ייעוץ שיווקי: איך לשווק עסק?

נדבך מרכזי בתהליך הייעוץ העסקי הוא שיווק העסק, על כן ייעוץ שיווקי הכרחי מאד לכל בעל עסק שרוצה שהעסק שלו יצליח. במציאות של היום, כאשר ערוצי השיווק מגוונים ומתקדמים, שיווק הדיגיטלי מהווה יתרון חשוב בהפצת הבשורה. אולם, לכל עסק יש את שיטת השיווק המתאימה לו ומה שמתאים לעסק אחד, אינו בהכרח מתאים לעסק אחר. בכל מקרה, לפני ההחלטה על ערוצי השיווק המתאימים לעסק, נדרש לקבל ייעוץ שיווקי מקצועי, ע"י יועץ שיווקי בעל הבנה מעמיקה, שיסתכל עמוק פנימה אל נבכי העסק וימליץ על ערוצי השיווק המתאימים, אשר יפיקו את התוצאה האופטימלית שתביא לכניסה קבועה של לקוחות משלמים, להגדלת המכירות והרווחיות.

תוכן עניינים

למה חשוב לקבל ייעוץ שיווקי?

כנאמר, כל עסק חייב להתמקד בשיווק, לכל עסק כדאי שתהיה אסטרטגיה שיווקית, מאחר והיא הליבה של כל עסק ומהווה את הבסיס לפרסום ולהבאת לקוחות לעסק. מטרתו של ייעוץ השיווקי:  להביא לעסק עוד לקוחות טובים, שיוציאו את הארנק וישלמו מבלי שנצטרך להתאמץ, לקוחות שיגדילו באופן משמעותי את הרווחיות של העסק. 

במהלך 25 שנותיי כיועץ עסקי, ביצעתי תהליכי ליווי עסקי למאות בעלי עסקים ששאלו אותי לא פעם:
"אני בעל מקצוע מעולה, אני נותן את הנשמה, איך זה יכול להיות שאין לי מספיק לקוחות?"
רוב בעלי העסקים מקצוענים בתחומם, הם יודעים הכי טוב מה נדרש בכדי לתת ללקוח שלהם את הפתרון הטוב ביותר. אבל, על אף שהם מקצוענים זה לא מצביע על כך שהלקוחות הפוטנציאלים שלהם יודעים על קיומם. יועץ שיווק מנוסה יגרום יממש את הביקוש למוצר או לשירות של העסק. 

מה היא חשיבות השיווק לעסק? ​

שיווק עסק הינו הכרחי לכל עסק שרוצה לקוחות משלמים. יועץ שיווק הוא אדם אובייקטיבי עם ידע רב בערוצי השיווק השונים שיודע לאור ניסיונו, להכווין אותך לערוצי השיווק והפרסום שיהיו אפקטיביים לעסק שלך. שיווק עסקים הוא בעל חשיבות גדולה ומכרעת להצלחת העסק שלך ולכן חשוב מאד להשקיע בשיווק העסק. 

בואו נלמד מחברה שכולנו מכירים מה חשיבות השיווק לעסק: הדעה הרווחת היא שאם יש זרימת לקוחות קבועה לעסק, אם העסק רווחי והכל טוב, כנראה שהפעולות שנעשו עד כה היו מצוינות ולכן אפשר להפסיק לשווק. הדבר שגוי ולכן רגע לפני שנעמיק במידע, חשוב להבין את חשיבות השיווק. קחו לדוגמה את חברת קוקה-קולה שנסחרת בשוק במעל 70 מיליארד דולר, כל הזמן ממשיכה לשווק ולשווק ולשווק. למרות שהיא מצליחה, למרות שהיא מספר אחת בשוק, עדין אנחנו כל הזמן רואים פרסומות ופעולות שיווקיות של החברה, היא לא שוקטת על השמרים אפילו לרגע אחד. מה אנחנו יכולים ללמוד מחברת קוקה-קולה על שיווק? על כך בסרטון שלפניכם:

מהן שיטות השיווק הנפוצות?

