ייעוץ שיווקי

למה חשוב לקבל ייעוץ שיווקי?

נדבך מרכזי בתהליך הייעוץ העסקי הוא שיווק העסק, על כן ייעוץ שיווקי הכרחי מאד לכל בעל עסק שרוצה שהעסק שלו יצליח. 

במציאות של היום, כאשר ערוצי השיווק מגוונים ומתקדמים, השיווק הדיגיטלי מהווה יתרון חשוב בהפצת הבשורה. 

אולם, לכל עסק יש את שיטת השיווק המתאימה לו ומה שמתאים לעסק אחד, אינו בהכרח מתאים לעסק אחר. 

בכל מקרה, לפני ההחלטה על ערוצי השיווק המתאימים לעסק, נדרש לקבל ייעוץ שיווקי מקצועי, מיועץ שיווקי בעל הבנה מעמיקה בשיווק, שיסתכל עמוק פנימה אל נבכי העסק וימליץ על ערוצי השיווק המתאימים, אשר יפיקו את התוצאה האופטימלית שתביא לכניסה קבועה של לקוחות משלמים, להגדלת המכירות והרווחיות.

בהמשך לאמור לעיל, כל עסק חייב להתמקד בשיווק, לכל עסק כדאי שתהיה אסטרטגיה שיווקית, מאחר והיא הליבה של העסק ומהווה את הבסיס לשיווק העסק. מטרת הייעוץ השיווקי היא להביא לעסק עוד לקוחות טובים, שיוציאו את הארנק וישלמו מבלי שנצטרך להתאמץ, לקוחות שיגדילו באופן משמעותי את הרווחיות של העסק. 

במהלך 25 שנותיי כיועץ עסקי, ביצעתי תהליכי ליווי עסקי למאות בעלי עסקים ששאלו אותי לא פעם:
“אני בעל מקצוע מעולה, אני נותן את הנשמה, איך זה יכול להיות שאין לי מספיק לקוחות?”
רוב בעלי העסקים מקצוענים בתחומם, הם יודעים הכי טוב מה נדרש בכדי לתת ללקוח שלהם את הפתרון הטוב ביותר. אבל, על אף שהם מקצוענים זה לא מצביע על כך שהלקוחות הפוטנציאלים שלהם יודעים על קיומם. יועץ שיווקי מנוסה יגרום לכך שיהיה ביקוש למוצר/לשירות של העסק. 

ניווט מהיר

מה היא חשיבות השיווק?

הדעה הרווחת היא שאם יש זרימת לקוחות טובה לעסק, אם העסק רווחי והכל טוב, כנראה שהפעולות שנעשו עד כה היו מצוינות ולכן אפשר להפסיק לשווק. הדבר שגוי ולכן רגע לפני שנעמיק במידע, חשוב להבין את חשיבות השיווק. קחו לדוגמה את חברת קוקה-קולה שנסחרת בשוק במעל 70 מיליארד דולר, כל הזמן ממשיכה לשווק ולשווק ולשווק. למרות שהיא מצליחה, למרות שהיא מספר אחת בשוק, עדין אנחנו כל הזמן רואים פרסומות ופעולות שיווקיות של החברה, היא לא שוקטת על השמרים אפילו לרגע אחד. מה אנחנו יכולים ללמוד מחברת קוקה-קולה? על כך בסרטון שלפניכם

שיטות שיווק נפוצות

שיווק אפשר לעשות בדרכים שונות, ישנן שיטות שיווק מסורתיות יותר, כגון הפרסום בעיתונות, במקומונים או חלוקת פליירים וישנן שיטות מתקדמות יותר, כגון: נטוורקינג שמאד נפוץ היום ובאמצעות מפגשים אלו בעלי עסקים מתחומים שונים נפגשים ומבצעים הפריה הדדית באמצעות שיווק הדדי. וגם הקדמה הטכנולוגית היא לטובתנו. הקדמה הטכנולוגית מאפשרת להשתמש בשיטות שיווק מתקדמות יותר ולעתים גם יעילות יותר, כגון: שיווק בפייסבוק, שיווק באמצעות גוגל, יוטיוב, לינקדאין, אינסטגרם, באמצעות אתר אינטרנט של העסק ועוד פלטפורמות רבות שעומדות לטובתנו. 

שנייה לפני שנצלול פנימה חשוב לדבר קצת על החשיבות שבמציאת הבידול של העסק. כל עסק כדאי שיהיה נבדל מיתר העסקים הדומים, משהו שיהיה קל להבחין בו, שיהיה מוגדר וברור ושיהיה ממוקד. שלא יהיה כמו האחרים, השאלה הגדולה היא איך אפשר למצוא את הבידול של העסק, כדאי לקרוא את המאמר: שוק תחת מתקפה – המלחמה על הבידול

לאחר גיבוש הבידול של העסק, ובניית המיתוג מגיע שלב השיווק בשטח, בכל הקשור לשיווק, חשוב למדוד את ההשקעה הכספית בערוצי השיווק הנבחרים, למול ההחזר שקיבלנו על ההשקעה או במילים אחרות, כמה הרווחנו מכל לקוח שנכנס לעסק שלנו בעקבות הפרסום והשיווק (ROI). יש לומר שהקדמה הטכנולוגית באה לטובתנו בכל הקשור במדידת הביצועים, שכן המערכות השונות מאפשרות לדעת כמה תקציב הושקע, מה הייתה החשיפה, כמה אנשים צפו, כמה הקליקו ונתונים נוספים המסייעים לבחון את האפקטיביות של ערוץ השיווק שבחרנו.    

