פתיחת עסק: 10 השלבים לפתיחת עסק עצמאי

חושבים לפתוח עסק? הגעתם למקום הנכון. כאשר מדובר על פתיחת עסק, מדובר על יזמים המעוניינים לעשות את המעבר המשמעותי משכיר לעצמאי, לנסות לפתוח עסק אשר יגשים את חזונם העסקי שיביא אותם להגשמה עצמית ולשגשוג פיננסי. עם זאת, כאשר יזמים מתחילים מעוניינים בפתיחת עסק עצמאי, עולות שאלות ותהיות אשר הם אינם בהכרח יודעים לענות עליהם בשל חוסר ניסיונם. כמו כן, לרוב נעשות שגיאות שניתן היה להימנע מהן במידה והיו מודעים לסוגיות רגישות ומורכבות מראש. במאמר נעניק לכם מידע בנושאים הבאים: איך פותחים עסק? מהם 10 השלבים בפתיחת עסק עצמאי? ומהם הדברים שכדאי לדעת לפני. המשיכו לקרוא 

תוכן עניינים

איך לפתוח עסק?

על מנת לעזור לאותם יזמים ולתת רקע ומידע חשוב, נפרט אודות 10 השלבים הבסיסיים שעל כל יזם לפעול לפיהם בדרכו לפתיחת עסק, אלו יתוארו כשלבים בפתיחת עסק עצמאי אשר תוכלו לבחון את עצמכם לאורם בעת המעבר לעצמאות מקצועית ועסקית.

פתיחת עסק שלב 1: לבחון האם העסק משתלם

השלב הראשוני והמהותי ביותר טרם פתיחת עסק עצמאי, הוא לבחון בעין ביקורתית האם מדובר בעסק רווחי או בשפה המקצועית: בדיקת כדאיות כלכלית. נתקלתי במקרים של יזמים שפשוט היו "מאוהבים" ברעיון שלהם והם כל הזמן משכנעים את עצמם למה העסק הולך להצליח בענק. בפועל, ברוב הפעמים המציאות שונה. לכן מומלץ להיעזר ביועצים עסקיים ובניסיונם בתחום, שכן הם בוחנים את המצב בעין אובייקטיבית. מיותר לציין, שיש להיעזר ביועצים עסקיים, רצוי בעלי ידע פיננסי, וותיקים ומיומנים.

כך למשל אנשים רבים שרוצים להקים פיצרייה, מתעלמים מכך שמרבית המסעדות סוגרות את שעריהן בשנה הראשונה לפתיחתן. בהתאם לכך, חשוב לעשות בדיקה משמעותית אשר כוללת רווחים של עסקים דומים, קהל יעד פוטנציאלי, עלויות, השקעה ורווח צפוי ורק במידה והמספרים מראים על רווח וכדאיות כלכלית יש לבחון האם כדאי להיכנס להרפתקה כלכלית אשר יכולה להיות בעלת השלכות אישיות וכלכליות משמעותיות.

פתיחת עסק שלב 2: בניית תוכנית עסקית

באתר שלנו דיברנו רבות על חשיבות בניית תוכנית עסקית מפורטת אשר תאפשר לנו לזהות את המטרות של העסק שלנו, הזמנים בהם עלינו להגיע אל אותן מטרות, פוטנציאל עסקי ולחילופין דנו בסיכונים ובקשיים אשר אנו צריכים להתמודד איתם בשלבים השונים של העסק אותו אנו פותחים.

בהתאם לכך, בעת פתיחת עסק עצמאי ראשון וכאשר אנו חסרי ניסיון, ישנה חשיבות רבה אף יותר לבניית תוכנית עסקית, מקיפה ואף בסיוע של יועצים ואנשי מקצוע אשר יודעים לבנות תוכניות עסקיות מקצועיות, יסודיות, משכנעות וריאליות. בכל מקרה מומלץ להיעזר בניסיון השטח והמיומנות שיש ליועץ עסקי ופיננסי שיוביל את בניית התוכנית העסקית ולא לנסות לעשות זאת בעצמכם.