שיווק אפשר לעשות בדרכים שונות, ישנן שיטות שיווק מסורתיות יותר, כגון פרסום בעיתונות, במקומונים או חלוקת פליירים וישנן שיטות מתקדמות יותר, כגון: נטוורקינג שמאד נפוץ היום ובאמצעות מפגשים אלו בעלי עסקים מתחומים שונים נפגשים ומבצעים הפריה הדדית באמצעות שיווק הדדי. וגם הקדמה הטכנולוגית היא לטובתנו. הקדמה הטכנולוגית מאפשרת להשתמש בשיטות שיווק מתקדמות יותר ולעתים גם יעילות יותר, כגון: שיווק בפייסבוק, שיווק בגוגל, יוטיוב, לינקדאין, אינסטגרם, באמצעות אתר אינטרנט של העסק ועוד פלטפורמות רבות שעומדות לטובתנו. 

שנייה לפני שנצלול פנימה חשוב לדבר קצת על החשיבות שבמציאת הבידול של העסק. כל עסק כדאי שיהיה נבדל מיתר העסקים הדומים, משהו שיהיה קל להבחין בו, שיהיה מוגדר וברור ושיהיה ממוקד. שלא יהיה כמו האחרים, השאלה הגדולה היא איך אפשר למצוא את הבידול של העסק, כדאי לקרוא את המאמר: שוק תחת מתקפה – המלחמה על הבידול

לאחר גיבוש הבידול של העסק, ובניית המיתוג מגיע שלב השיווק בשטח, בכל הקשור לשיווק, חשוב למדוד את ההשקעה הכספית בערוצי השיווק הנבחרים, למול ההחזר שקיבלנו על ההשקעה או במילים אחרות, כמה הרווחנו מכל לקוח שנכנס לעסק שלנו בעקבות הפרסום והשיווק (ROI). 

יש לומר שהקדמה הטכנולוגית באה לטובתנו בכל הקשור במדידת הביצועים, שכן המערכות השונות מאפשרות לדעת כמה תקציב הושקע, מה הייתה החשיפה, כמה אנשים צפו, כמה הקליקו ונתונים נוספים המסייעים לבחון את האפקטיביות של ערוץ השיווק שבחרנו.    

בכל מקרה, קיימות היום שיטות שיווק שונות ומגוונות, חלקת תהיינה יעילות יותר עבורכם וחלקן פחות, חלקן תהיינה יקרות יותר וחלקן פחות. יחד עם זאת, בכל שיטת שיווק שתבחרו עליכם לקחת בחשבון גם משתנים ואילוצים, כגון: סוג העסק שלכם, אופי המוצר או השירות שאתם מעניקים, אופי הקהל שלכם ועוד.

מהי המורכבות שבקביעת ערוצי שיווק ופרסום?

מעל 25 שנות ניסיון בתחום הייעוץ השיווקי הביאו איתם תובנות רבות שאותן למדתי על בשרי, אבל יותר מכל שמעתי לא מעט מבעלי עסקים את המשפטים הבאים: "אני משווק המון, אני עושה כל מה שצריך ולא מצליח לפצח את זה…" או "גם כשאני מרוויח הרבה יש לי הוצאות גבוהות, כך שיוצא שלא הרווחתי כלום…" בתור יועץ שיווקי, אני יכול לומר שההיצע הקיים בשוק היום הוא רחב מאד, ישנן מערכות שונות לשיווק העסק שכל אחת מהן מביאה את המורכבות שלה, מנגד ישנם המון מפרסמים ומשווקים שצצים כפטריות לאחר הגשם, כך שכבעלי עסקים, קשה מאד להחליט באיזו דרך ללכת ועם מי. 

בהיותי יועץ עסקי וותיק ומיומן, נוכחתי לדעת שלעתים קורה שבעלי עסקים מאמצים לעצמם 'דפוסי התנהגות שיווקיים' כמו לפרסם בפייסבוק או בערוצים דיגיטליים אחרים או נוספים,  באמצעות חלוקת פליירים או מגנטים ובזה מסתיימת עבודתם בתחום השיווק. נכון, פרסום ושיווק בדרך זו תביא לקוחות, אבל כנראה שלקוחות בודדים, לעומת עלויות הוצאה גבוהות מאד ביחס לגיוס הלקוחות המעטים שיגיעו מציר שיווקי זה. זאת אומרת, שכשאתם עושים פרסום ממומן, לא משנה אם באינטרנט או במקומון, אתם לא יודעים מראש, האם יגיעו מזה לקוחות וכמה, אין וודאות לתוצאה. אבל ישנו דבר אחד בטוח, לשלם – בטוח שילמתם. 

