ייעוץ פיננסי

מחפשים ייעוץ פיננסי? הגעתם למקום הנכון! ייעוץ פיננסי מספק ייעוץ והכוונה, לגבי הדרכים הטובות ביותר לחסוך ולהשקיע את הכסף שלכם. יועץ פיננסי עוזר לבעל העסק לקבל החלטות מושכלות לגבי ניהול העסק מבחינה פיננסית (אצל אייל פז ניתן גם לקבל ייעוץ פיננסי אישי). תהליך ייעוץ פיננסי מבצע הערכת מצבו הנוכחי של העסק ולאחר מכן עוזר לזהות אתגרים פיננסיים בהווה ובעתיד. כדאי לפנות ליועץ פיננסי בעל השכלה אקדמאית מתאימה (בדרך כלל תארים במימון, כלכלה, עסקים) כמו כן, חשוב לבדוק גם אם יש ניסיון וקשרים גם בתחום הבנקאות.

בנוסף, יועץ פיננסי מעניק לבעל העסק תמונת מצב עדכנית של התקציב בעסק, תכנון אופן ההתנהלות והכרה במהלכים העתידיים וכל זאת בכדי לפעול בצורה כלכלית ורווחית נכונה. ייעוץ פיננסי כולל בתוכו את כל המרכיבים התקציביים של העסק, העיקריים שבהם: תזרים מזומנים, הלוואות, דו"ח רווח והפסד, תמחורגיוס אשראי וטיפול בעלויות מימון

על כן, יועץ פיננסי נדרש לראייה רחבה, לידע משמעותי ולניסיון רב – מדובר לא רק בידע תאורטי, אלא גם בהתנהלות מול הבנקים ובהבנה וניסיון משמעותי בתחום הניהול הכלכלי והפיננסי. במאמר זה תקראו על: ייעוץ פיננסי לעסקים, ייעוץ פיננסי לפני פתיחת עסק, ייעוץ פיננסי לעסק קיים, ייעוץ פיננסי לעסקים במשבר, ייעוץ פיננסי אישי, ייעוץ פיננסי מחיר ומהם שלבי הייעוץ הפיננסי. המשיכו לקרוא

תוכן עניינים

ייעוץ פיננסי לעסקים – מה היתרונות? 

יועץ פיננסי הוא מומחה להתנהלות כלכלית נכונה, לפיכך הוא חונך את בעל העסק ועוזר לו להבין בדיוק איך לנהל את תקציב העסק. מה זאת אומרת התנהלות כלכלית נכונה? תפקידו של היועץ הפיננסי לעבוד עם בעל העסק על שיפור מודל התמחור, בניית דוח תזרים מזומנים המאפשר מעקב הדוק אחר ההכנסות וההוצאות בעסק, בדיקת רווחיות העסק והסקת מסקנות פיננסיות אמתיות וכלכליות ולא חשבונאיות כפי שעושה רואה חשבון. כל זאת במטרה להקנות כלים נכונים שיסייעו לתכנן מהלכים כלכליים ולהיערך מבחינה פיננסית להתמודד עם האתגרים שמציבה בפניו המציאות העסקית. כאשר פונים לקבלת ייעוץ פיננסי לעסקים, חשוב להפריד בין התקציב העסקי למשפחתי, אולם ייעוץ עסקי למשפחות זהו תחום משיק לייעוץ לעסקים והם שני תחומים המשלימים זה את זה. 

תפקידו של יועץ פיננסי לפני פתיחת עסק

תפקידו של יועץ פיננסי הוא לסקור את המצב הפיננסי של העסק, לעזור להגדיר יעדים ולהדריך כיצד לבצע ניהול פיננסי נכון. בעת ליווי פיננסי הוא אחראי לעקוב אחר ההשקעות הנוכחיות, לאבחן את מצבו הפיננסי של העסק ולסייע להימנע מסיכונים. כדאי לוודא שאתם לוקחים יועץ פיננסי מומלץ ולבחור יועץ שאתם סומכים עליו, שיהיה באמת מה הכי טוב עבורכם. יועץ פיננסי מסייע לניתוח הכספים בעסק ומתמקד בעיקר בנושאים הבאים: ניהול ושיפור תזרים מזומנים, בדיקת רווחיות העסק ובדיקת היתכנות כלכלית.