פתיחת עסק שלב 3: בדיקת התוכנית העסקית למול הביצוע בפועל

סעיף זה הינו סעיף משלים לבניית תוכנית העסקית, אך הינו סעיף עצמאי, מאחר ומדובר במיומנות שונה והכרחית. בניית התוכנית העסקית מאפשרת לנו לכלכל את צעדינו בהתאם, אך היתרונות הטמונים בה מצטמצמים משמעותית כאשר אנו לא בודקים את המציאות העסקית למול התוכניות אשר הכנו מבעוד מועד.

בדיקת התוכנית בשלבים הראשונים של הקמת העסק אף חשובה יותר מאשר בהמשך הדרך של העסק, שכן בתחילתו התוכנית העסקית אינה בהכרח מדויקת בשל חוסר הניסיון והידע בנוגע לעסק החדש מכיוון שהכל מבוסס על תחזיות. לכן, חשוב לבדוק באופן עקבי את התוכנית למול הביצוע, על מנת לראות האם התוכנית הייתה מדויקת, האם אנחנו עומדים ביעדים ולאבחן מהם המשמעויות של הסטייה מן התוכנית ואיך ישפיע על רווחיות העסק שהקמתם והמשך דרככם כעצמאיים. לקריאה והעמקה בנושא: איך לבדוק תוכנית עסקית מול הביצוע בפועל

פתיחת עסק שלב 4: עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ

אחת השאלות הראשונות אותה עלינו לשאול, היא בנוגע לזהות החברה אותה אנו מקימים. האם מדובר בעוסק פטור או שמא בעוסק מורשה או אולי אפילו חברה בע"מ במקרים חריגים בשל היקפי בית העסק אותו אנו מעוניינים להקים.

להחלטה זו יש השלכות כלכליות כבדות מבחינת מיסים ותמחור המוצרים. כך למשל, עוסק מורשה צריך לשלם מע"מ על השירותים אותם הוא מספק והדבר צריך לבוא לידי ביטוי במחיר המוצרים שלו, במקביל יש לו מרחב תמרון בעת קבלת החזרי המס.

על מנת לבחון את התשובה לשאלה זו יש לתת את הדעת הן להיבטים הבוחנים את סוג בית העסק כאשר ישנם עסקים המחייבים את בית העסק להיות עוסק מורשה ולא עוסק פטור והן להיבטים הבוחנים את רמת הרווחים הצפויה בשנה קלנדרית.

אנו ממליצים לבחון שאלה מורכבת זו, אשר לה משתנים רבים בסיוע של בעלי מקצוע המתמחים בנושא, דבר אשר יחסוך טעויות, בעיות למול הרשויות וגם כסף רב.

פתיחת עסק שלב 5: הפרדת התקציב המשפחתי מהתקציב העסקי

אחת הטעויות הנפוצות ביותר בעבור עצמאיים, היא שהכספים של העסק שלהם נמצאים באותו חשבון בנק יחד עם הכספים והניהול השוטף של משק הבית. בעת הקמת עסק עצמאי עליכם לייצר הפרדה מוחלטת בין ההכנסות וההוצאות של העסק וההכנסות שלכם.

זאת על מנת שתהיה לכם שליטה ובקרה יעילה על המחזור הכספי של משק הבית ושל העסק על מנת שתוכלו לזהות בעיות ולשלוט במצב של כל אחד מהם, וכמובן, שבעיות של האחד לא ישליכו באופן הרסני על האחר.

באופן כללי מומלץ להקים חשבון עסקי נפרד באיזה בנק שאתם בוחרים ולנהל בו את כל תקציב העסק, בהפרדה מוחלטת מניהול תקציב משק הבית.

פתיחת עסק שלב 6: קבלת החלטות משמעותיות בנוגע לעסק והקמתו

לאחר שבחנתם את רווחיות העסק אותו אתם מעוניינים להקים נדרש להחליט החלטות משמעותיות אשר ילוו אתכם בהמשך הדרך. במידה ומדובר בעסק פיזי יש להחליט מראש היכן תקימו אותו, מה ההיקף של העסק, האם אתם זקוקים לעובדים, מה המחיר של המוצר או השירות אותו אתם מתכוונים לספק ומהי אסטרטגיית השיווק והפצה שלכם.

