר, לאחר בחינה מוקפדת של מצבו הכללי של העסק. זאת, הודות לידע המקצועי והפיננסי, והניסיון הרב שקיים בידי יועץ עסקי מקצועי, כפי שיוסבר בהמשך.

תוכן עניינים

כיצד ייעוץ פיננסי עוזר להבין כמה כסף למשוך מהעסק?

ייעוץ פיננסי איכותי, ידע להציג לבעל העסק תמונה כלכלית מלאה של העסק שלו. היועץ העסקי ינתח את השוק התחרותי בו פועל העסק, וכן את הדוחות הכלכליים שלו בכללותם, ובפרט את דוח תזרים המזומנים. בהסתמכו על הדוחות ומצב השוק, יוכל היועץ לגבש תוכנית עסקית לפי אסטרטגיה עסקית מוגדרת.

הניתוח והייעוץ ישכללו את נקודות החולשה והחוזק של העסק ויכללו אותם באסטרטגיה, תוך הגשת המלצות רלוונטיות במישור העסקי. האסטרטגיה העסקית תעזור לבעל העסק לקיים ניהול פיננסי אפקטיבי ונכון לעסק שלו. חלק מתוך ההמלצות, וכתלות בבקשותיו של בעל העסק, יגע בסוגיית משיכת המשכורת של בעל העסק כך שלא תזיק להתנהלות השוטפת.

משיכה מאוזנת של משכורות 

כאמור, אי אפשר לדעת בוודאות כמה נכון לבעל העסק למשוך מהרווחים לעצמו ללא היכרות מעמיקה עם העסק, וכן עם בעל העסק וצרכיו האישיים. ועדיין, ניתן להגדיר מספר כללי אצבע שרלוונטיים לכל עסק שהוא בכל הנוגע למשיכת משכורת. 

קודם כל, יש תמיד למשוך משכורות באופן מאוזן ומבוקר ככל הניתן. חשוב להדגיש שנכון לבעל העסק למשוך כספים ולהכין לעצמו רזרבות במישור הפרטי, שכן אין איך לדעת מה עלול לקרות, ובמצב בו העסק נקלע לקשיים חשוב שבעל העסק ישמור על עצמאות כלכלית לו ולבני משפחתו. מנגד, בעל העסק חייב לזכור לא למשוך לעצמו יותר מדי מהרווחים. גם העסק צריך לשמור על רזרבות ולהכין את עצמו לתקופות קשות יותר ברגעים של צמצום הכנסות.

בכך, תמיד יש לזכור שההתנהלות הכלכלית של בעל העסק כאדם פרטי וההתנהלות של העסק בכללותו קשורים בקשר הדוק. אם בעל העסק נקלע לקשיים ולחובות, הדבר יתגלגל בסופו של דבר למצבו של העסק, ולהיפך. גם אם החברה מוגדרת כחברה בע"מ ,בתור יישות עצמאית הנבדלת מבעליה מבחינת החוק, היא תלויה לחלוטין בהתנהלותו התקינה של הבעלים האמון על קופת הרווחים שלה. 

מה ההבדל בין משכורות לרווחים?

חברה בע"מ מציגה הפרדה ברורה ביותר בין המשכורות של בעל העסק לבין הרווחים הכלכליים של החברה, שכן החברה מתנהלת כישות כלכלית וחוקית נפרדת, אשר אחת מהוצאותיה היא המשכורת של בעל העסק.

מנגד, עוסק פטור ועוסק מורשה מתנהלים באופן שונה, שכן אין הבדל בין בעל העסק לעסק עצמו. ועדיין, האיזון במשיכת המשכורות הוא מומלץ בכל עסק שהוא. כדאי לבעל העסק להגדיר סכום קבוע אותו הוא מושך בכל חודש, כאילו היה עובד רגיל בחברה שאינו שולט על סכום המשכורת החודשית שלו. 

המשכורת הקבועה צריכה להיות הוגנת ולשקף את המסוגלות של העסק מבחינת התזרים, וכן לאפשר לבעל העסק לשמור על איכות חיים מספקת בהתחשב בהוצאות הפרטיות שלו. יתר כספי ההכנסות שאינם נמשכים, מוגדרים לפיכך כחלק מהרווחים. גם על עוסקים מורשים או פטורים יש לבצע משיכת רווחים הצידה ולהבטיח רזרבות לעסק שלהם, וזאת על אף שאין כאמור הפרדה בינם לבין העסק.

ניתוח כלכלי יסודי של מצב העסק

בסופו של יום, הדרך הנכונה ביותר לקבוע כמה כסף למשוך מהעסק היא בחינה יסודית, מקצועית ומסודרת של מצב העסק. לבעלי העסקים ישנה נטייה להסתמך לחלוטין על הדוחות הכספיים שמוציא רואה החשבון, אך בכדי להבין את תמונת המצב הכוללת של העסק יש לבצע בחינה מעמיקה יותר, שתכלול סקירה מקיפה של הדוחות הכלכליים.

גם אם העסק מציג רווחיות ברגע נתון, אין הדבר אומר שהמגמה החיובית תימשך לאורך זמן. יש לחשב תמיד את ההכנסות הצפויות לעומת ההוצאות העתידיות של העסק, שכן אם תקופה קשה צפויה להגיע, יש לתרגם את הצפי הזה לאיזון הרזרבות של העסק, ואולי גם לצמצום ההוצאות השוטפות שלו.

ניתן לגבש את הצפי באמצעות דוח תזרים, המספק תמונה ריאלית של תנועות הכספים בעסק. תזרים המזומנים הוא המרכז של הניהול הפיננסי של העסק, שכן הוא מספק מצג מדויק ככל הניתן של ההכנסות לעומת ההוצאות ובכך עוזר לעמוד את רווחיות עסק לצורך תכנון ההתנהלות העתידית.

כאמור, יועץ פיננסי יוכל לבצע את הסקירה המקיפה הזאת, אודות מצבה של כל חברה או כל עסק, באופן יעיל וידע לתרגם את הממצאים לתוכנית עסקית לטווח ארוך. יש לוודא שמדובר ביועץ בעל הכשרה מתאימה ומכובדת, שהוא צבר את הניסיון הדרוש בתחום וכן שיש לזכותו המלצות חיוביות מלקוחות קודמים. 

לקביעת פגישת ייעוץ שתסייע לכם להבין כמה כסף כדאי למשוך מהעסק כמשכורת, חייגו אלינו עכשיו.

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה עבורך:
ניהול פיננסי עסקי אישי ומשפחתי
מה זה יועץ פיננסי אישי ואיך הוא יכול לעזור לך
איך לבצע בחינת היתכנות כלכלית לעסק
ניהול כלכלי לעסק
הוצאות בשליטה הפרדה בין החשבון הפרטי והעסקי
ליווי פיננסי
מהן השגיאות שאתם עושים מול רואה חשבון
מהי תוכנית פיננסית לעסק
כסף יקר כסף זול
הצלה מהוירוס הכלכלי
ההבדל בין יועץ עסקי לרואה חשבון
טיפים כלכליים לפני שמסתיימת שנת המס
התנהלות פיננסית - טיפים