תפקידו של יועץ פיננסי לפני פתיחת עסק חדש הוא להעריך את היתכנותו. כדי שיזם יתחיל מיזם עסקי חדש, הוא צריך להיות די בטוח בהצלחתו, לכן היועץ הפיננסי מבצע בדיקת כדאיות כלכלית. כאשר, ככל שבדיקת ההיתכנות תהיה מקצועית יותר, כך יפחת הסיכון שבפתיחת העסק. לפני פתיחת עסק חדש צריכים להבין את הדרישות הפיננסיות של העסק החדש, כמו גם את הסיכונים שלו. יועץ פיננסי יכול לעזור לבעלי עסקים להבין יותר על אפשרויות המימון השונות, גיוס הלוואות ומשקיעים, בניית תוכנית עסקית וכמובן כיצד לנהל את תזרים המזומנים. 

ייעוץ פיננסי לעסק קיים

ייעוץ פיננסי נדרש כמעט לכל עסק, בין אם עסק וותיק או עסק חדש. מתי כדאי לבעל עסק לקבל ייעוץ פיננסי?

 1. אם הרווחיות אינה מספיק גבוהה.
 2. אם נדרש לשפר את השליטה והניהול הפיננסי בעסק.
 3. אם המחזור גדול, אך הרווחים קטנים.

יועץ פיננסי בודק האם ישנה פגיעה ברווחיות בשל סיבות שונות העלולות להשפיע, להלן פירוט העיקריות שבהן:

 1. כאשר רמת ההוצאות גבוהה מההכנסות ואינה משיגה את התוצאות הרצויות. 
 2. כאשר ישנן בעיות גבייה.
 3. מקדמות מס גבוהות.
 4. בעיות בתשלומים לספקים.
 5. בעיות כח אדם ועובדים חיוניים בעסק.
 6. הגדרת תפקידים שגויה.
 7. הלוואות עם ריביות גבוהות.
 8. אי יכולת עמידה בהחזר החודשי של התשלומים, החובות וההלוואות.
 9. יועץ פיננסי גם בודק מה השכר שכדאי למשוך מהעסק.

אלו הסיבות "התפעוליות", כלומר בשלביו השונים של העסק לגשת להתייעצות פיננסית, אך לא רק. גם כאשר רוצים לבצע בחינת היתכנות כלכלית למשל אם אתם מתכוונים לפתוח עסק חדש, עליכם להיערך מבחינה כלכלית, שתוכלו לממן את הקמתו. וכמובן, אם ברצונכם לתכנן מהלך עסקי, יועץ פיננסי יבנה עבורכם תוכנית עסקית וגם ישיג לכם את המימון מהבנקים.   

בנוסף, ייעוץ פיננסי נדרש לעסקים, אם קיימת התחושה שהרווחיות אינה מספיק גבוהה, שקיים חוסר שליטה בתקציב או שההבנה הפיננסית לוקה בחסר. תחושות אלו מלוות לרוב בגישוש באפלה, במחשבה שהכל בסדר והמספרים אמורים להסתדר או בנתונים שגויים שלעתים בעלי עסקים מקבלים החלטות על בסיסם. * הערת אזהרה לעסקים שמתבססים על דו"ח רווח והפסד בעת קבלת החלטות, זוהי שגיאה רווחת. משתי סיבות: 

 1. דו"ח זה מראה את הנתונים בדיעבד ולא בזמן אמת ולכן לא משקף את הנתונים האמתיים.  
 2. בדו"ח הרווח והפסד קיימים נתונים שמוצגים באופנים שונים בשל שיקולי מס וכדומה.