החלטות אלו צריכות להתבצע בתחילת הדרך, כאשר בהמשך אתם תטייבו חלק מן הדברים בהתאם לאופן ההתפתחות שלכם ושל העסק, אך חשוב לחשוב על כך מראש ולהחליט בנושא.

פתיחת עסק שלב 7: גיוס אשראי / הלוואות לעסקים

עסקים חדשים צריכים הון ראשוני והון נוסף בהמשך הדרך.  בהתאם לכך, אחד הדברים הראשונים שעל יזם שמעוניין לפתוח עסק לחשוב עליו אלו מקורות מימון לעסק. בהקשר זה חשוב כי המימון לא יהיה רק ההון האישי שלו, אלא גם גיוס ממשקיעים אשר מאמינים בהצלחה העתידית של העסק, הלוואה לפתיחת עסק, הלוואות בעלים, הלוואות בתנאים נוחים בערבות המדינה וכיוצא זה. מומלץ שלא להיכנס להרפתקה הזו לבד, אלא לקחת אתכם אנשי מקצוע שאתם סומכים עליהם.
 

פתיחת עסק שלב 8: שיתוף פעולה ועבודה עם אנשים וספקים מהימנים

הנדבך אשר משלים את הכסף ומקורות המימון הוא כח האדם, אשר בלעדיו יכולותיו של העסק מוגבלות למדי. בהתאם לכך במהלך חייכם העצמאיים תיצרו קשרים ושיתופי פעולה עם עסקים משלימים לאלו שלכם, ספקים, בעלי מקצוע ונותני שירותים. בכל מקרה, חשוב שהעסק אשר תקימו יבנה שיתופי פעולה שיסייעו להבניית הבסיס לשירותים שתספקו, כך שיהיו מהימנים ומקצועיים.

לנושא זה ישנה חשיבות מכרעת בשמכם המקצועי שכן ספקים לא איכותיים מספיק, יובילו למוצר פחות טוב וכן ביכולתכם לתת ללקוחות שלכם מוצר איכותי ברמה גבוהה.

פתיחת עסק שלב 9: העסקת עובדים טובים ומחויבים לחזון העסקי

היות ועסק לא מורכב מאדם בודד, אלא ממערכת שלמה. בשלב מסוים בהתפתחות העסק, תצטרכו להעסיק עובדים או פרילנסרים שתשכרו את שירותיהם. יתכן שהדבר יתרחש כבר בפתיחה של העסק וייתכן כי רק בשלבים מאוחרים יותר בו העסק יהיה בצמיחה.

עם זאת, אין הדבר משנה, מה שחשוב הוא שכאשר תעשו זאת אתם לא רק תעסיקו את האנשים עם קורות החיים המרשימים ביותר, אלא תבחרו בעובדים אשר מפגינים מוטיבציה גבוהה ורצון להצליח, אשר חולקים אתכם את התשוקה לעסק ואת הרצון להשקיע לשם מימושו.

פתיחת עסק שלב 10: ליווי וייעוץ להקמת עסק

מומלץ שתהיו מומחים בתחום בו אתם מקימים את העסק, אך אין זה אומר כי אתם מומחים להקמת עסקים ובמרבית המקרים אין לכם את הניסיון הנדרש להקמת עסק. בהתאם לכך, חשוב לקחת בעלי מקצוע אשר יעניקו לכם ליווי עסקי ויסייעו לכם במימוש החזון העסקי. יועץ פיננסי מקצועי בתחומו, יוכל ללוות אתכם ולתת לכם מענה לכל אותן שאלות ודילמות שהועלו כאן.