תקציב השיווק נשפך ומה עם הלקוחות? מגיעים בטפטופים...

מה היא המהות של ייעוץ שיווקי?

תפקידו של היועץ העסקי בכל הנוגע לשיווק, הוא להציג בפניכם את האפשרויות הקיימות ואת המשמעויות בטווח הקרוב והרחוק. היועץ העסקי יכוון אתכם לערוצי השיווק האפקטיביים ביותר עבורכם, המתאימים ביותר לצורכי העסק שלכם, כולל פירוט ההשקעה הנדרשת בכל ערוץ שיווק. כתוצאה מכך תדעו היכן למצוא את הלקוח הבא שלכם.

סיכומו של דבר, ייעוץ שיווקי הוא חלק מתהליך של ייעוץ העסקי, המגיע לאחר שלב ההיכרות עם העסק, הגדרת היעדים, הבנת החסמים והאתגרים העסקיים. המהות היא להבין שהעסק שלנו הוא לא עסק למוצרי ילדים, חנות קמעונאית, עסק לאדריכלות… ,אלא העסק שלנו צריך להתמקד בעיקרו בשיווק ולמעשה, את רוב היום צריך להשקיע בשיווק העסק.

כיצד שיווק דיגיטלי יכול לקדם את העסק?

כאמור, שיווק דיגיטלי מורכב מזרועות ביצוע רבות, קיימות מגוון של מערכות שנותנות מענה של שיווק דיגיטלי שמטרתו: הגדלת המכירות דרך המדיה ואחד היתרונות המרכזיים של שיווק דיגיטלי הוא פרסום העסק 24/7 ללא מגע יד אדם. כמובן שיש להקים את הקמפיין, לתת את ההגדרות והדגשים שהמערכת דורשת ולבצע אופטימיזציה. אולם, אחרי שהמערכות פועלות, צריך 'לכוון' את 'הכפתורים' ימינה ושמאלה עד שמגיעים לאפקטיביות הנדרשת. השיווק הדיגיטלי יכול לעבוד אפילו כשבעל העסק ישן וזהו היתרון הגדול שלו.

יתרון נוסף לשיווק הדיגיטלי שהוא מאפשר חשיפה נרחבת של העסק במנועי החיפוש של גוגל, ברשתות החברתיות, ובחשיפה לקהלים שלהם תחומי עניין התואמים לתועלות שהעסק שלך מציע, לעומת העיתונות למשל, שאותה לא ניתן 'לכוון' לקהל יעד מסוים והיא גם הרבה יותר יקרה. ולכן לשיווק הדיגיטלי חשיפה יותר ממוקדת ויעילה. 

לקביעת פגישה בנושא ייעוץ שיווקי, התקשרו אלינו ונשמח לעזור. 

שיווק דיגיטלי

שיווק דיגיטלי

שיווק דיגיטלי פרסום ושיווק במדיה הדיגיטלית בעידן של היום כל עסק חייב להיות נוכח במדיה הדיגיטלית. באמצעות שיווק באמצעי המדיה ניתן להגדיל את החשיפה של העסק, להשיג יותר פניות, לייצר

קרא עוד »
אסטרטגיה שיווקית

אסטרטגיה שיווקית

אסטרטגיה שיווקית מה היא אסטרטגיה שיווקית? אסטרטגיה שיווקית נגזרת מהאסטרטגיה העסקית של הארגון, האסטרטגיה השיווקית באה לענות על השאלה: כיצד עלינו לפעול כדי לממש את מטרותינו העסקיות? וכל מטרתה היא

קרא עוד »
ייעוץ שיווקי

שוק תחת מתקפה: המלחמה על הבידול

במאמר שלפניכם אפשט את נושא הבידול שהוא הנדבך החשוב היותר בבואנו לקבוע אסטרטגיה שיווקית לעסק. סוד ההצלחה של עולם העסקים,  הוא בידול (differentiation) זהו תת-נושא בתחום השיווק שמטרתו להבין את

קרא עוד »

איך להשיג לקוחות?

כל תהליך ייעוץ עסקי עוסק באחת מאבני הדרך החשובות מכולן והיא אפיון הלקוח הפוטנציאלי. הרבה פעמים כשאני שואל את הלקוחות שלי: "מיהו הלקוח הפוטנציאלי שלכם?" אני מקבל את התשובה: "כולם, כולם

קרא עוד »