חשוב להבין שתפקידו של רואה חשבון הוא להגיש דוחות למע"מ ולמס הכנסה ואין להתבסס על דוחות כלכליים אלו, כדוגמת דוח רווח והפסד כמקור לקבלת החלטות פיננסיות עסקיות. במקרים אלו, כדאי לשכור שירותיו של יועץ פיננסי שיבנה עבורכם דוחות כלכליים לעסק ובאמצעותו לבצע סקירה כלכלית מקיפה בעסק ולאבחן את המצב הנכון והעדכני ואת נקודות התורפה שפוגעות ברווחיות העסק. 

ייעוץ פיננסי לעסקים במשבר

ייעוץ פיננסי לעסקים במשבר הכרחי מאד כדי לשפר את המצב הכלכלי. בעולם שבו הכלכלה עוברת הרבה שינויים, ישנם עסקים שנקלעים למשברים. יש הרבה סיבות שיכולות להוביל לפשיטת רגל של חברה. במצבים רבים ייעוץ פיננסי יכול ממש להציל את החברה ממצב של פירוק.

יועץ פיננסי יסייע לכם להתמודד עם הקשיים הכלכליים, בהם חשוב לשמור על קור רוח ולנסות להיות אובייקטיביים לגבי המצב. לא משנה כמה דברים עשויים להיראות קשים, יועץ פיננסי תמיד יכול לעזור. זכרו כי לא מאוחר לערב יועץ פיננסי בשום שלב, וזה מתאים גם לחברה שנמצאת בהליכי פשיטת רגל כבר חודשים או שנים!

הסיבות העיקריות לפשיטת רגל הן:

 1. חוסר מימון.
 2. אין מספיק מכירות
 3. רווחים נמוכים על מוצרים / שירותים.
 4. לקוחות שאינם עומדים בהתחייבויות.,
 5. ניהול תזרים מזומנים, חוסר יכולת להחזיר חוב מהלוואות, קווי אשראי או מקורות אחרים. לדוגמה, רוב העסקים הקטנים פושטים רגל מכיוון שאין להם מספיק קווי אשראי פתוחים מול בנקים ומשקיעים.

יועץ פיננסי בהחלט יכול לעזור לעסק שנמצא במשבר להתגבר עליו ולנהל אותו יחד ביד רמה.

ייעוץ פיננסי אישי

ייעוץ פיננסי אישי הוא שירות מקצועי הכולל בדרך כלל קבלת החלטות סופיות לגבי הדרכים הטובות ביותר לניהול הכסף. דוגמאות לייעוץ פיננסי אישי יכולות לכלול, בין היתר, תכנון תקציב, השקעות ומימון. יועצים פיננסיים מסייעים האופן אישי לניהול הכספים שלהם על ידי מתן הדרכה והמלצות מותאמות אישית. הם בדרך כלל עובדים עם אנשים שיש להם רווחים גבוהים או במקרים בהם קיים מצב פיננסי מורכב. יועצים פיננסיים יכולים לקבל רישיון על ידי גופים רגולטוריים שונים או שהם יכולים להיות בעלי ידע וניסיון בנקאי (כמו אייל פז). יועצים פיננסיים נדרשים לעבור הכשרה מקיפה לפני שהם יכולים להציע כל סוג של ייעוץ או שירות ללקוחותיהם. אנשים המחפשים יועץ פיננסי אישי צריכים לחפש מישהו מוסמך כמו גם מישהו שהם מרגישים בנוח לעבוד איתו והכי חשוב, שהם סומכים עליו. 