לסיכום, במאמר זה נתנו טיפים לפתיחת עסק, אשר חשוב כי תעבדו לפיהם על מנת שתוכלו לפעול באופן שקול ואחראי בעת פתיחת עסק חדש. התנהלות בצורה שקולה בהתאם לשלבים שסקרנו במאמר זה יוכלו לסייע לכם בפתיחת עסק עצמאי משלכם, לצמצם את הסיכונים הכרוכים בכך וכן להבין מראש את הפוטנציאל הריאלי הגלום בעסק שאתם מתכוונים לפתוח.

מה כדאי לדעת לפני שפותחים עסק? 

לפני שפותחים עסק, כדאי לקחת בחשבון שעסק, זה בעצם לא רק הידע המקצועי שלנו, אלא עסק מכיל בתוכו הרבה מאד רבדים: יש את הצד של השיווק שתפקידו להביא את הלקוחות עד לעסק שלנו ואת הצד של המכירות שבו הופכים לקוח מתעניין ללקוח משלם. 
רובד נוסף מתייחס לפעילות הפיננסית: מישהו צריך לנהל את תזרים המזומנים של העסק, מישהו צריך לנהל את ההתנהלות מול הבנק, אותו גוף שאמור לספק לנו את הכסף כדי לייצר את ההכנסות שלנו, הרי בלי הוצאה, כנראה יהיה די קשה להכניס כסף וכמובן, מישהו צריך להיות גם אחראי על המחסן, על האספקה, על הגבייה ועל ניהול כוח האדם.
כך שאם אנחנו נראה את כל אחד מהחלקים של התמונה, של העסק, נבין שבכל עסק, בטח אם מדובר בפתיחות עסק, חייבים להקדיש זמן ניהולי.
ישנו הבדל גדול בין להיות בעל עיסוק, לבין להיות בעל עסק וברגע שנבין שיש לנו עסק ואנחנו רוצים לנהל אותו, צריכים לנהל אותו, מעוניינים לנהל אותו להשיג את החופש הכלכלי, להשיג את החופש לשלוט במה שאנחנו רוצים לעשות – זה מה שיאפשר לנו להצליח ולהשיג את התוצאות העסקיות שלנו, את הפנאי להיות עם בני המשפחה.
הרבה פעמים אני שומע מבעלי עסקים שהעסק מרוויח וגם יש כסף, אבל הם לא רואים את המשפחה
הם עובדים מהבוקר עד הלילה, אין שישי, לפעמים גם אין שבת והם עובדים הרבה מאד שעות ואומרים, זה לא כמו העובדים שלי שבשעה ארבע או חמש העט נופלת והם בבית.
אז התהליך הזה של ההבנה מהו עסק הרבה פעמים יכול לעזור לנו להבין איך צריך לנהל את התהליכים האלו שעוזרים לנו להצליח גם להרוויח טוב יותר, גם לגדול וגם לחיות כי בסוף אנחנו לא חיים בשביל העסק, אלא התפקיד של העסק הוא לעזור לנו לחיות טוב יותר.

ייעוץ וליווי לפתיחת עסק – עושים רק אצלנו

אייל פז ייעוץ עסקי ופיננסי עוסק בליווי פיננסי לפתיחת עסק קטן ובינוני. הוא יוכל לסייע לכם בכל עת בשלבי הקמת עסק עצמאי משלכם. כמו כן, יעניק לכם כלים להמשך הדרך העצמאית, בכדי שתוכלו להיות לא עצמאיים מבחינה טכנית אלא שתהיו עצמאיים ותעשו זאת נכון, שתדעו לנהל את העסק ולפעול בעולם העסקי בביטחון.

להיעזר ביועץ עסקי כפרטנר להתייעץ איתו, בהחלט מאפשר להימנע משגיאות ולהתמודד בהצלחה עם האתגר של פתיחת עסק. 
לקביעת פגישת ייעוץ עסקי עם אייל פז לפתיחת עסק חדש, התקשרו עכשיו ונשמח לעזור למספר המופיע בראש העמוד.

ליווי עסקי לעסק קיים ולעסקים בהקמה
איך לבצע בחינת היתכנות כלכלית לעסק
איך לבדוק תוכנית עסקית מול הביצוע בפועל
הלוואה לפתיחת עסק כל מה שחובה לדעת