בכל מקרה, קיימות היום שיטות שיווק שונות ומגוונות, חלקת תהיינה יעילות יותר עבורכם וחלקן פחות, חלקן תהיינה יקרות יותר וחלקן פחות. יחד עם זאת, בכל שיטת שיווק שתבחרו עליכם לקחת בחשבון גם משתנים ואילוצים, כגון: סוג העסק שלכם, אופי המוצר או השירות שאתם מעניקים, אופי הקהל שלכם ועוד.

המורכבות שבקביעת ערוצי השיווק

מעל 25 שנות ניסיון בתחום הייעוץ השיווקי הביאו איתם תובנות רבות שאותן למדתי על בשרי, אבל יותר מכל שמעתי לא מעט מבעלי עסקים את המשפטים הבאים: “אני משווק המון, אני עושה כל מה שצריך ולא מצליח לפצח את זה…” או “גם כשאני מרוויח הרבה יש לי הוצאות גבוהות, כך שיוצא שלא הרווחתי כלום…” ההיצע הקיים בשוק היום הוא רחב מאד, ישנן מערכות שונות לשיווק העסק שכל אחת מהן מביאה את המורכבות שלה, מנגד ישנם המון מפרסמים ומשווקים שצצים כפטריות לאחר הגשם, כך שכבעלי עסקים, קשה מאד להחליט באיזו דרך ללכת ועם מי. 

נוכחתי לדעת שלעתים קורה שבעלי עסקים מאמצים לעצמם ‘דפוסי התנהגות שיווקיים’ כמו לפרסם בפייסבוק או בערוצים דיגיטליים אחרים או נוספים,  באמצעות חלוקת פליירים או מגנטים ובזה מסתיימת עבודתם בתחום השיווק. נכון, פרסום ושיווק בדרך זו תביא לקוחות, אבל כנראה שלקוחות בודדים, לעומת עלויות הוצאה גבוהות מאד ביחס לגיוס הלקוחות המעטים שיגיעו מציר שיווקי זה. זאת אומרת, שכשאתם עושים פרסום ממומן, לא משנה אם באינטרנט או במקומון, אתם לא יודעים מראש, האם יגיעו מזה לקוחות וכמה, אין וודאות לתוצאה. אבל ישנו דבר אחד בטוח, לשלם – בטוח שילמתם. 

תקציב השיווק נשפך, הלקוחות מגיעים בטפטופים - צפו בסרטון:

מה היא המהות של ייעוץ שיווקי?

תפקידו של היועץ העסקי בכל הנוגע לשיווק, הוא להציג בפניכם את האפשרויות הקיימות ואת המשמעויות בטווח הקרוב והרחוק. היועץ העסקי יכוון אתכם לערוצי השיווק האפקטיביים ביותר עבורכם, המתאימים ביותר לצורכי העסק שלכם, כולל פירוט ההשקעה הנדרשת בכל ערוץ שיווק. כתוצאה מכך תדעו היכן למצוא את הלקוח הבא שלכם.

סיכומו של דבר, ייעוץ שיווקי הוא חלק מתהליך של ייעוץ העסקי, המגיע לאחר שלב ההיכרות עם העסק, הגדרת היעדים, הבנת החסמים והאתגרים העסקיים. המהות היא להבין שהעסק שלנו הוא לא עסק למוצרי ילדים, חנות קמעונאית, עסק לאדריכלות… ,אלא העסק שלנו צריך להתמקד בעיקרו בשיווק ולמעשה, את רוב היום צריך להשקיע בשיווק העסק.

כיצד שיווק דיגיטלי יכול לקדם את העסק?

כאמור, שיווק דיגיטלי מורכב מזרועות ביצוע רבות, קיימות מגוון של מערכות שנותנות מענה של שיווק דיגיטלי שמטרתו: הגדלת המכירות דרך המדיה ואחד היתרונות המרכזיים של שיווק דיגיטלי הוא פרסום העסק 24/7 ללא מגע יד אדם. כמובן שיש להקים את הקמפיין, לתת את ההגדרות והדגשים שהמערכת דורשת ולבצע אופטימיזציה. אולם, אחרי שהמערכות פועלות, צריך ‘לכוון’ את ‘הכפתורים’ ימינה ושמאלה עד שמגיעים לאפקטיביות הנדרשת. השיווק הדיגיטלי יכול לעבוד אפילו כשבעל העסק ישן וזהו היתרון הגדול שלו.

יתרון נוסף לשיווק הדיגיטלי שהוא מאפשר חשיפה נרחבת של העסק במנועי החיפוש של גוגל, ברשתות החברתיות, ובחשיפה לקהלים שלהם תחומי עניין התואמים לתועלות שהעסק שלך מציע, לעומת העיתונות למשל, שאותה לא ניתן ‘לכוון’ לקהל יעד מסוים והיא גם הרבה יותר יקרה. ולכן לשיווק הדיגיטלי חשיפה יותר ממוקדת ויעילה. 

למידע נוסף על ייעוץ שיווקי ולקביעת פגישה ללא התחייבות, השאירו הודעה בטופס שמופיע מטה ונשמח לעזור. 

רוצה ייעוץ שיווקי שיביא לעסק שלך עוד לקוחות משלמים? אני כאן בשבילך