ניהול פיננסי לעסק שלך

בעולם תוכן של ניהול פיננסי, הרבה בעלי עסקים נמנעים מלנהל את תקציבי העסק, מכמה סיבות:
סיבה ראשונה הם מסתמכים על יועץ המס או על רואה החשבון. יועץ המס או רואה החשבון לא מתעסקים בניהול הפיננסי, אלא רק בהגשת הדוחות לגופים הפיננסיים: מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי ובזה נגמר התפקיד שלהם.
התפקיד של רואה חשבון הוא לא לנתח אם תזרים המזומנים של העסק ולבחון אם הוא טוב איך מתמודדים עם ההלוואות אם ללכת אל הבנק ולשפר את הריביות או את הפריסה של ההלוואות או לדעת כמה כסף ללוות מהבנק או מגופים פיננסיים אחרים.
סיבה שניה, הרבה פעמים בעלי עסקים לא באמת יודעים מה ההבדל בין מחזור, לבין הכנסה ומהי רווחיות.
(אני יודע שמי שקורא את זה, אומר לעצמו: "נראה לך? אני לא יודע? ברור שאני יודע מה זה מחזור ורווחיות" "מה, אתה רציני שיש כאלה?")
אז כן, הרבה פעמים בעל העסק מרגיש שהכסף שעובר דרך היד שלו זה הכסף שהוא הרוויח אבל לא, זה לא באמת מה שהוא הרוויח, הרי זה המחזור, אבל כדי להגיע לאותו מחזור, יש גם הרבה הוצאות שצריך להוציא בשביל להרוויח את המחזור הזה, לכן זו לא הרווחיות.
ואם באמת לוקחים בחשבון את כל ההוצאות הקבועות שיש בעסק
ולוקחים את כל ההוצאות המשתנות, ומבינים מהן ההוצאות הקבועות שיש בעסק ומהן ההוצאות המשתנות שיש בעסק אז אנחנו יכולים להבין ולהתקרב למה באמת הייתה הרווחיות של העסק והרבה פעמים כשרואים מה הרווחיות של העסק, לעומת מה היה המחזור

ורואים את הפער, אז מתחילים להבין באמת מהו עסק.

מהם שלבי הייעוץ הפיננסי?

כאשר יועץ פיננסי מגיע לעסק, הוא לומד אותו מכל הכיוונים ומתמקד בכל התחומים. המטרה המרכזית של הבדיקה היא להבין את: מצב הרווחיות, להבין את תחומי הפעילות והיקפי הפעילות של העסק, לאתר את נקודות החולשה ואת מקור הבעיות וכתוצאה מכך להביא לתיקונן. 

באופן הטמעת דרכי טיפול שונות ושדרוג תהליכים עסקיים וכלכליים ניתן להבטיח שהמצב הפיננסי של העסק ישתפר ושהבעיות לא תחזורנה על עצמן בעתיד.

איך לאבחן את המצב הפיננסי?

השלב הראשון שעושה היועץ הפיננסי בתהליך של ניהול פיננסי הוא אבחון המצב התקציבי של העסק.

באמצעות הניהול הפיננסי ניתן לקבל מידע משמעותי על המצב:
לדוגמה, מהם מקורות ההכנסה של העסק? מהן ההוצאות הקבועות והמשתנות של העסק? מהי רווחיות העסק? אילו לקוחות מייצרים את הרווחיות הגבוהה ביותר ואילו לקוחות "מבזבזים" את הזמן? 

כחלק מהתהליך נמדוד את היחס שבין ההכנסות להוצאות של העסק ונגדיר את מסגרת תקציב השיווק ואת האסטרטגיה השיווקית היעילה ביותר לעסק.

במטרה להגדלת את תעבורת הלקוחות המגיעים לעסק כחלק מפעולה מדודה ומתוכננת, בדרכנו להגדלת רווחיות העסק

איך משפיע תזרים מזומנים על המצב הפיננסי העסקי?

המצב הפיננסי העסקי הוא רגיש מאד. האתגר המשמעותי ביותר של רוב העסקים בארץ הוא ההתמודדות עם תזרים המזומנים. הוא הגורם המרכזי שפוגע בשרידותם של רוב העסקים.

הקושי שבניהול תזרים המזומנים משפיע באופן ישיר על קיומו של העסק ובגללו עסקים רבים נופלים. על כן, ישנה חשיבות עליונה בבניית תזרים מזומנים נכון ועדכני לעסק.

איך יודעים מהם צרכי האשראי של העסק?

לאחר שהבנו מה המצב התקציבי של העסק ולאחר שלב בניית תזרים המזומנים, אפשר לדעת מה הם צורכי האשראי של העסק.

כלומר: כמה כסף העסק באמת צריך.

לאחר שהבנו כמה כסף העסק צריך כדי להתנהל או בכדי להתכונן לתהליך של פיתוח עסקי
מגיע שלב שבו מבצעים תהליך של גיוס אשראי, בקשת הלוואות עסקיות זהו השלב שבו נדרש לגייס את הכסף בפועל באמצעות ליווי וייצוג מול הבנקים.

איך מוודאים שאין חריגה מההכנסות של העסק?

לאחר גיוס האשראי לעסק, נדרש להקים דו"ח תזרים מזומנים. זהו דו"ח מעקב ובקרה חודשי שמטרתו שליטה בתזרים המזומנים של העסק. מנגנון מעקב זה הנו הכרחי מאחר והוא נותן תמונת מצב אמתית, בכל רגע בחיי העסק ודרכו ניתן לגלות נקודות תורפה משמעותיות שעם תכנון נכון אפשר להימנע מהן.

ייעוץ פיננסי מחיר

מחיר ייעוץ פיננסי נע בין 500 ש"ח לפגישה לבין 1,500 ש"ח + מע"מ לפגישת ייעוץ. תלוי בשירות הנדרש וברמת המורכבות. אם תהיתם כמה עולה ייעוץ פיננסי, חשוב לציין  שמחיר הייעוץ אינו הגורם היחיד שיש לקחת בחשבון. גם איכות, הכרת היועץ והניסיון שלו חשובים, אף יותר מהמחיר.

ישנם שני סוגים של מסלולי שירות, על בסיסם נקבע המחיר של הייעוץ. האפשרות הראשונה היא קביעת מחיר על בסיס תשלום שעתי או על בסיס תשלום חודשי (ריטיינר), שיותר מתאים לתהליך של ייעוץ.

אין ספק שהמחיר הוא גורם חשוב בכל הנוגע לייעוץ פיננסי. זה בוודאי  אחד השיקולים העיקריים עבור מי שמחפש ייעוץ פיננסי. תסכימו איתי שיועץ פיננסי רציני ומקצועי לא ייתן ייעוץ פיננסי בחינם.

כמובן שישנן היום דרכים רבות ושונות בהן אנשים יכולים לקבל ייעוץ פיננסי. ניתן לראות סרטונים, להקשיב לפודקסטים, לקרוא מאמרים בנושא, כך או כך, מומלץ לרכוש ייעוץ פיננסי תמורת תשלום.
דרך נוספת שאנשים יכולים לקבל ייעוץ פיננסי היא באמצעות ספרים, טלוויזיה או סרטונים מקוונים המציעים טיפים כיצד לנהל את התקציב הפיננסי. דבר אחרון, קחו בחשבון שהכסף לא משקר, אם תשלמו הרבה, תקבלו כנראה ייעוץ פיננסי איכותי שיקדם לכם את החיים ואת העסק.

איך לבחור חברות ייעוץ פיננסי? 

קיימות הים במשק חברות רבות העוסקות בייעוץ פיננסי. איך תדעו לבחור את החברה המתאימה לקבל ממנה ייעוץ? הכי טוב זה להתבסס על חוכמת ההמונים ולפות לקריאת ההמלצות שיש על החברה העוסקת בייעוץ עסקי. זה ייתן את האינדיקציה האיכותית והמהירה ביותר. כך או כך, הפניה מחבר טוב או בן משפחה גם היא תעזור בהחלט בבחירת החברה שתעניק לכם שירותי ייעוץ. לאחר הבחירה הראשונית, צריך לשוחח עם החברה ולראות שאכן ישנה כימיה ושהיא מתאימה לצורך שלכם. דבר נוסף הוא לבדוק את מחירי הייעוץ העסקי שהחברה מעניקה ולראות שגם מבחינת הכיס החברה מתאימה לכם.

ייעוץ פיננסי עושים רק עם אייל פז

חברת "אייל פז ייעוץ עסקי ופיננסי" בעלת מוניטין של מעל 25 שנות ייעוץ עסקי עם מומחיות בפיננסים ובייעוץ כלכלי. הפגישות מבוצעות תוך מתן יחס אישי, חם ומתחשב לבחירתו של הלקוח, בביתו, בעסק או בכל מקום שיבחר.

בעלי העסקים שאתם אני נפגש זוכים ליחס VIP, ישיר, מהיר, בגובה העיניים ובניסיון שטח עשיר שמסייע להם להטיס את העסק קדימה ולהגדיל את הרווחים תוך זמן קצר.

לפגישת ייעוץ פיננסי, חייגו אלינו עכשיו לטלפון המופיע בראש העמוד.

לא. אני אישית לא מכיר יועץ פיננסי רציני ומקצועי שמעניק ייעוץ פיננסי חינם. יתכן ושנם יועצים לכלכלת המשפחה שמציעים פגישה ראשונה לייעוץ פיננסי בחינם, אולם כאשר מדובר בתהליך ייעוץ פיננסי לעסקים או ייעוץ פיננסי אישי, הפגישה או התהליך עולים כסף ובהחלט יש להם מחיר לא זול. דרך אגב, אם יועץ מציע לכם מחיר זול עבור פגישת ייעוץ, זה אומר "דרשני" בדקו לעומק את אותו היועץ הפיננסי, לפני שתקיימו איתו פעילות. כדאי לציין שבתחום הייעוץ הפיננסי, גופים כמו בנקים מציעים ייעוץ פנסיוני בחינם (יש להם אינטרס כמובן, אבל זה כבר לפוסט אחר). 

חברות ייעוץ פיננסי נבדלות זו מזו בפרמטרים רבים. כיום ניתן למצוא בשוק חברות רבות המציעות ייעוץ פיננסי לחברות ולבעלי עסקים. חברות הייעוץ נבדלות זו מזו בוותק ובניסיון, במקצועיות, במוניטין, במחיר הייעוץ הפיננסי ובפרמטרים נוספים. ישנן חברות המעסיקות כלכלנים, מומחים לכלכלה וישנן חברות המתמקדות במתן שירותי ייעוץ פיננסי וגם ייעוץ עסקי. לא משנה במה תבחרו, קחו בחשבון שליועץ עסקי פיננסי שעובד באופן ישיר וממוקד עם בעל העסק וחונך אותו באופן אישי 1 על 1, כנראה גם ישיג תוצאות יעילות, מהירות וממוקדות יותר.

בתור יועץ פיננסי, אני יכול לומר בביטחון שתוצאות אפשר לקבל כבר בסיום הפגישה הראשונה. מכיוון שאיני נוטה לבזבז את זמנכם או את זמני, בעל עסק שמקבל ייעוץ פיננסי שולח את הדוחות אלי למייל טרם הפגישה. "שיעורי הבית" נעשים לפני הפגישה, כך שהתוצאות והמסקנות של ניתוח הדוחות הכלכליים מתבצע קודם ובפגישת הייעוץ ניתנים הדגשים המרכזיים לשיפור ההתנהלות הכלכלית.

 

לא. אומנם ישנה חפיפה בין יועץ עסקי ליועץ פיננסי בחלק מתחומי העיסוק. אך לא כל יועץ עסקי הוא גם יועץ פיננסי ולא כל יועץ פיננסי הוא בהכרח יועץ עסקי. תלוי למי אתם פונים. לאור ניסיוני מומלץ שלא להתפשר על ידע בנקאי, על ניסיון ועל קשרים. כמו כן, מומלץ לקחת יועץ פיננסי שהוא גם יועץ עסקי ובכך הוא רואה את כל התמונה וביכולתו לסייע לבעל העסק בשני התחומים יחדיו. 

ייעוץ פיננסי - מידע מקצועי

ניהול פיננסי עסקי אישי ומשפחתי
מה זה יועץ פיננסי אישי ואיך הוא יכול לעזור לך
איך לבצע בחינת היתכנות כלכלית לעסק
הוצאות בשליטה הפרדה בין החשבון הפרטי והעסקי
ליווי פיננסי
כמה כסף למשוך מהעסק
מהן השגיאות שאתם עושים מול רואה חשבון
מהי תוכנית פיננסית לעסק
כסף יקר כסף זול
ההבדל בין יועץ עסקי לרואה חשבון
התנהלות פיננסית - טיפים